Majú mať emigranti právo voliť vo svojej starej vlasti, aj keď tam nežijú?

❚❚

Bratislava 25. augusta 2023 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

 

Vo svete sa už niekoľkokrát stalo, že voľby dopadli veľmi tesne, pričom rozhodli (spravidla v prospech kozmopolitných síl) hlasy krajanov zo zahraničia, ktorí volili na diaľku – napríklad korešpondenčne. Je správne, že je niečo takéto možné?

žiadosť voľba poštou
Na snímke žiadosť o voľbu poštou zo zahraničia pre voľby do Národnej rady SR v roku 2023

Štát, republika – z latinského „res publica“, vec verejná – je demokratický vtedy, keď si v ňom vládnu ľudia sami. Je to „verejná vec“ tých ľudí, ktorí v tom štáte žijú a nie nejakých iných ľudí. Keby v tom štáte vládli iní ľudia, než tí, ktorí v ňom žijú, tak by to nebol štát, ale kolónia. Bol by to opak demokracie: ľuďom žijúcim na nejakom území by vládli ľudia z cudziny. A to nie je dobré, tak to nemá byť, ak chceme hovoriť o demokracii a nie o kolonializme. Je to veľmi jednoduché a veľmi logické.

.

Ľudia z cudziny môžu byť dvojakého druhu: môžu to byť úplne cudzí cudzinci, ktorí s naším štátom nemajú v princípe nič spoločné. Ale môžu to byť aj naši občania, ktorí sú v cudzine dočasne. Ako občania majú aj volebné právo, hoci momentálne vo svojej krajine nežijú. A tu vzniká otázka: je správne, ak sa aj títo ľudia zúčastňujú volieb?

 

.

Aj odrodilec je cudzinec

Voľby sú veľmi vážna vec. Občan, volič, „spolumajiteľ štátu“ v nich má jedinečnú a zväčša jedinú šancu nejako ovplyvniť smerovanie svojho štátu, zvoliť svojich zástupcov, ktorí budú robiť rozhodnutia, od ktorých bude závisieť budúcnosť krajiny a v nej žijúceho národa, jeho budúcich generácií. Do tejto voľby, do tohto rozhodovania by mu nemal hovoriť nikto, kto v krajine nežije, kto nevníma situáciu, atmosféru, problémy očami „domorodca“.

Doposiaľ platí, že človek má volebné právo tam, kde má aj občianstvo. Lenže tí naši občania, ktorí žijú, hoci aj dočasne, v cudzine, tam platia dane, riešia tamojšie problémy, pozerajú sa na svet z perspektívy života v cudzine, nie sú v danom období plnohodnotne, prípadne vôbec zapojení toho „res publica“, veci verejnej, vo svojej domovine.

Ľudia, ktorí z krajiny odišli, majú čosi spoločné: opustili svoju vlasť a jej problémy. Sú to často ľudia, ktorí neboli s realitou vo svojej domovine spokojní, ale stotožňujú sa skôr s životnou filozofiou, spôsobom života, uvažovaním a áno, aj propagandou iných krajín. Mnohí sa v menšej či väčšej miere odcudzili krajine, z ktorej pochádzajú, nevnímajú ju realisticky, mnohí ju nechápu a dokonca odmietajú vlastné korene. Prečo by títo ľudia mali rozhodovať o veciach, ktoré sa ich už vlastne netýkajú, ale zato sa bytostne týkajú iných ľudí, žijúcich vo svojej krajine?

V strednej Európe, ktorej architektúra a stabilita spočíva v historických národných štátoch, ide predovšetkým o polarizáciu medzi konzervatívnejšie zmýšľajúcimi, často skôr staršími ľuďmi a kozmopolitnou mládežou žijúcou v zahraničí. Polarizácia medzi národovcami, vyznávajúcimi vlastenecké postoje, a tými, ktorých môžu oni vnímať aj ako ľudí, ktorí podľahli cudzej, zákernej odnárodňovacej propagande a vábeniu. Otázka sa potom dá postaviť ešte ostrejšie: má kozmopolitná, odnárodnená mládež zvonka mať právo rozvracať konzervatívny charakter národných štátov z ktorých odišla, v ktorých nežije?

