Maxim Isajev: Kanada má vážnejšie problémy ako clá na oceľ, uvalené zo strany USA

❚❚

Moskva 10. júna 2018 (HSP/regnum/Foto:TASR/AP-Susan Walsh)

 

Ruský analytik Maxim Isajev sa na portáli regnum venuje iskreniu vo vzťahoch Kanady a USA, pričom si všíma publikovaný článok Megan L. O’Sullivanovej pod názvom “Trump’s Trade War Has a Bright Side for Canada”, zverejnený na portáli Bloomberg

Na snímke kanadský premiér Justin Trudeau

Kanadský predseda vlády Justin Trudeau bol minulý týždeň veľmi napätý. Môžeme si myslieť, že jeho napätie súvisí amerických ciel uvalených na export kanadskej ocele do USA, ktoré zaviedol americký prezident Donald Trump. Ale Trudeau čelí oveľa väčším problémom, ako Trumpom deklarované vyhlásenia o tom, že obchod s Kanadou predstavuje hrozbu pre národnú bezpečnosť USA.

.

Trudeau musel prijať riešenie ohľadne odkúpenia ropovodu Trans Mountain od texaskej spoločnosti Kinder Morgan za 3,5 miliardy USD a takisto Kanada musí ďalej financovať projekt rozšírenia a modernizácie uvedeného ropovodu. Môže sa zdať, že zavedenie ciel zo strany USA a kúpa ropovodu nie sú vzájomne prepojené, opak je však pravdou. Posledné kroky USA a nátlak zo strany Američanov ukazujú na rastúcu neistotu, ktorú Kanada cíti v súvislosti zo svojím južným susedom.

Po desaťročia sa Kanada spoliehala na USA, ktoré predstavovali hlavný trh pre kľúčové kanadské artikly (nie oceľ), ale plynu a ropy. Takmer celá produkcia kanadskej ropy a zemného plynu sa vyváža do USA. Vývoz energetických zdrojov do USA predstavuje viac ako jednu pätinu kanadského artiklu a predstavuje takmer 5% kanadského HDP.

.

V posledných rokoch však mnohí Kanaďania dospeli k názoru, že Kanada musí rozvíjať aj alternatívne možnosti exportu ropy a plynu na iné trhy. Politické impulzy sa v tomto smere v Kanade objavili dávno predtým, ako sa Trump stal prezidentom USA. V roku 2011 bývalý kanadský premiér Stephen Harper nariadil svojmu kabinetu začať skúmať alternatíve možnosti pre export kanadskej ropy a plynu. K týmto aktivitám prišlo po dvoch napätých rokovaniach s bývalým americkým prezidentom Barackom Obamom o osudoch ropovodu Keystone, názory Američanov a Kanaďanov sa výrazne líšili.

Túžba Kanaďanov nájsť alternatívne možnosti exportu svojej ropy je predovšetkým dôsledkom novej trhovej reality. V posledných 10 rokoch sa objavili nové technológie úpravy ropy a takisto sa objavil bridlicový plyn. To spôsobilo zníženie dopytu po kanadskom zemnom plyne v USA, takže len export plynu z Kanady do USA klesol o takmer pätinu. Na druhej strane Američania privážajú stále obrovské množstvá kanadskej ropy a import kanadskej ropy sa zvyšuje. Pritom Američania zvyšujú ťažbu ropy i v USA ,takže si Kanaďania položili otázku, kedy príde k poklesu exportu kanadskej ropy do USA a čo Američania svojími krokmi sledujú?

Kanaďania sa obávajú, že ak nezískajú nové trhy, čoskoro ich Američania pritlačia k múru a posilnia svoje pozície v obchode s kanadskou ropou a plynom.  Pre Kanadu je preto životne dôležité nájsť si trhy, ktoré nie sú priamo spojené s USA. Kvôli tomuto účelu musia Kanaďania vybudovať celý systém ropovodov a plynovodov, aby dokázali dopraviť  ropu a plyn z kanadského Albertu k západnému pobrežiu Kanady, odkiaľ budú exportovať svoje komodity na ázijské trhy.

Severoamerické spoločnosti sa snažili vybudovať plynovody a ropovody, ktoré by umožňovali tok kanadskej ropy a plynu  do prístavov Britskej Kolumbie. Proti tomuto plánu začali energicky vystupovať ochrancovia životného prostredia a Britská Kolumbia sa stretla bojiskom medzi ropnými a plynovými spoločnosťami vs. ekologické spoločnosti.

Takisto plán rozšírenia plynovodu Trans Mountain, ktorý by prepojil Albert s prístavmi v Britskej Kolumbii čelil rozsiahlym protestom. Medzi provinciami Albert a Britská Kolumbia v Kanade sa rozhorela otvorená konfrontácia. V provincii Albert obmedzili predaj vína z Britskej Kolumbie a v marci 2018 premiér provincie Albert pohrozil, že zablokuje dodávky ropy do Britskej Kolumbie.

.

Američania by však  vďaka  severoamerickým spoločnostiam, ktoré by participovali na rozširovaní plynovodov obmedzovali možnosti Kanady.  Spoločnosť Kinder Morgan dokonca stratila trpezlivosť a pohrozila, že zastaví celý projekt Trans Mountain, ak sa ku koncu mája 2018 nevyriešia všetky právne a technologické problémy.

Kanada sa ocitla v  problematickom postavení. Trudeau a kanadské elity vedia, že dokončenie projektu a rozšírenie ropovodu a plynovodu je v národnom záujme Kanady, prieskumy ukázali, že väčšina kanadských občanov súhlasí s týmto názorom. No dosiaľ Trudeau a jeho vláda neposkytla garancie, že výstavba nového ropovodu a plynovodu bude dokončená a to aj napriek tomu, že kanadská vláda má právomoc schvaľovať a regulovať výstavbu medziprovinciálnych plynovodov, ropovodov, ciest i železníc.

