Bratislava 23. marca 2019 (HSP/Foto:SITA/Martin Medňanský)
Denníky Pravda, Hospodárske noviny, či server Topky v piatok priniesli správu o tom, že existujú pochybnosti o vykonávaní koncipientskej praxe Zuzany Čaputovej, ktorá je podmienkou na to, aby advokátsky koncipient mohol zložiť advokátsku skúšku a oficiálne sa tak stať advokátom. Čaputová na tieto obvinenia reagovala na sociálnej sieti s tým, že podľa nej ide o lož a pokračujúcu antikampaň.
Aby sa absolvent právnickej fakulty stal oficiálne advokátom, musí zložiť advokátsku skúšku, ktorej predchádza tzv. koncipientska prax v trvaní piatich rokov. Poslanci Národnej rady nedávno tento predpis novelizovali s tým, že od tohto roka sa má prax pre advokátov skrátiť na tri roky.
Zuzana Čaputová však v rámci svojej praxe, počas ktorej sa mala vzdelávať pod vedením skúsených právnikov, aktívne vykonávala živnosť. Podnikanie počas koncipientskej praxe je podľa advokátskej komory “nezlučiteľné so zákonom”. Uviedol denník Pravda.
Čaputová svoje podnikanie na živnosť počas praxe neoznámila Slovenskej advokátskej komore, ktorá nemala ako inak túto skutočnosť zistiť. Ak by donedávna podpredsedníčka Progresívneho Slovenska živnosť priznala, komora by jej s veľkou pravdepodobnosťou podnikanie neumožnila.
Denník ďalej poznamenal, že Zuzana Čaputová má od 12. marca tohto roka na vlastnú žiadosť pozastavenú advokátsku činnosť a koncom tohto týždňa tiež sama požiadala o vyškrtnutie zo zoznamu advokátov.
Zuzana Čaputová sa k veci vyjadrila v piatok na Facebooku s tým, že ide o šírenie lží. “Obvinenia súvisiace s mojou koncipientskou praxou sa nezakladajú na pravde. Ak niekto dnes posudzuje moje konanie podľa predpisov, ktoré začali platiť až po tom, ako som čestne a podľa zákona zložila advokátske skúšky, zavádza,” uviedla.
Na základe vtedy platných advokátskych predpisov podľa nej nebolo zakázané, aby na živnosť vykonávala činnosť, ktorá nebola právnym poradenstvom. “Na jej vykonávanie som v tom čase nepotrebovala súhlas Slovenskej advokátskej komory, čo dnes potvrdila aj komora.”
“Rovnako vtedy neplatili obmedzenia pre výkon koncipientskej praxe mimo sídla advokátskej kancelárie. Koncipientskú prax som dokonca vykonávala o viac než rok dlhšie, ako bolo vyžadované. V čase, kedy som absolvovala advokátske skúšky, som splnila všetky v tom čase požadované podmienky.”
Hovorca prezidentskej kandidátky Martin Burgr pre denník Pravda dodal, že Čaputová mala na vyškrtnutie iné dôvody ako pochybnosti o svojej praxi. “Advokátsku činnosť už mala nejaký čas pozastavenú a teraz to vyhodnotila tak, že v poslednej dobe aj tak nemá čas sa advokácii venovať. Aj v prípade nezvolenia by sa venovala politickej činnosti, takže požiadala o vyčiarknutie zo zoznamu advokátov,“ ozrejmil Burgr.