Corbyn vyzval vládu na opatrnosť a odkázal americkému prezidentovi Trumpovi a britskej premiérke Mayovej, aby sa vyhli “ničivej vojne”.
“Myslím si, že celý svet by mal byť znepokojený týmito rýchlymi reakciami… viac bombardovania, viac zabíjania, viac vojny… to môže mať za následok stratu životov,” povedal Corbyn.
Vedúci predstaviteľ labouristickej strany a známy protivojnový aktivista, tiež naliehal na Spojené kráľovstvo, aby presadzovalo obozretnosť, kým Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) vyšetrí údajný chemický útok v Dúme, ktorý si údajne vyžiadal život až 75 civilistov – vrátane žien a deti.
“Zdá sa, že vláda čaká na pokyny prezidenta Donalda Trumpa o tom, ako postupovať,” povedal Corbyn. “Ale americká administratíva dáva alarmujúce protichodné signály.”
“Dokonca aj americký minister obrany James Mattis povedal, že nemáme dôkazy a varoval, že ďalšie vojenské akcie by mohli “vystupňovať napätie až do nekontrolovateľných rozmerov”.”
Vo štvrtok sa Theresa Mayová a jej kabinet rozhodli, že je “potrebné prijať opatrenia na zmiernenie humanitárnych katastrof a zabrániť ďalšiemu používaniu chemických zbraní režimom Assada”.
Poslanci dvoch najväčších strán, vrátane opozičného lídra Corbyna, vyzvali Mayovú, aby presadila spoločné hlasovanie parlamentu o vojenskej akcii v Sýrii. Premiérka výzvu zrejme ignorovala.
“Ministri by mali predložiť svoje návrhy, parlamentu,” povedal Corbyn. “A Británia by mala tlačiť na nezávislé vyšetrovanie vedené OSN o útoku chemickými zbraňami z minulého víkendu, aby mohli byť potrestaní tí zodpovední.
“Namiesto ďalších vojenských akcií je naliehavo potrebné koordinované medzinárodné úsilie o dosiahnutie prímeria pod záštitou OSN. Humanitárnou prioritou musí byť zastavenie zabíjania na všetkých stranách. Potreba obnoviť skutočné rokovania o mieri a politické vyriešenie sýrskeho konfliktu vrátane odstránenia všetkých zahraničných síl ja úplne najviac naliehavá. Musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, bez ohľadu na to, ako to je náročné, aby sme to dosiahli. ”
Sýria a jej spojenec Rusko tvrdia, že nie sú vinní. Trvajú na tom, aby medzinárodné strany čakali aspoň na závery expertov na chemické zbrane. Tím OPCW bude v sobotu v Dúme prvý raz vyšetrovať údajné použitie chemických zbraní.
Moskva tiež apelovala na “diplomatickú cestu zo slepej uličky”, ale tri rôzne uznesenia, ktoré boli predložené v Bezpečnostnej rade OSN tento týždeň, boli vetované.