Trudeau vydal dňa 29.5.2018 vyhlásenie, v ktorom uviedol, že kanadská vláda kupuje Trans Mountain a zavŕši realizáciu projekta i jeho rozšírenie. Toto riešenie Trudeaua však bolo ostro kritizované. Kritici kanadského premiéra tvrdia, že imidž jeho strany poškodí finančná náročnosť takéhoto rozhodnutia a iní sa sťažujú, že federálny zásah je negatívnym signálom pre investorov.

Politici nemajú veľmi často možnosť zvoliť si medzi dobrou a zlou možnosťou, namiesto toho si často vyberajú medzi zlou a horšou možnosťou. Rozhodnotie Trudeaua o kúpe amerického plynovodu neodstráni všetky právne a regulačné problémy, ale enviromentálnym aktivistom bude ťažšie odolávať federálnemu kanadskému projektu.

Ak by Trudeau jednoducho dovolil texaskej Kinder Morgan zmraziť celý projekt, pre investorov by sa Kanada ukázala v nepriaznivom svetle. Prestali by Kanadu považovať za krajinu s minimálnym politickým rizikom a sústredili by svoju pozornosť na eventuálne hrozby, rating Kanady by poklesol. Zrušenie projektu rozširovania Trans Mountain by znamenalo vážnu prekážku pre dopravu kanadskej ropy do západných kanadských prístavov a obmedzilo by možnosti Kanady.  Zavedenie amerických ciel na oceľ a hliník Kanade jasne ukazuje, že Kanaďania musia znížiť svoju závislosť od amerických trhov, pretože takáto závislosť je pre Kanadu toxická,  prinesie totiž Američanom viac možností Kanadu vydierať. Preto rozhodnutie Trudeaua  treba považovať za rozumný krok.

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

16:05

Nálada holandských spotrebiteľov sa tento mesiac zhoršila, pričom dosiahla najnižšiu úroveň za deväť mesiacov. Navyše sa výrazne vzdialila od dlhodobého priemeru. Štvrtkové údaje holandského štatistického úradu zverejnil portál RTTNews.

16:01

EÚ musí počkať na prvé kroky novej administratívy USA v obchodnej politike a potom prijímať opatrenia. Uviedol vo štvrtok v Bruseli štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Vladimír Šimoňák po zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci, segment obchod.

16:01

Daňové príjmy Nemecka sa v októbri zvýšili medziročne o takmer desatinu na približne 61 miliárd eur. Uviedlo to vo štvrtok nemecké ministerstvo financií, ktorého správu zverejnila agentúra Reuters.

16:01

Bitcoin vo štvrtok opäť dosiahol nový rekord, keď prvýkrát v histórii prekonal hranicu 98.000 USD. Najznámejšia digitálna mena od prezidentských volieb v USA 5. novembra prudko vzrástla. Len za dva týždne stúpla o viac ako 40 % a takmer denne dosahuje nové maximá, keďže investori stavili na priateľskejší prístup regulačných úradov v USA ku kryptomenám pod vedením novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa.

15:45

Úrad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua vo štvrtok vyhlásil, že odmieta rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu (ICC). Súd vydal zatýkacie rozkazy pre podozrenia z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti na Netanjahua, bývalého izraelského ministra obrany Joava Galanta a vodcu ozbrojeného krídla palestínskeho hnutia Hamas Muhammada Dajfa.

15:35

Palestínske hnutie Hamas privítalo štvrtkové rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu (ICC), ktorý vydal medzinárodné zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Joava Galanta. ICC však vydal zatykač aj na vodcu ozbrojeného krídla Hamasu Muhammada Dajfa.

Joav Galant
Na snímke izraelský minister obrany Joav Galant
15:32

Nórsky masový vrah Anders Behring Breivik by nemal byť podmienčne prepustený z väzenia. Nedištancoval sa od svojich radikálnych politických názorov a v kombinácii s jeho narcistickými a antisociálnymi osobnostnými črtami stále existuje veľké riziko, že spácha nové teroristické činy. Počas záverečného dňa súdneho pojednávania vo väznici Ringerike to podľa nórskej agentúry NTB povedala prokurátorka Hulda Olsen Karlsdóttir.

15:32

Litovský parlament schválil vo štvrtok nomináciu Gintautasa Paluckasa za budúceho premiéra tejto členskej krajiny EÚ aj NATO.

Gintautas Paluckas
Na snímke novozvolený litovský premiér Gintautas Paluckas
15:31

Spustenie novej výzvy v hodnote viac ako osem miliónov eur podporí sociálne podnikanie a sociálnu ekonomiku v regiónoch Slovenska. Výzva je určená pre vyššie územné celky, prípadne nimi zriadené inštitúcie a strešné organizácie sociálnej ekonomiky, s cieľom naďalej podporovať sociálne integračné podniky a prispievať k ich spolupráci medzi sebou, ako aj navonok prostredníctvom samosprávy. Informovalo o tom vo štvrtok Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR spolu s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR, ktorých spoločným záujmom je rozšíriť daný sektor ekonomiky.

15:30

Európa bude trpieť v prípade novej obchodnej vojny so Spojenými štátmi. Mohla by sa prepadnúť do recesie spojenej s vysokou infláciou. Vyhlásil to vo štvrtok Christodoulos Patsalides, guvernér cyperskej centrálnej banky a člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB).

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na videosnímke, ktorú vydali v stredu 20. novembra 2024, lev na medzinárodnom letisku v Pchjongjangu

Autor: TASR/AP-Moscow Zoo official telegram channel via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.
.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali