Bratislava 15. decembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák,TASR/AFP,TASR-Michal Svítok)
Vláda Igora Matoviča robí katastrofálnu politiku nielen vnútornú, ale aj tú zahraničnú. Vrámci svojho prozápadného fanatizmu kope už nielen do Ruska, ale aj do našich partnerov z Vyšehradskej skupiny, ktorí sa postavili bruselskému diktátu. Predseda európskeho výboru a vládny poslanec Tomáš Valášek už otvorene hovorí, že by sme mali mať od V4 odstup, lebo to vraj škodí “našej reputácii” v Európskej únii
Škodlivá politika doma aj v zahraničí
To, že Matovičova vláda na domácej scéne pácha škodlivú politiku vidí okrem skalných vládnych voličov už hádam každý. Chaos, amaterizmus, diletantstvo, nepríčetnosť, konflikty, papalášizmus, – takto by sa dala charakterizovať vláda Igora Matoviča.
Vrámci chaosu na domácej scéne sa do ústrania dostala zahraničná politika súčasnej vlády, ktorá je však taktiež škodlivá. Už programové vyhlásenie vlády naznačovalo, že vláda sa v zahraničnej politike bude správať, jemne povedané “vazalsky“. Pri čítaní programového vyhlásenia by mohol nejeden nadobudnúť dojem akoby Slovensko bolo kolónia, alebo protektorát Bruselu a Washingtonu. Písali sme o tom TU.
Slovenská vláda zradila V4
Ich slová v programovom vyhlásení vlády sa dnes dostávajú do praxe a je to ešte horšie než sme si mysleli. To, že vládna garnitúra na čele s ministrom zahraničných vecí Ivanom Korčokom (nominant SaS) a ministrom obrany Jaroslavom Naďom (nominant OĽaNO) budú pôsobiť nepriateľsky voči Rusku sme čakali.
No to, že vláda vrámci svojej fanatickej prozápadnej a probruselskej kolenačkovej politiky bude kopať aj do našich najbližších partnerov z Vyšehradksej skupiny, to je už skutočne za čiarou.
Je veľkou hanbou pre Slovensko, že naša vláda na čele s premiérom Igorom Matovičom nepodržala našich partnerov z Maďarska a Poľska, ktorí sa postavili bruselskému diktátu.
Liberálni eurokrati z Bruselu sa totiž snažili presadiť svoju zvrátenú víziu, že eurofondy budú podmieňované dodržiavaním tzv. právneho štátu, pričom tento pojem bol veľmi vágne formulovaný a Európska únia si ho mohla vykladať rôznymi spôsobmi.
Aj takými, že v ich ponímaní by sa za právny štát mohol považovať len taký štát, ktorý “nediskriminuje” LGBTI ideológiu a neodmieta migrantov. Bol to teda akýsi bič na “neposlušné” krajiny – primárne na krajiny V4 ktoré odmietajú zvrátené liberálne “hodnoty”.
Existovala preto reálna obava, že Brusel spoločne so západnými krajinami (ktoré už majú zavedené dekadentné zákony) bude konzervatívne krajiny z V4 vydierať tým, že ak nepríjmu ich zvrátenú liberálnu, LGBT a migračnú politiku, prídu o eurofondy. De facto by nám mohli zablokovať naše vlastné peniaze, keďže na eurofondy sa skladáme aj my občania Vyšehradskej štvorky, vrátane Slovenska.
Takéto niečo preto bolo pre príčetné vlády z V4 neprijateľné. Maďari a Poliaci sa voči tomuto bruselskému diktátu postavili a využili svoje právo veta, čím zablokovali únijný rozpočet na budúci rok.
Ďalšie dve krajiny z V4 sa však zachovali zákerne. Česká republika (prezident Miloš Zeman aspoň slovne podporil Maďarsko a Poľsko) a Slovensko svojich partnerov z V4 nepodržali a prostredníctvom premiéra Matoviča podporila škodlivý návrh Európskej únie.
Keďže slovenská vláda sa postavila na stranu západného liberalizmu, za naše hodnoty tak museli bojovať Maďari a Poliaci, ktorým sa nakoniec podaril vybojovať skvelý kompromis.
