Bratislava 3. septembra 2021 (HSP/Foto:Archív Matice slovenskej)
Tento rok si pripomíname 190. výročie Východoslovenského roľníckeho povstania, ktoré bolo najväčšou poddanskou revoltou v histórii na území Slovenska. Matica slovenská považuje za dôležité aktualizovať jeho dejinný význam, a zároveň upozorniť na alarmujúci stav monumentálneho Pamätníka roľníckej vzbury 1831, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou
„Východoslovenské roľnícke povstanie v roku 1831 sa zaradilo medzi súveké európske revolučné pohyby, motivované sociálnymi a politickými dôvodmi, ktoré v rokoch 1830 až 1831 vypukli vo Francúzsku, v Poľsku, Írsku, Taliansku, Nemecku, Belgicku a Grécku. Všetky tieto revolúcie a povstania mali výrazne protifeudálny charakter. Zásadne predznamenali revolučné roky 1848 až 1849 v Európe a pád poddanstva aj feudalizmu ako už prežitého a neudržateľného spoločensko-ekonomického i politického systému,” vysvetlil historik Matice slovenskej docent Pavol Parenička. Podľa jeho slov je v súčasnosti potrebné aktualizovať dejinný význam povstania, keďže patrí medzi najvýznamnejšie udalosti slovenských, uhorských a európskych dejín.
„Dvadsaťmetrový Pamätník Východoslovenského roľníckeho povstania na vrchu Furča môže svojou monumentálnosťou súperiť s mohylou na Bradle. Postavili ho v roku 1938 na 20. výročie vzniku prvého Česko-Slovenska. Poslednú čiastočnú renováciu zažil v roku 1995. Dnes je však táto národná kultúrna pamiatka vo veľmi zlom stave. Matica slovenská ako jediná slovenská inštitúcia pripomenie verejnosti túto dôležitú dejinnú udalosť i jeho pamätník dvomi kultúrnymi podujatiami na východnom Slovensku,” priblížil predseda Matice slovenskej Marián Gešper.
Zdôraznil, že úlohou ustanovizne je udržiavať v kolektívnej historickej pamäti Slovákov a Sloveniek zlomové udalosti našich dejín a spájať kultúru so vzdelávaním. „Žiaľ, súčasné generácie majú len veľmi slabé povedomie o tomto povstaní, pritom to bol významný míľnik na ceste k slobodnej, rovnoprávnej a demokratickej spoločnosti,” dodal M. Gešper.
Kultúrne podujatie s odhalením pamätnej tabule a dramatickým predstavením matičných divadelníkov s názvom Kuruci, do zbrane! sa uskutoční 10. septembra 2021 o 17.00 h pred Domom kultúry vo Vranove nad Topľou. Pripomienka povstania sa zavŕši 11. septembra o 14.00 h výstupom k Pamätníku roľníckej vzbury 1831 na vrchu Furča nad obcou Haniska neďaleko Prešova, kde sa rovnako odohrá dramatizácia povstania v dobových kostýmoch zo Šatnice Matice slovenskej.
Veronika Grznárová, hovorkyňa Matice slovenskej