Merkelová sa vo svojom virtuálnom vystúpení na Svetovom ekonomickom fóre v Davose dosť nekriticky zastala myšlienky “Veľkého resetu”. Problém vidí totiž nemecká kancelárka menej v cieľoch resetu, ktoré sú pre dosť ľudí kontroverzné, ako v implementácii potrebných opatrení.
Ak sa má pandémia dostať pod kontrolu, musí sa urobiť všetko oveľa rýchlejšie, uviedla kancelárka. To podľa nej platí aj pre Nemecko. “Rýchlosť našich akcií je veľmi žiadaná.” Procesy sa podľa nej často stali veľmi byrokratickými a trvajú príliš dlho.
Zrejme mala na mysli niektoré protipandemické opatrenia, ktoré neboli uvedené tak rýchlo, ako chcela. Digitalizácia podľa nej tiež nastoľuje veľa požiadaviek.
Podobné názory vyjadrila aj Merkelovej stranícka kolegyňa, šéfka komisie EÚ Ursula von der Leyenová. Aj ona podporuje cieľ „Veľkého resetu”, ktorý pôvodne vytvoril šéf WEF Schwab.
Von der Leyenová tvrdila, že téma “Veľkého resetu” je veľmi dôležitá a nové impulzy sú potrebné napríklad na boj proti kovidovej kríze a budúcim pandémiám.
Predsedníčka EÚ komisie uviedla, že sa EÚ pokúsi vytvoriť biotechnologický program vo forme verejno-súkromného partnerstva. V rámci tohto programu by sa mali screenovať a objavovať patogény a vo veľkom rozsahu sa skúmať, vyvíjať a vyrábať vakcíny.
Na tomto vyhlásení je nielen kontroverzné spomenutie partnerstva so súkromným sektorom, ale aj to, že tieto reči znejú veľmi podobne ako reči “filantropa” Billa Gatesa a jeho príprav na budúce pandémie.
Zatiaľ čo Merkelová a Leyenová ospevujú “Veľký reset”, protesty proti koronovým opatreniam rastú. V Holandsku opäť vypukli nepokoje a odpor začínajú ľudia klásť aj v ďalších krajinách EÚ.
Avšak nedajme sa oklamať, že sa pri “Veľkom resete” jedná o pandémiu. Naopak, téma pandémie tvorí len minimálnu časť “Veľkého resetu”.
Čo teda vlastne ten veľký reset je?
“Veľký reset” je iniciatíva Svetového ekonomického fóra v Davose. Konceptualizoval ju zakladateľ a výkonný predseda WEF Klaus Schwab. Iniciatívu vyvinul počas posledných pár rokov, čiže ešte v časoch, keď sme o korone ani nechyrovali. Koncepcia vychádza z hodnotenia, že svetová ekonomika sa nachádza v hlbokých problémoch.
Schwab tvrdí, že situáciu ešte viac zhoršilo veľa faktorov, vrátane devastujúcich účinkov pandémie na globálnu spoločnosť, neprelomiteľnej technologickej revolúcie a dôsledkov zmeny podnebia. Preto predseda WEF požaduje, aby „svet konal spoločne a rýchlo s cieľom prepracovať všetky aspekty našich spoločností a ekonomík, od vzdelávania až po sociálne zmluvy a pracovné podmienky.”
Každá krajina od Spojených štátov po Čínu sa podľa neho musí zúčastniť a každé odvetvie, od ropy a zemného plynu po technológie, musí byť transformované. Stručne povedané, Schwab tvrdí, že potrebujeme „veľký reset” kapitalizmu. ”
„Veľký reset” však nie je pre mnohých ľudí v tejto kríze prísľubom, ale znie to skôr ako hrozba ešte väčšieho obmedzenia slobody a donucovania štátnych opatrení.”
Ešte problematickejšie celý “Veľký reset” vyzerá z perspektívy strednej a východnej Európy. Tu totiž ľudia pred viac ako 30 rokmi jeden “Veľký reset” zažili, keď vymenili socializmus za kapitalizmus. Roky sa im aj tvrdilo, že to tak bolo správne, pretože socializmus nie je ekonomicky životaschopný a preto by aj tak skrachoval. Preto vraj bolo správne, že ľudia vymenil svoje sociálne istoty, potravinovú nezávislosť a pokojný život v mieri za “slobodu” a neistú prácu vo “vitálnom” kapitalizme.
Pri resete pred viac ako 30. rokmi prišla väčšina ľudí postupne o sociálne istoty, našetrené úspory a mnohí žijú odvtedy z výplaty do výplaty. Postupne sa znovu do médií vkradla cenzúra a kúsok po kúsku sa ľuďom zobrala aj sloboda.
A nakoniec sa ľudia dozvedia, že ten perfektne vitálny kapitalizmus má tiež problémy a na ekomomických fórach sa začne ospevovať akýsi nevýhnutný” Veľký reset”, ktorý má za cieľ ” prepracovať všetky aspekty našich spoločností a ekonomík, od vzdelávania až po sociálne zmluvy a pracovné podmienky.”
Mali by sme sa začať báť?
Andrea Lopatková