Bratislava 16. augusta 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Tanjug-Miloš Milivojevič, Jaroslav Novák)
Kauza „ celosvetového honu na politikov”, ktorí obhajujú národné záujmy neutícha. Po tom, čo maďarský minister zahraničia Szijjártó vo svojom príspevku spomenul aj Slovensko (zatknutie T. Gašpara, ktorý kandiduje za Smer – SSD), sa najnovšie v celej záležitosti začal angažovať aj europoslanec Štefanec (KDH). Ten zaslal Szijjártóovi oficiálny list, kde mu pripomenul, že v demokratických krajinách policajné orgány konajú bez politických zásahov, pričom ho upozornil na lepšie postavenie Slovenska a nelichotivé postavenie Maďarska v rebríčku Transparency International vo vnímaní korupcie
Štefanec, ktorý je vedúcim slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane (EPP) v europarlamente, v uvedenom liste šéfovi maďarskej diplomacie pripomenul, že v demokratických krajinách policajné orgány konajú bez politických zásahov.
„Dobré vzťahy sú založené na vzájomnom rešpekte a dodržiavaní pravidiel. Záleží nám na dôslednom uplatňovaní rovnakých pravidiel pre všetkých v každom čase. Aj takýto prístup prispieva ku vnímaniu korupcie, kde sa v medzinárodnom porovnaní podľa Transparency International umiestnilo Slovensko podľa posledných hodnotení o 28 priečok lepšie ako Maďarsko (49. vs. 77.) a zaznamenáva pozitívny posun na rozdiel od Vašej krajiny,” napísal v liste europoslanec.
List podpísali aj ďalší europoslanci – Pollák, Šimečka, Hojsík, Wiezik, Bilčík, Jurzyca a Miriam Lexmann.
Lavínu reakcií zo slovenskej strany adresovanú maďarskému ministrovi zahraničia spustil Szijjártóov príspevok na sociálnej sieti.
Szijjárto v sobotu napísal, že v Spojených štátoch amerických sú vznesené nové obvinenia voči najpravdepodobnejšiemu kandidátovi v budúcich prezidentských voľbách, na Slovensku bol zatknutý popredný politik najpravdepodobnejšej strany (strana, ktorá má najväčšiu šancu uspieť) v jesenných parlamentných voľbách a v Bosne a Hercegovine bol obvinený demokraticky zvolený vodca srbskej komunity.
Maďarský minister zahraničia zároveň dodal, že: „Medzinárodný liberálny mainstream sa nevyhýba žiadnemu zásahu tvrdou rukou, policajnými alebo súdnymi prostriedkami, ak cíti, že je ohrozená jeho moc. Bojí sa vôle ľudu ako lesného požiaru”.
V závere svojho príspevku Szijjártó položil zaujímavú otázku, pričom hneď ponúkol aj odpoveď.
„Ale prečo sa v tomto čase neozve Transparency International, Amnesty, Helsinský výbor…? Zrejme preto, že sú na výplatnej listine medzinárodného liberálneho mainstreamu!, skonštatoval záverom Szijjártó.
Szijjártóa za jeho príspevok skritizovali niektorí slovenskí politici – Šimečka (PS), Sulík (SaS), Dzurinda (Modrí), Heger (Demokrati).
Na túto kritiku zareagoval aj maďarský štátny tajomník zahraničia Tamás Menczer, ktorí sa pozastavil nad tým, že zrazu je slovenská strana precitlivená na zasahovanie do vnútorných záležitostí, pričom sama sa s radosťou zaoberá vnútornými záležitosťami iných krajín, ako napríklad Maďarska.
Menczer vo svojom príspevku poukázal na to, že veciam veľmi dobre rozumejú a nie sú naivní.
„Je očividne zjavne úplne náhodné, že 48(!) dní pred voľbami bol dosiahnutý postup, že politik musel byť zatknutý. Ani dva roky pred voľbami, ani dva týždne po voľbách. 48 (!) dní pred voľbami. Toto je – tu v Európe – pomerne nezvyčajné riešenie kampane,” poznamenal Menczer, pričom si v závere vypomohol maďarským príslovím „ o trčiacom „čertovom” kopyte”.
Prečítajte si tiež:
- Maďarský minister zahraničných vecí sa sťažuje na netolerantnosť liberálneho mainstreamu
- Szijjártó rozbúril vody. V liste sa proti nemu spojili KDH-áci a slovenskí liberálni europoslanci
- Maďarský štátny tajomník Menczer reaguje na Šimečku a spol. : Rozumiem všetkému, ale predsa…