Bratislava 1. februára 2021 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR – Jaroslav Novák,Martin Baumann)
Premiér Igor Matovič (OĽaNO) sa rozhodol na svojom profile na sociálnej sieti verejne položiť pár otázok. Od ľudí žiada spätnú väzbu v podobe úprimných odpovedí, komentárov, prípadne návrhov, ako daný problém riešiť
Prvý takýto status venoval premiér matkám s otázkami ako, by sa im dalo pomôcť. (viac v článku) V najnovšom príspevku Matovič píše o pôrodnosti.
“V roku 1989 sa na Slovensku narodilo 80 tisíc detí … odvtedy vždy už len menej a za posledné roky ročne cca 57 tisíc. To spôsobilo, že sa nám od zmeny režimu narodilo o cca 640 tisíc detí menej v porovnaní s tým, ak by pôrodnosť zostala na úrovni 1989. Navyše … pred ‘89 bola pôrodnosť ešte výrazne vyššia, a tak tieto desaťročia odchádza ročne do dôchodku výrazne viac ľudí, ako sa nám ročne rodí detí. Tomu sa hovorí demografická kríza.”
Podľa Matoviča sa pomer medzi počtom pracujúcich a ľudí na dôchodku bude v nasledujúcich 30 rokoch na Slovensku meniť najprudšie zo všetkých krajín EÚ. Preto je podľa neho na čase niečo zmeniť, inak budú na pokrytie dôchodkov musieť výrazne stúpnuť odvody a dane.
“ALEBO … urobíme bleskurýchle zo Slovenska skutočný prorodinný štát, kde sa rodina nebude báť do svojho náručia prijať ďalšie dieťa, lebo “ďalšie dieťa si už nemôžeme dovoliť” už platiť nebude. Som hlboko presvedčený, že ak sme zodpovední, musíme konať okamžite. Ja najvyšší čas urobiť nemožné, aby sme zvrátili to, čo všetci už berú ako nezvrátiteľný fakt,” dodal premiér.
Belousovová: Priznám sa, naskočila mi “husia koža” od zľaknutia
Na premiérov status zareagovala bývalá podpredsedníčka NR Anna Belousovová, ktorá upozornila, že ak Matovič začne takto tajomne, pohroma sa blíži.
“Takto podobne ohlasoval svojho atómovú zbraň na “hnusobu ” a skončili sme medzi troma najhoršími krajinami sveta, čo sa týka úmrtnosti na koronavírus! Teraz chce zachraňovať demografický vývoj Slovenska a logicky mám obavy, aby výsledkom jeho snáh nebolo to, že ako národ vymrieme,” uviedla v reakcii na sociálnej sieti.
Podľa jej názoru si premiér nevšimol niekoľko zásadných faktov:
“Pokles pôrodnosti je typický pre krajiny tzv. vyspelého západu a kapitalizmu vôbec, kde sme sa zaradili. Demografický vývoj zásadne ovplyvňuje ekonomická a sociálna situácia v štáte. Slovensku nielen vďaka pandémii, ale hlavne neschopnosti vlády hrozí ekonomický a následne sociálny kolaps. Veľké, nadnárodné firmy, ktoré dostali obrovskú podporu v svojich začiatkoch na Slovensku a dostáva sa im podpora aj teraz, hlásia hromadné prepúšťanie. Jednoducho idú “o dům dál” do krajín, kde je ešte väčšia bieda a teda, lacnejšia pracovná sila. Tých čo by mali tvoriť základ stability ekonomiky každej krajiny, t.j. domáci malí a strední podnikatelia sa Matovičovi a spol darí úspešne likvidovať vďaka de facto nulovej pomoci v súvislosti s tým, že im protipandemické nariadenia znemožnili podnikať.”
Podľa Belousovovej je viac než jasné, že v dnešných podmienkach bude demografický vývoj na Slovensku nepriaznivý.
“Ktorý psychicky zdravý človek si bude myslieť, že je schopný zvrátiť demografický vývoj, keď nie je schopný zastaviť prepad ekonomiky?! Mám strach, že Matovič a spol sa budú snažiť použiť na dosiahnutie cieľa svoje obľúbené nástroje – príkazy, nariadenia a tresty za nesplnenie kvót pôrodnosti. A dopadne to tak ako s ich manažovaním pandémie. Úplne vážne sa bojím, že slovenskému národu hrozí v tom prípade vymretie – zánik,” dodala na záver.