Bratislava 28. marca 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)
Na Slovensku pribudlo počas piatka (27. 3.) 23 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, celkový počet evidovaných prípadov ochorenia COVID-19 teda stúpol na 292. V sobotu to oznámil minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) s tým, že počas piatka bolo vyšetrených celkovo 747 vzoriek, z toho negatívnych bolo 724. Nie sú tu ešte zahrnuté odbery, ktoré realizovali súkromné laboratória. Počas piatka sa totiž ešte nepodarilo prepojiť databázy
“Celkový počet pacientov s negatívnym výsledkov v SR je 6119 a celkový počet pozitívnych pacientov na COVID-19 je 292,” uviedol minister. K štvrtku (26. 3.) bolo z celového počtu 292 pacientov, s potvrdením ochorením COVID-19, hospitalizovaných 85 ľudí. Ostatní sú podľa ministra v domácej izolácii. Dvaja pacienti však ležia na jednotke intenzívnej starostlivosti. Jeden nakazený je v kritickom stave a napojený je podľa ministra na umelú pľúcnu ventiláciu. Slovensko eviduje dvoch vyliečených pacientov z ochorenia COVID-19.
Cestovateľská anamnéza je podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) potvrdená u 73 osôb, číslo však môže byť podľa Krajčího aj o niečo vyššie, nie všetci pacienti totiž atribút cestovateľskej anamnézy priznali. “Ľudia s ochorením COVID-19 v súvislosti s cestovateľskou anamnézou uviedli krajiny ako Chorvátsko, Rakúsko, Česko, Francúzsko, Ekvádor, Brazília, Švajčiarsko, Nemecko, Taliansko, USA, Belgicko, Anglicko, Slovinsko, Poľsko, Španielsko, Dominikánsku republiku, Maledivy či Austráliu,” povedal šéf rezortu zdravotníctva.
V súvislosti s novým koronavírusom je najčastejšie nakazená veková kategória od 30 do 44 rokov. Je to takmer 34 percent z nakazených. Z percentuálneho vyjadrenia vekových skupín nakazených na Slovensku, vrátane dvoch vyliečených, podľa štatistík NCZI vyplýva, že v skupine 0-14 rokov je 7,89 percenta, v skupine 15-29 rokov 24,44 percenta, v skupine 30-44 rokov 33,84 percenta, v skupine 45-59 rokov 21,05 percenta a v rizikovej skupine ľudí viac ako 60 rokov 12,78 percenta nakazených.
Minister zdravotníctva uviedol, že rizikovú skupinu ľudí budú špeciálne monitorovať, keďže ochorenie COVID-19 môže mať u nich veľmi nepriaznivý priebeh.
Štát povolí otvorenie ďalších prevádzok, avšak za prísnych podmienok
Štát umožní v pondelok (30. 3.) otvoriť na Slovensku ďalšie prevádzky. Sú medzi nimi očné optiky, stanice STK a EK, záhradkárstva, stavebniny, galantérie či advokátske a notárske kancelárie. Po rokovaní ústredného krízového štábu to v sobotu oznámil premiér Igor Matovič (OĽaNO) s tým, že tak štát urobí len za prísnych hygienických podmienok. Tie zavádza aj v súčasnosti otvorených prevádzkach, ako sú predajne s potravinami či drogériou. Medzi nimi sa má obmedziť aj počet ľudí v predajniach. Povinná bude dezinfekcia rúk či ochranné rukavice. Pohotovostné lekárne a veterinárne ambulancie budú otvorené aj v nedeľu.
Po novom budú otvorené aj prevádzky lízingových služieb, servisy výpočtovej a telekomunikačnej techniky, advokátske a notárske kancelárie, kľúčové služby, zberné dvory, metrový textil a galantéria, predaj a servis bicyklov, záhradníctva a záhradné techniky, stavebniny, predajne inštalačného a elektroinštalačného materiálu, železiarstva, farby a laky. “Kto nesplní podmienky, ten neotvorí,” dodal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).
Ako uviedol premiér, prísne opatrenia sú v štyroch konkrétnych krokoch. Nosenie rúšok je povinné na verejnosti, teda aj v obchode, firme, výrobnej prevádzke. “Čokoľvek, čo je mimo domu,” vysvetlil Matovič.
Každá prevádzka bude musieť od pondelka 30. marca zabezpečiť dezinfekciu rúk alebo jednorazové rukavice, ideálne oboje. Obchody tiež budú musieť zabezpečiť minimálny odstup dva metre v rade. Prevádzka bude musieť po novom aj počítať počet ľudí v interiéri. V prevádzke bude môcť byť v jednom okamihu maximálne jeden človek na 25 štvorcových metrov (m2) plochy prevádzky. “Čiže, ako príklad, ak má prevádzka 1500 m2, čo je klasický supermarket, je to 1500 delené 25, čiže môže tam byť naraz 60 ľudí,” vysvetlil Matovič. “Za týchto sprísnených podmienok sa otvoria aj očné optiky, lízingové služby, služby STK a EK, servis výpočtovej techniky, advokátske a notárske služby,” dodal Matovič.
V prípade, že tieto opatrenia nebudú obchodníci dodržiavať, vláda sa plánuje vrátiť k aktuálnemu stavu a tieto dodatočne otvorené druhy prevádzok zavrieť. Zároveň dodal, že v obchodných domoch však budú naďalej otvorené len tie prevádzky, ktoré boli aj doteraz. Dodal aj, že existuje aj maximálny rozmer predajne, ktorá bude môcť otvoriť, keďže vláda chce takto podporiť malých a stredných podnikateľov.
Pohotovostné lekárne a veterinárne ambulancie budú otvorené aj v nedeľu
Hlavný hygienik SR Ján Mikas zároveň informoval, že pohotovostné lekárne a veterinárne ambulancie budú otvorené aj v nedeľu, keď budú zatvorené všetky iné prevádzky, ako potraviny či drogérie. Mikas informoval, že platí vymedzený termín od 09.00 do 12.00 h v obchodoch pre nákup ľudí starších ako 65 rokov. Štát tak chce zamedziť kontaktu seniorov, ako rizikovej skupiny, s ďalšou populáciou. Mikas zároveň vyzýva verejnosť, aby to rešpektovala.
Hlavný hygienik SR avizoval, že budúci týždeň chcú prijať opatrenia, aby štát zachytil všetkých Slovákov vracajúcich sa do krajiny späť zo zahraničia. Nebude sa to však už len týkať skupinových organizovaných prepráv formou autobusov či lietadiel, ale aj tých individuálnych. Mikas označil Slovákov vracajúcich sa zo zahraničia za rizikovú skupinu v súvislosti so šírením nového koronavírusu. “Môžu byť zdrojom infekcie a spraviť ďalšie ohniská nákazy po celom Slovensku,” podotkol s tým, že apeluje na zodpovednosť týchto ľudí.
https://www.facebook.com/www.hlavnespravy.sk/videos/2510929739158815/