Premiér Matovič na tlačovej konferencii skritizoval bývalú ministerku vnútra Denisu Sakovú za to, že objednala milión krvných rýchlotestov z Číny za 9 miliónov eur.
“Ja už mám normálne husiu kožu pri tých rýchlotestoch. Máme ich haldu a nemáme s nimi čo robiť. Tieto rýchlotesty sú nepoužiteľné. A zrazu pozerám, že milión. Pozerám za koľko, že 8,90 eur. V Číne to kúpite za dve. Čiže 4 a pol krát drahšie, milión rýchlotestov.”
Matovič tiež povedal, že takéto testy nepotrebujeme: “Milión rýchlotestov za 9 eur a rovno do Dunaja.”
Kým slovenský premiér Igor Matovič odmieta milión krvných rýchlotestov z Číny, iné krajiny ich súrne zháňajú.
Na Matovičovu kritiku zareagovala aj samotná Denisa Saková, ktorá tieto krvné rýchlotesty objednala:
“Nový pán premiér nerozumie realite,” napísala Saková na sociálnej sieti a dodala:
“Veľmi ma mrzí, že namiesto spolupráce a riešenia situácie sa len očierňujeme. Tak totiž teraz začína každá tlačová konferencia nového premiéra. Inak tomu nebolo ani dnes – kedy sa do centra pozornosti dostali rýchlotesty. Sú to presne tie testy, ktoré pomohli vyhrať nad koronavírusom priamo v Číne. Sú to presne tie testy, ktoré nakupuje celý svet, ak by mal nastať taliansky scenár. Ešte aj samotná pravá ruka premiéra – vedec Robert Mistrík – tieto testy nezatracuje.”
Saková má pre Matoviča riešenie, ak tieto rýchlotesty nechce:
“Ale ak rýchlotestery nie sú dosť dobré, je tu riešenie. Hneď po vyhláseniach premiéra mi volal český minister vnútra Hamáček, že testy od nás kúpi. Hneď. Obratom. Dnes. Tie, ktoré sú už na Slovensku. A tie ktoré ešte len majú prísť a zdajú sa mu cenovo neprimerané – tie sa kedykoľvek dajú zrušiť…. Je premiér, môže konať a môže sa ich zbaviť obratom, ak nie sú pre neho potrebné.”
Medzitým už túto informáciu potvrdilo aj České ministerstvo vnútra. Ak Slovensko tieto krvné rýchlotesty nechce, Česko ich od nás odkúpi.
“Môžeme potvrdiť, že minister vnútra Jan Hamáček hovoril s Denisou Sakovou. V prípade, že SR nebude mať o rýchlotestery záujem, je ČR pripravená ich odkúpiť. V tomto zmysle tiež minister Hamáček informoval slovenského premiéra,” vyjadrila sa hovorkyňa českého ministerstva vnútra Klára Dlubalová pre portál HNonline.
“S ich funkčnosťou sme spokojní. Som presvedčený, že je to otázka metodiky a ministerstvo zdravotníctva ju asi ešte upresní,” povedal pre HNonline český minister vnútra Ján Hamáček. Zároveň zdôraznil, že testy už dobre fungovali v krajinách, ktoré koronavírusovú epidémiu zvládli.
Námestník českého ministra zdravotníctva a epidemiológ Roman Prymula o rýchlotestoch povedal, že “nie sú úplne zbytočné”. “Musíme počítať s tým, že môžu mať vysoké percento chybovosti. Ale už sme x pacientov vďaka nim zachytili,” upozornil.
Krvné rýchlotesty zháňa aj Švajčiarsko. Počet nakazených koronavírusom vo Švajčiarsku naďalej rýchlo rastie – v súčasnosti je infikovaných viac ako 9 000 ľudí. Počet nenahlásených prípadov je ale pravdepodobne oveľa vyšší.
V súčasnosti sa vo Švajčiarsku využívajú hlavne tzv. génové testy, pri ktorých sa vzorka odoberá ľuďom z nosa a hrtana. Keďže sú však tieto testy len v obmedzenom množstve a nemajú kapacity otestovať týmto spôsobom veľa ľudí, Švajčiari pristupujú aj na testovanie pomocou krvných rýchlotestov. Informuje portál euronews.
Je síce pravdou, že tieto krvné rýchlotesty nie sú až tak presné ako tie štandardné a dajú sa využiť, až keď človek má nejaké príznaky choroby, no napriek tomu môžu tejto situácii s koronavírusom napomôcť.
Kým štandardné génové testy na koronavírus sú drahé, zdĺhavé a vyšetrí sa tak len pár stoviek možno pár tisíc ľudí denne, krvné rýchlotesty môžu byť urobené celkovo miliónom obyvateľom, napríklad ľuďom, ktorí ochoreli a nevedia, či majú chrípku, alebo koronavírus. Môžeme tak predísť tomu, aby ľudia mysliac si, že majú len chrípku chodili po vonku a nechtiac tak roznášali koronavírus.
Samuel Gdovin
Text článku si môžete vypočuť aj na našom kanáli: