Bratislava 25. júna 2024 (HSP/Foto:Matica slovenská)
Pri príležitosti pripravovaného vydania knihy Bernolákovci: Premožitelia času (eds. Matečková, Perný) vydal Kulturologicko-filozofický odbor Matice slovenskej ďalšie dve elektronické knihy
JURAJ HOLČEK: Kňaz, priekopník pedagogiky, včelár, národný dejateľ: Druhé vydanie k 155. výročiu úmrtia z originálu: NÁRODNÝ BUDITEĽ JURAJ HOLČEK
Katolícky kňaz, priekopník pedagogiky, osvetár, včelár a národný dejateľ Juraj Holček (* 5. apríl 1811, Budmerice – † 4. máj 1869, Jasová) bol pri tak významných historických udalostiach akými boli vznik Tatrína, Memorandové zhromaždenie, memorandové vyslanstvo, vznik Matice slovenskej. Výrazne sa zaslúžil o príklon mlado-bernolákovcov k štúrovskému kultúrno-politickému programu. Okrem toho bol priekopníkom nových pedagogických metód, priekopníkom ľudovýchovy, nedeľných škôl, včelárstva, liečiteľstva a kritik sociálnej situácie. Kniha je k dispozícii zdarma na Google BOOKS.
Kniha je rozdelená na dve časti: autorove texty (biografia, rodinné pomery, výchova a školy, Tatrín, farnosť Starý Háj, Matica slovenská, Jasová a ďalšie kapitoly venované analýze dobovej slovenčiny), textová príloha (tvorba samotného Juraja Holčeka). Autor knihy, odborník na slovenskú a svetovú literatúru PhDr. Ondrej Halás, PhD., systematizuje poznatky Tibenského, Ambruša, Slobodníka; pracuje s prameňmi a napokon pripája aj bohatú obrazovú prílohu. Z vedeckého hľadiska ide o hodnotné dielo, prešlo v prvom vydaní oponentúrou významného spisovateľa a literárneho vedca Tomáša Winklera, autora kníh Čas pred nesmrteľnosťou, Cesty na popravisko či Perom a mečom. Autor úvodu a zostavovateľ druhého elektronického vydania Lukáš Perný zdôrazňuje, že ľudovýchovní priekopníci ako Holček, Caban, Jurkovič, Ormis či Závodník si zaslúžia hlbokú úctu nielen pre ich obetavú a často nedocenenú činnosť, ale aj preto, že dali základné predpoklady vzniku samotného slovenského inštitucionálneho školstva a tiež politickej i kultúrnej emancipácie.
ŠTEFAN ZÁVODNÍK: MERITISSIMUS PAROCHUS: Kňaz, utopista, priekopník pedagogiky, podpredseda Matice slovenskej, zakladateľ Spolku včelárov
Hral na niekoľkých hudobných nástrojoch, založil poštu, sporiteľňu, venoval sa ovocinárstvu, včelárstvu, staval a opravoval sakrálne budovy, bol pri rozhodovaní o budúcnosti slovenčiny, pri Memorande národa slovenského, spoluzakladal Maticu slovenskú, bol pri založení prvého slovenského gymnázia v Kláštore pod Znievom, ale aj pri Tatríne, Spolku sv. Vojtecha či prvom spolku miernosti. To všetko dokázal jeden človek za jeden ľudský život, napriek tomu ho slovenská verejnosť takmer nepozná. Štefan Závodník (* 2. september 1813, Horná Poruba – † 12. február 1885, Pružina) v určitom zmysle prakticky realizoval víziu ideálnych až utopických komunít (Mojtín Beluša, Pružina). Štefana Závodníka môžeme vnímať ako človeka praxe, ako realizátora rurálnej utópie. Tento kňaz, národný buditeľ a včelár inklinujúci k bernolákovcom sa pokúsil vytvoriť v obci Mojtín utopickú farnosť, v Beluši zriadil poštovú stanicu, v Pružine poštový úrad, dedinskú sporiteľňu, záložňu a „Štepnicu”, čo bola obdoba družstva.
Taktiež založil školy a veľkú záhradu, kde učil ovocinárstvu, postavil niekoľko sakrálnych stavieb a sám tieto budovy opravoval. Štefan Závodník je pre kulturologický výskum vďačnou osobnosťou. Jeho presah je skutočne interdisciplinárny tak pre problematiku ľudovýchovy, náboženskej misie, národno-obrodeneckej misie, rozvoj včelárstva a všeobecne hospodárskeho a morálneho pozdvihnutia dedinského ľudu v ťažkých časoch 19. storočia. Autor knihy Marek Cimbala vytvoril hodnotné dielo, ktoré do detailov rozoberá všestrannú osobnosť Závodníka a zaslúži si opätovnú propagáciu. Kniha je písaná optikou veriaceho človeka, teda obsahuje aj subjektívne a úprimné postoje autora, čo jej však v ničom neuberá na vedeckej hodnote, ba naopak spája sa tu poctivý vedecký výskum s úprimne obdivným vzťahom autora knihy k opisovanej osobnosti. Aj táto kniha je zdarma k dispozícii na Google BOOKS.
Elektronické reedície kníh o národných dejateľoch budú pokračovať. Začiatkom roka Matica slovenská vydala knihu o zabudnutom Štúrovom priateľovi Danielovi Minichovi, v príprave sú tiež ďalšie reedície. Na Google BOOKS si tiež môžete zdarma pozrieť výstavy k výročiam štúrovcov a roku žien v národnom hnutí (autormi sú vedecký tajomník Matice Dr. Pavol Madura a literárny vedec Pavol Parenička).