Washington 25. novembra 2015 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)
Prezident USA Barack Obama udelil v utorok 17-tim Američanom najvyššie občianske vyznamenanie – Medailu slobody
Medzi tohtoročnými laureátmi ocenenia, ktoré vzniklo v roku 1988 pri príležitosti 200. výročia prijatia ústavy Spojených štátov, sú osobnosti sveta zábavy ako Barbra Streisandová a Steven Spielberg, bejzbalové legendy Willie Mays a Yogi Berra, ale aj politici a občianski aktivisti, informovala agentúra AP.
“Dnes oslavujeme niektorých výnimočných ľudí: novátorov, umelcov a vedúce osobnosti, ktoré prispievajú k sile Ameriky ako národa,” citovala Obamu.
Prezidentskú Medailu slobody od Obamu prevzali filmár Steven Spielberg, hudobníci Gloria a Emilio Estefanovci, spevák James Taylor, hudobný skladateľ Stephen Sondheim, huslista Itzhak Perlman a herečka Barbra Streisandová.
Zo športovcov Medailu slobody dostali dvaja bejzbalisti zapísaní v Bejzbalovej sieni slávy, Willie Mays a Yogi Berra. Berra, ktorý zomrel v septembri, bol legendárny chytač tímu New York Yankees a Obama pripomenul, že tiež slúžil v druhej svetovej vojne. May bol jedným z prvých afroamerických hráčov v profesionálnej bejzbalovej lige (MLB) v Amerike.
“Zásluhou obrov, ako je Willie, mohol niekto ako ja rozmýšľať o tom, že bude kandidovať na prezidenta,” citovala Obamu agentúra AP.
Posmrtne prezidentskú Medailu slobody dostali americký bojovník za občianske práva japonského pôvodu Minoru Yasui, ktorý napadol ústavnosť zákazu vychádzania vyhláseného armádou počas druhej svetovej vojny na základe rasovej diskriminácie a počas súdneho boja strávil niekoľko mesiacov zatvorený na samotke, a indiánsky advokát Billy Frank ml.
Z politikov Medailu slobody získali demokratická senátorka z Marylandu Barbara Mikulská, ktorá počas 44 rokov svojej verejnej služby bojovala za rovnaké mzdy pre ženy, bývalý republikánsky senátor z Indiany Lee Hamilton, dlhoročný obhajca americkej národnej bezpečnosti a medzinárodných vzťahov, a zosnulá republikánska senátorka z New Yorku Shirley Chisholmová, ktorá bola zvolená do Kongresu ako prvá Afroameričanka.
Z ďalších ocenených agentúra AP spomenula napríklad matematičku NASA Katherine G. Johnsonovú, ktorej výpočty mali vplyv na každý veľký kozmický program vrátane letu prvého Američana do vesmíru.
Medailu slobody dostal aj bývalý šéf Agentúry pre ochranu životného prostredia (USEPA) William Ruckelshaus, ktorý formuloval jej základné princípy – vrátane celoštátneho zákazu pesticídu DDT a dohody s automobilovým priemyslom, ktorá vyžaduje, aby autá mali katalyzátory znižujúce emisie z výfukových plynov.