Bratislava 27. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR – Pavel Neubauer)
Premiér Igor Matovič bol vo štvrtok večer hosťom relácie televízie JOJ Na hrane. Počas vysielania odpovedal aj na sériu diváckych otázok. Jeho odpovede boli viac ako zaujímavé
Jednou z otázok, ktorá bola premiérovi položená bola, či ak dorazí na Slovensko očkovacia látka proti ochoreniu Covid-19, pôjde príkladom a nechá sa ako prvý zaočkovať.
“To som raz sľúbil, a potom som si uvedomil, že prioritu by mali mať zdravotnícki pracovníci a starší ľudia, ktorí sú naviac ohrození. Čiže ideálne by bolo, aby som sa zaočkoval, ako úplne posledný, keď každému kto očkovaciu látku chcel, aby sa mu ušlo. Zároveň by potom ľudia pochybovali o tom, či sa zaočkovať dám. Takže, ja hovorím, že sa na 100% zaočkovať dám, ale pripadalo by mi to férové, aby som ako kapitán lode bol zaočkovaný úplne posledný. Aby všetci tí, ktorí by mali byť chránení predo mnou, chránení boli.”
V súvislosti s vyjadrením vedca Pavla Čekana, ktorý navrhol zriadiť fond na odškodňovanie ľudí, ktorí po užití vakcíny na Covid 19 budú mať následky, premiér uviedol, že je pripravený o tom diskutovať.
“Myslím si, že aj televízie, média, vedci, politici by sme mali spoločne vymyslieť spôsob ako poctivú diskusiu na túto tému ľuďom sprostredkovať. Všetky tie starosti, strachy, aby sme nejakým spôsobom vyriešili.”
Vzdelávanie
V jednej z odpovedí premiér tiež uviedol, že na vlastnej skúsenosti vidí, že dištančné vzdelávanie nemá rovnakú kvalitu ako klasická školská výučba. Najväčší problém so vzdelávaním majú deti, ktoré pochádzajú z chudobných pomerov. Chce preto, aby pomohli takýmto deťom dobehnúť svojich rovesníkov, ktorí majú lepšie podmienky.
Bezpečnosť
Matovič zároveň vysvetlil, že obrnené auto mu bolo pridelené kvôli situácii v akej sa nachádzame. On si to neprial, rozhodnúť malo vedenie Úradu na ochranu ústavných činiteľov. Vyhrážať sa mu majú ľudia pravidelne.
Informácia, že kvôli bezpečnosti musel na chvíľu presťahovať svoju rodinu, podľa Matoviča nie je pravdivá.
Celoplošné testovanie
Pri otázke prečo plánuje na Slovensku ďalšie plošné testovanie aj keď to odborníci neodporúčajú, premiér priznal, že “ani jeden odborník” pred plošným testovaním takéto testovanie neodporúčal. “Pani prezidentka deň predtým hovorila, že to nezvládneme. Nakoniec sme to zvládli všetci na jednotku, aj tí odborníci, mnohým padli sánky.”
Aj napriek kritike si premiér myslí, že plošné testovanie malo veľký úspech a má význam testovať vo väčšom meradle aj naďalej.
Matovič taktiež vysvetľoval prečo “atómová zbraň” v podobe celoplošného testovania nezabrala. Podľa neho tí, ktorí sa niečo také pýtajú, nerozumejú tomu, čo plošné testovanie u nás spôsobilo. Podľa Matoviča sme ním zlomili krivku nárastu pozitívnych prípadov.
“Mali sme nábeh na 6000 prípadov denne. Tým, že sme použili plošné testovanie tak tú krivku sme zlomili a vzhľadom na to, že ten efekt už prestal fungovať, tá krivka začína rásť. Ale všetky krajiny okolo nám závideli, lebo oni si ten nárast užili a my sme ochránili nemocnice, zachránili sme tisícky životov.”
Premiér pritom doteraz vždy tvrdil, že určité opatrenia sa prejavia až po 10. – 14. dňoch, kým pri testovaní sa výsledky mali dostaviť už po 2 dňoch.