Predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič bol ako opozičný politik známy tým, že často navrhoval zmrazovanie platov poslancov NR SR. Platy poslancov sa totiž vypočítavajú ako 3-násobok priemernej mesačnej mzdy na Slovensku za predchádzajúci rok plus paušálne náhrady, čo by bolo skutočne vysoké číslo.
Poslanci si však od roku 2011 každoročne platy zmrazovali. Zlom nastal koncom roka 2018, keď neprešiel žiaden z návrhov na zmrazenie platov poslancov, čím poslancom odrazu poskočil plat o približne 1 500 eur. Konkrétne z približne 3 500 eur na vyše 5000, čo prirodzene pobúrilo slovenskú verejnosť.
Za najväčšieho bojovníka proti tomuto zvýšeniu platov poslancov sa vtedy pasoval líder hnutia OĽaNO Igro Matovič, ktorý následne v roku 2019 navrhol novelu zákona o tom, aby bol iný mechanizmus na výpočet platov poslancov, čím by sa ich platy v tom okamihu znížili.
Podľa návrhu OĽaNO by sa výpočet platu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky mal odvíjať od medziročného nárastu priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zverejneného Štatistickým úradom SR. Plat poslanca NR SR by sa podľa Matoviča nemal odvíjať od násobku samotnej priemernej nominálnej mesačnej mzdy za predchádzajúci kalendárny rok, ako to bolo dovtedy.
“Dôvodom je súčasné výrazné zvýšenie platu poslancov NR SR, ktoré je jednoznačne neprimerané. Koaliční poslanci, a žiaľ, aj časť opozície, v októbri 2018 ignorovali zmrazenie platov ústavných činiteľov. Plat mimobratislavského poslanca spolu s paušálnymi náhradami porastie z 3 576 eur na 5 090 eur, čiže o viac ako 42 percent,” uviedol vtedy Matovič. Jeho návrh zákona ale nakoniec v parlamentne neprešiel.
Igor Matovič mal tiež v parlamente vášnivý prejav, v ktorom ostro skritizoval zvyšovanie platov poslancov:
“Ja sa pýtam ešte raz. Kde tie slobodné matky majú, ktoré hrdlačia a nemajú ani alimenty zaplatené a ledva uživia svoje rodiny. Kde oni v tej svojej práci majú to zázračné tlačítko, ktorým si môžu zvýšiť platy. Kde ho majú tie zdravotné sestry , čo stoja obetavo pri tých pacientoch. Učiteľ na základnej škole, ktorý zarobí 500, 600, 700 eur, kde on nájde, v ktorej triede, alebo v ktorom kabinete, kde on nájde to zázračné tlačítko kde si sám sebe zvýši plat?!, rozčuľoval sa Matovič v rozprave.
A pokračoval: “Samým sebe ste si dali 550-krát viac ako jednej sirote, ktorá za to vôbec nemôže, že prišla o svojich rodičov. Zobuďte sa, spamätajte sa, máte tu návrh zákona, stačí dnes zaňho zahlasovať a môžete to vrátiť späť. Musíte sa rovno pozrieť na seba do zrkadla a opýtať sa každé ráno seba, či som včerajší deň prežil tak ako sa tvárim, či som ho prežil ako sociálny demokrat, ktorý by mal byť sociálne cítiaci s najchudobnejšími,či som ho prežil ako kresťan, ktorý by sa mal vždy starať iba o chudobných, chorých a slabých v prvom rade, lebo bohatý, zdravý a silný sa o seba postará sám.”
Vášnivý prejav Igora Matoviča z mája 2019 si môžete pozrieť tu:
https://www.facebook.com/obycajni.ludia.a.nezavisle.osobnosti/videos/2046767645627901/
Dnes je už však situácia celkom iná. Hnutie OľaNO jednoznačne vyhralo vo voľbách a z Igora Matoviča sa stal premiér Slovenskej republiky.
Matovič sa na tlačovej konferencii začal vykrúcať. Považoval by to za správny krok a symbolické gesto , ale “ak nebude existovať dohoda v koalícii, nemám s tým, čo spraviť,” vyhlásil premiér a dodal, že politici teraz paradoxne robia viac ako “v mierových časoch.”
Matovičov obrat potvrdili aj jeho poslanci z hnutia OĽaNO. Poslanec Marian Kotleba (Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko) totiž na schôdzi parlamentu žiadal prijať uznesenie, aby vláda v skrátenom legislatívnom konaní pripravila návrh novely zákona, ktorým by sa znížil plat poslancov a niektorých ústavných činiteľov najmenej o 33 percent po dobu trvania mimoriadnych opatrení ako prejav solidarity s ľuďmi, ktorí stratili prácu.
Kotlebov návrh a následne hlasovanie poslancov si môžete pozrieť v tomto videu:
https://www.youtube.com/watch?v=hIXoKTC2y9c&feature=emb_share&fbclid=IwAR2VIY8ZDrV-77vaa6ia0v4EMbYXcFxKcr-635lsrmXPVufQ3VNny1vh_bw
Z prítomných 127 poslancov za procedurálny návrh na zníženie platov pre poslancov hlasovalo 16 Kotlebových poslancov, 79 poslancov ostatných strán sa zdržalo hlasovania a 27 poslancov hlasovalo proti.
Proti procedurálnemu návrhu za zníženie platov pre poslancov a teda za ponechanie svojich 5 tisícových platov hlasovali napríklad známy “bloger” Ján Benčík zo strany Za ľudí, Peter Osuský a Ondrej Dostál (obaja SaS), Jozef Pročko a Anna Záborska z Matovičovej strany OĽaNO. Väčšina poslancov z hnutia OĽaNO sa alibisticky zdržala hlasovania.
Aj keď niektorí poslanci upozorňujú na to, že toto hlasovanie nebolo o samotnom prijatí zákona, ale len o procedurálnom návrhu, aj to by bol prvý krok k tomu , aby sa takýto zákon o znížení platov poslancov nakoniec prijal.
Ukázalo sa teda pokrytectvo Matovičovcov, ktorí pokiaľ boli v opozícii vykrikovali, že chcú zmrazovanie, či znižovanie platov poslancov, no teraz keď sú pri moci a majú tú možnosť to reálne naplniť, hrajú sa na mŕtveho chrobáka lebo už nie je potrebné hrať divadielko pre občanov.
Práve v týchto ťažkých časoch koronakrízy by zníženie platov poslancov bolo aspoň symbolické gesto voči bežných občanom, ktorým z dôvodu zatvorenia rôznych prevádzok pôjde plat rapídne dole, alebo dokonca prídu o prácu.
Samuel Gdovin
Text článku si môžete vypočuť aj na našom kanáli:
