Nezaradená poslankyňa, exčlenka SaS, a v súčasnosti predsedníčka neoficiálneho poslaneckého klubu Demokratickej strany, Natália Blahová tvrdí, že zmena zákona týkajúca sa umelého prerušenia tehotenstva, ktorú predložila vládna SNS. prikazuje lekárovi, aby ženu, ktorá sa rozhodla pre interupciu, ešte chvíľu “týral” počúvaním tlkotu srdca dieťaťa.
“Na to, aby ho bolo možné takto skoro vôbec zachytiť, je treba vysokú ultrazvukovú energiu, ktorá môže srdiečko vážne poškodiť. Potvrdil to prednosta gynekologickej kliniky docent Záhumenský, za čo si vyslúžil od Aliancie za rodinu petíciu za odvolanie.”
Návrh prešiel v Národnej rade prvým čítaním a Blahová označila poslancov, ktorý ho podporili za “hluchých k vedeckým zisteniam”. Obáva sa, že novela bude v novembri schválená.
“Ak by sa teda vážne a zrejme unikátne niekedy stalo, že matka sa po vypočutí si tlkotu srdca svojho niekoľkomilimetrového dieťaťa rozhodne, že si ho nechá, za odmenu dostane mŕtvy plod alebo dieťa s vážnym postihnutím. Vďaka, SNS!” Uviedla v stredu Blahová.
Prednostu gynekologickej kliniky v Ružinove Záhumenského sa Blahová zastala už skôr tento týždeň, keď ľudí podporujúcich ochranu nenarodených detí nazvala tmármi. Pri obhajobe lekára píše o podpore vedcov, sama politička však do úvahy neberie štúdie a vyhlásenia o Dopllerovom ultrazvuku.
„Keď začnú tmári hlasovať o vedeckých zisteniach chystá sa na nás stredovek. Vedci a odborníci oslovujú ľudí preto, aby ich poučili a varovali. Len nevzdelanci z nich robia terče verejného lynču. A predsa sa točí,“ napísala v príspevku na Facebooku.
Nebezpečný ultrazvuk?
Na argumenty propotratového gynekológa Záhumenského reaguje však iná časť odbornej verejnosti, ktorá zdôrazňuje, že tu hovoríme o potrate, ktorý je istou smrťou pre nenarodené dieťa.
Inštitút pre ľudské práva a rodinnú politiku HFI prostredníctvom právnika Patrika Danišku uvádza, že vyšetrenia a liečba sú vždy spojené s nejakým rizikom. “No napriek tomu ich podstupujeme, aby sme chránili náš život a zdravie. Dôležitý je pomer medzi rizikom a benefitmi – ak benefity prevažujú, ideme do toho. Ak je na jednej strane ultrazvukové vyšetrenie a na druhej potrat, zváženie rizík a benefitov z pohľadu dieťaťa nie je ťažká úloha.”
HFI označilo tvrdenia poslankyne Blahovej o “uškvarení srdiečka” ultrazvukom za manipuláciu. “Keby manipuláciu tohto typu vyriekol nejaký konzervatívny politik, povláčili by ho vo všetkých médiách. Povedala to liberálna politička s účelom podporiť potraty a médiá sa tvária, akoby sa nič nestalo.”
“Vyjadrenia viacerých svetových odborných spoločností však hovoria niečo iné. Nie je pravda, že sa dopplerovské vyšetrenie nesmie v prvom trimestri používať. V odôvodnených prípadoch sa používať môže, avšak treba dodržať pravidlá, ktoré oddeľujú bezpečné použitie od toho nebezpečného.”
Inštitút pripomína vyhlásenie Svetovej federácie pre ultrazvuk v medicíne a biológii a Medzinárodnej spoločnosti pre ultrazvuk v gynekológii a pôrodníctve o bezpečnom používaní Dopplerovho ultrazvuku počas 11-14 týždňa (alebo skôr počas tehotenstva), ktoré uvádza, že: „Pri vykonávaní Dopplerovho ultrazvuku by zobrazený TI mal byť menší alebo rovný 1,0 a expozičný čas by sa mal udržiavať čo najkratší (zvyčajne nie dlhšie ako 5–10 minút) a nie presahujúci 60 min.“
“Krátke, povedzme 5 až 10 sekundové použitie ultrazvuku pri nízkej intenzite, ktorým sa zachytí tlkot srdca, spadá spoľahlivo do týchto limitov. Tvrdiť opak je hoax,” všíma si Daniška.
HFI zdôrazňuje, že podľa Britskej spoločnosti pre lekársky ultrazvuk “doteraz neexistuje dôkaz o tom, že by diagnostický ultrazvuk spôsobil ujmu ľuďom (vrátane vyvíjajúceho sa plodu).“
“No súčasne neexistujú ani štúdie, ktoré by toto riziko spoľahlivo vyvrátili. Preto treba byť opatrní,” uvádza Daniška a zároveň dodáva:
“Existujú viaceré odporúčania svetových spoločností pre ultrazvuk, ako sa má Doppler v prvom trimestri bezpečne používať (tu, tu, tu). Dôležité pravidlá sú, že treba nastaviť nízke energetické hodnoty a snažiť sa minimalizovať dĺžku vyšetrenia na čo najkratšiu dobu. Názorná je tabuľka Britskej spoločnosti pre lekársky ultrazvuk, z ktorej vyplývajú časové obmedzenia použitia ultrazvuku v závislosti od teplotného indexu (TI) ultrazvuku. Ak je teplotný index do 0.7 nemá jeho použitie časové obmedzenie. Ak je teplotný index napríklad od 1.5 do 2.0 môže sa používať najviac 15 minút.”
“Z pohľadu legislatívy však nemôže dôjsť k tomu, aby vyšetrujúci gynekológ prekročil povolené hranice pri použití ultrazvuku. Ak sa tieto hranice vzhľadom na vývoj medicíny či nášho poznania budú posúvať, vždy budú pre lekára záväzné aktuálne poznatky lekárskej vedy. Strašiť ľudí rizikami, ktoré hrozia pri nesprávnom použití ultrazvuku teda nie je na mieste”, uzatvára.