Európska únia pod tlakom, že nebude schválený únijný rozpočet musela Maďarom a Poliakom ustúpiť a explicitne musela definovať, že právny štát sa nebude vzťahovať na hodnotové otázky – teda žiadna LGBTI ideológia ani prijímanie migrantov.
Okrem toho Maďarsko a Poľsko vybojovali odklad účinnosti tejto deklarácie, kým o sťažnosti nerozhodne Európsky súdny dvor, čo môže trvať až 2 roky.
George Soros je z víťazstva Maďarska a Poľska sklamaný
O tom, že pre našich južných a severných susedov (v konečnom dôsledku aj pre nás) je tento kompromis víťazstvom svedčí aj vyplákavanie amerického špekulanta Georga Sorosa, ktoré vyšlo na Denníku N (aké prekvapivé), kde uvádza, že postoj Maďarska a Poľska bol bluf, ktorému podľahla Merkelová a, že je to katastrofa pre EÚ:
“Dohoda, ktorú Nemecko uzavrelo s dvomi nepoctivými štátmi EÚ, však predstavuje ten najhorší zo všetkých možných svetov,” myslí si Soros a dodáva: “Vyhlásenie zásadným spôsobom mení a dopĺňa text nariadenia, na ktorom sa inštitúcie Európskej únie dohodli 5. novembra, a tým výrazne oslabuje požiadavku právneho štátu.”
George Soros sa bojí najmä o európske (rozumej liberálne) hodnoty: “Táto dohoda je zlá a je v rozpore s výslovnými želaniami Európskeho parlamentu. Ale keďže 750-miliardový ozdravný fond obnovy je urgentná záležitosť, je dosť pravdepodobné, že Európsky parlament dohodu v tejto podobe schváli. Jediné, čo môžem urobiť, je vyjadriť rozhorčenie, aké pociťujú ľudia, ktorí veria v Európsku úniu ako ochrancu európskych a univerzálnych hodnôt.”
Vládny poslanec Tomáš Valášek ostro kritizuje V4
Na Denníku N vyšiel aj ďalší kontroverzný komentár, od vládneho poslanca zo strany Za ľudí, Tomáša Valášeka, ktorý je zároveň predsedom európskeho výboru v NR SR. Ten už nič neskrýva a otvorene hovorí, že slovenská vláda je proti V4:
“Som rád, že Slovensko sa od Maďarska a Poľska v tomto spore dištancovalo,” píše Valášek vo svojom komentári a dodáva: ” S Maďarskom a Poľskom máme dnes teda nielen taktické rozdiely (boli sme proti vetu), ale aj obsahové (podporujeme nový mechanizmus EÚ na ochranu právneho štátu). Dostávame sa do čoraz hlbšieho konfliktu medzi našimi záujmami a tými, ktoré presadzujú Budapešť a Varšava. Keď k tomu ešte prirátam reputačné škody – Vyšehrad sa stáva vo zvyšku Európy pejoratívom –, tak je načase dať si trochu odstup.”
Podľa predsedu európskeho výboru Valášeka je nám spájanie sa s V4 na príťaž: “Prestal by som so samitmi V4 pred stretnutiami európskych lídrov. Máme čím ďalej, tým menej spoločných cieľov v Európe, rozchádzame sa v metódach, ako si v Únii presadiť to svoje, a asociácia s V4 je nám dnes najmä na príťaž.”
Slovenská vláda svojimi prozápadnými kolenačkovými postojmi, ktorými nechráni vlastných občanov zároveň potápa aj jednotu Vyšehradskej štvorky. Tento spolok štyroch stredoeurópskych krajín, je pritom pre nás veľmi dôležitý, keďže okrem spoločných dejín máme aj podobné konzervatívne hodnoty. Silní budeme len ak zostaneme jednotní. Podľa prieskumu verejnej mienky z roku 2016, ktorý zverejnil bratislavský Inštitút pre verejné otázky, vyplýva , že spoluprácu krajín V4 podporuje až 70% Slovákov.
Ľuďom, ktorým na Slovensku záleží ostáva už len veriť v skoré a úspešné referendum o predčasných voľbách. Matovičova vláda je katastrofou nielen na vnútornej, ale aj na medzinárodnej scéne. Dúfajme však, že to všetko nakoniec dobre dopadne. Slovami klasika: ” Matovičova vláda dočasne, Vyšehradská štvorka naveky!”
Samuel Gdovin