Bratislava 28. marca 2024 (HSP/Foto:Facebook/Matica slovenská/Dr. Ladislav Skrak a Mgr. Ján Kšiňan)
Dňa 25. marca 2024 sa konala zatiaľ jedna z najväčších akcií Domu Matice slovenskej v Bratislave s prítomnosťou zástupcov Ministerstva kultúry Slovenskej republiky (Ľubica Stražayová, Mária Šoltýsová), poslancov Národnej rady slovenskej republiky Zuzany Plevíkovej a Adama Lučanského, europoslankyne Kataríny Neveďalovej, vedenia Matice slovenskej (správca Maroš Smolec, podpredseda Marek Nemec, tajomník Peter Schvantner), predsedu SZBP Viliama Longauera, tajomníčky Živeny Radky Semancovej a významných hostí ako veľký umelec Jozef Šimonovič a profesor kulturológie Jozef Leikert, ktorí sa osobne poznali s Jozefom Kronerom
Podujatia sa zúčastnili aj speváčka Monika Stanislavová, ex-poslankyňa a športovkyňa Romana Tabak a množstvo ďalších osobností z literárneho (Tatiana Jaglová, Jozef Leikert a i.) a výtvarného života (Stanislav Harangozó, Martina Kvašňovská, Brigita Lehoťanová, Mária Štrompach, Jana Koštiaľová, Marta Chabadová, Mária Molčanová a mnohí ďalší). Podujatie vzniklo na základe spolupráce Kulturologicko-filozofického odboru Matice slovenskej, Spolku slovenských spisovateľov (Lukáš Perný) a Výtvarného odboru Matice slovenskej/Klubu výtvarníkov a výtvarných teoretikov (Ladislav Skrak).
Jozef Kroner
Jozef Kroner, národný umelec, nositeľ Pribinovho kríža I. triedy In memoriam, 12. najväčší Slovák a slovenský herec 20. storočia podľa Ankety 2000, sa narodil pred 100 rokmi v staničnom domčeku, presne 20. marca v Staškove do železničiarsko-divadelníckej rodiny.
Putovná výstava
Výstava “Dejiny, hodnoty a krásy Slovenska”, ktorá putovala až z ďalekého Štrasburgu cez Brusel až do Bratislavy pozostáva z reprezentatívneho výberu obrazov popredných slovenských umelcov (Fulla, Kulich, Palla, Polonský, Dubay, Medúz, Harangozó, Chabadová, Trizuljaková, Hložník, Nemčík, Gašpar, Brunovský), ale aj mladých talentov (Erceg, Kvašňovská, minister Ladislav Kamenický). Súčasťou výstavy sú aj busty národných osobností ako Štefánik, Štúr, Novomeský, Dubček a Gabčík. Jej odkaz, symbolizujúci holubice mieru, odkazuje na túto tak slovenskú, ako univerzálnu hodnotu.
Aj vysoká účasť či zameranie na aktuálne témy, možnosť prezentácie súčasných moderných umelcov dokazuje, že Matica slovenská je potrebná a má čo povedať aj v 21. storočí.