Bratislava 8. novembra 2024 (HSP/Foto:Pixabay)
Existuje dievča, ktoré si síce hovorí Meow (Miau), ale identifikuje sa ako pes. Má verných sledovateľov naprieč sociálnymi sieťami, kde ju môžu pozorovať ako pojedá psie pochúťky, behá po štyroch a breše, alebo spí v škatuli…
Austrálsky premiér nedávno informoval, že plánuje zákaz používania sociálnych médií pred deti a mládež do 16 rokov: „“Toto je pre mamy a otcov. Sociálne médiá deťom skutočne škodia a ja s tým skoncujem,” povedal Anthony Albanese. (viac TU)
Skutočne? Prečo nekvičia, pardon, nekričia liberálne médiá po celom svete, že „CENZÚRA!“ Veď nemajú azda deti právo na sledovanie svojich milovaných internetových vzorov a hrdinov? V akom zriadení to tí protinožci žijú, v autokracii? To sme sa teda dožili…
Predstavte si, že by podobne vystúpila naša ministerka kultúry. Že by vyhlásila boj proti používaniu sociálnych sietí mladistvými z dôvodu rizika ohrozenia ich zdravého psychického vývoja. Veď by ju zožrali zaživa!
Albanese tiež vyjadril nádej, že tento plošný zákaz dostane deti späť na športoviská.
Pozrime si len zbežne, aké vzory ponúkajú slovenskej mládeži naše sociálne siete. Zoznámte sa s projektom WeWeR1cKa, ktorého oficiálny popis znie: „Sme 2 ženy, VERONIKA a JANKA, tvoriace obsah na nete. Spoločne tvoríme pár už viac ako 4 a pol roka a z toho aj viac než 4 a pol roka spolu bývame.“
To je nový druh „povolania“, keby ste nevedeli, byť „tvorca online obsahu“, teda tzv. content creator. To si tak chodíte po svete, nakrúcate sa v rôznych zábavných okamihoch, a zdieľate svoje zážitky s verejnosťou. Cez monetizačný systém vysielacích kanálov ako YouTube alebo prostredníctvom darov sledovateľov, či cez spolupráce so známymi značkami potom v niektorých úspešných prípadoch dosahujete životnú úroveň, za akú sa nemusí hanbiť ani človek v manažérskej pozícii.
Komu lepšie…?
Na trendovej sieti Twitch, kde „streameri“ vysielajú predovšetkým živé vstupy z toho, ako hrajú počítačové hry (s vlastným osobitým komentárom) aj po niekoľko hodín vkuse, majú tieto devy vyše 12 000 sledovateľov. Jeden z posledných videopríspevkov má názov „jak ju trase ehehe“, a nie, vážne nemám záujem ponárať sa hlbšie do „tvorby“ tohto dua…
Porovnateľné číslo sledovateľov na Twitchi má americké dievča s prezývkou Meow. Identifikuje sa ako dalmatín, aj sa ako pes správa (resp. napodobňuje psie správanie). Podľa vlastných slov odmieta dospieť a užíva si „slobodný“ a „hravý“ život celebritky, pozývanej aj do rozličných rozhlasových či televíznych programov. Veď z toho vyžije, tak čo koho do toho…
Ale ako by nestačilo, že chodí po štyroch, breše, a občas prespáva v škatuli s vankúšikmi, ešte má aj vlastných „venčiteľov“, psovodov, alebo ako to povedať (použila výraz „dog handlers“). Teda ľudí, ktorí ju vezmú na prechádzku, napríklad. Okrem toho s ňou nacvičujú rôzne psie kusy, čo má vraj najradšej, pretože za úspešnú figúru alebo splnenú úlohu dostane sladkú odmenu. Mimochodom, na jej fotkách si môžete všimnúť, že má dokonca zabrúsené zuby…
Toto, prosím pekne, „letí“ svetom sociálnych sietí.
Nová doba, nové vzory! A nie je spôsob, ako predtým ochrániť naše deti. Niekto môže namietnuť, že veď najväčšími hviezdami tiktoku sú ešte stále humoristi ako Khaby Lame alebo speváčky a tanečnice typu Addison Rae – v poriadku, to je mainstream. Títo tvorcovia reálne dávajú do svojich výstupov nejakú ideu, alebo vďaka talentu predvádzajú natrénované zručnosti (mohli by sme však debatovať o tom, že sledovať ich celé hodiny je tiež len neproduktívnym zabíjaním času). Lenže v tesnom závese po nich prichádzajú excesy, ktoré sa dostávajú do pozornosti len pre samu podivnosť, a je len otázkou času, kedy sa sprvu okrajová záležitosť stane univerzálnym trendom.
Nemá azda dospelý človek, rodič, resp. volený zástupca ľudu, povinnosť zabrániť šíreniu podobných šialeností v povedomí mladej generácie? Hoci aj legislatívnou cestou, čiže inými slovami – určitou formou cenzúry?
Bolo by na čase sa nad tým zamyslieť – podobne, ako to urobili demokratickí Austrálčania…