“Spojené štáty podnikajú vážne a nepriateľské kroky, pričom predstierajú priateľský dialóg” konštatuje Uriminjokkiri, internetová stránka kontrolovaná štátom, ktorá poskytuje správy z centrálnej tlačovej agentúry Severnej Kórey. Mediálne oddelenie tvrdí, že toto nepriateľstvo dokazujú snahy USA nasadiť svoje vojenské sily v Japonsku, na Filipínach a v Južnej Kórey v rámci takzvaného tajného školenia, ktoré sa zameriava na Severnú Kóreu.
“Sme pozornejší ako kedykoľvek predtým a očakávame skryté operácie, ktorými sú USA známe. Tieto akcie sa môžu udiať na pozadí dialógu. Sme pripravení prijať proti tomu všetky potrebné protiopatrenia,” upozornili médiá.
Tieto vyhlásenia prišli pár dní po tom, čo americký minister obrany Jim Mattis oznámil, že napriek zrušeniu “niekoľkých veľkých vojenských cvičení” na Kórejskom polostrove, USA už nebudú presadzovať úplný zákaz cvičení. Minister ďalej odhalil, že v regióne dodnes prebiehajú určitécvičenia, ale tento fakt nie je všeobecne známy a “Severná Kórea ho nemôže v žiadnom prípade nesprávne interpretovať, tak, že sa nejako porušuje viera v rokovaniach o odstránení jadrových zbraní.”
Pchjongjang v minulosti vždy odsúdil akékoľvek manévre v blízkosti svojich hraníc, považujúc ich za hrozbu pre svoju národnú bezpečnosť.
Médiá v KĽDR zdôraznili, že ak sa vzťahy so Spojenými štátmi zhoršia podobne ako minulý rok, kedy “kórejský polostrov čelil najhoršej vojnovej kríze”, potom by mali prevziať plnú zodpovednosť tí, ktorí spôsobili takéto vojenské napätie.”
“Namiesto toho, aby sa zapájali do zbytočnej vojenskej hazardnej hry, USA by radšej mali splniť svoju úlohu pri implementácii historického spoločného vyhlásenia Severnej Kórey a USA,” dodal portál Uriminjokkiri.
Od summitu medzi americkým prezidentom Trumpom a severokórejským vodcom Kimom, v ktorom súhlasili s tým, že budú demilitarizovať Kórejský polostrov, bilaterálne vzťahy sa rozvíjali rôznymi smermi. Trump najprv chváli výsledky stretnutia a pochválil Kima za mierový prínos, ale minulý týždeň zrušil návštevu ministra zahraničných vecí Mika Pompea na severe polostrova, pričom uviedol nedostatočný pokrok v oblasti denuklearizácie – obviňoval Čínu, že prekáža mierovému procesu. V očividnom úsilí zmierniť vplyv tohto rozhodnutia prezident poslal svoje “najhlbšie pozdravy a rešpekt” Kimovi a povedal, že Pompeo “očakáva, že v blízkej budúcnosti odcestuje do Severnej Kórey”, keď bude súčasný spor s Pekingom vyriešený.