Z tohto hľadiska by bolo plne pochopiteľné a odôvodniteľné, keby národný štát prijal také volebné pravidlá, ktoré by umožnili voliť iba občanom, ktorí by okrem štandardných podmienok ako je minimálna veková hranica, či spôsobilosť na právne úkony, spĺňali aj podmienku, že dlhodobo žijú v štáte, ktorého sú občanmi. Krajania žijúci v zahraničí by mali mať volebné právo pozastavené do momentu, kým sa nevrátia. Hoci je to zdanlivo nespravodlivé, má to zmysel z hľadiska smerovania a stability krajiny.

.

 

Hra s názvom štát má mať rozumné pravidlá

Tu sa môže objaviť zdanlivo logický protiargument: ak by nemali mať volebné právo tí naši občania, ktorí v danej chvíli doma nežijú, či by potom zase nemali naopak recipročne dostať volebné právo občania iných štátov, ktorí v štáte aktuálne žijú, napriek tomu, že naše občianstvo nemajú.

Takto to však nie je. Vráťme sa totiž na začiatok ku konštatovaniu, že štát je „verejná vec“ občanov, spolumajiteľov daného štátu. Len oni majú prirodzené právo riadiť svoju krajinu, nie tí z cudziny. Len oni majú prirodzené právo robiť rozhodnutia, ktoré budú dôležité z hľadiska dlhodobého smerovania krajiny, z hľadiska ich detí a vnukov. V danej chvíli spĺňajú kritériá skutočného občana ako človeka zúčastňujúceho sa „res-publiky“ – veci verejnej – iba tí občania, ktorí štát v danej chvíli reálne tvoria. Teda tí občania, ktorí sú prítomní: ani cudzí dočasní obyvatelia, ani občania, ktorí sú neprítomní.

A je tu potom ešte jeden problém, hoci vedľajší, technický, ale tiež dôležitý. Korešpondenčné či iné ťažko organizovateľné a kontrolovateľné hlasovanie je práve tým problémovým miestom, ktoré regulérnosť volieb môže spochybniť. Časť občanov práve preto k voľbám nechodí, že neverí v spravodlivosť a poctivosť volebného systému – a preto je dôležité, aby volebný systém bol maximálne transparentný a kontrolovateľný. To však pri korešpondenčnom či inom cezhraničnom hlasovaní dosť dobre možné nie je, jednak pre časový faktor, a tiež aj preto, že do toho vstupujú inštitúcie cudzích štátov, ako napríklad pošty či prevádzkovatelia internetu. Preto by stálo za úvahu zaviesť taký volebný systém, ktorý by všetky neštandardné a spochybniteľné mechanizmy úplne vylúčil.

Bolo by to v súlade s právom? – mohol by sa niekto spýtať. Nuž, pravda je taká, že štát je zmluva občanov – a demokratický štát je zmluva slobodných občanov, ktorí si do svojej zmluvy môžu napísať naozaj čokoľvek. (Ak by to tak nebolo, ak by niekto zhora občanom diktoval, že na tomto sa dohodnúť smiete a na tomto nie, tak potom by už nešlo o demokratický štát, ale o niečo iné…)

.

Je však pravda, že volebné pravidlá, ktoré by boli plne v súlade s národnými a štátnymi záujmami, by mohla prijať iba politická garnitúra, ktorá by si kládla za svoju prvú a najväčšiu povinnosť budúcnosť a záujem národa, uchovanie jeho ducha a tradícií. Čo poviete, zvolíme si niekedy takú?

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

10:53

Vyhlásenie o clách novozvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa treba brať vážne. Uviedol to v utorok nemecký minister hospodárstva Robert Habeck, podľa ktorého sa Európa a Nemecko musia snažiť o rozhovory s USA, aby odvrátili potenciálnu obchodnú vojnu. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Rozhovory so Spojenými štátmi je potrebné uskutočniť ihneď, aby sa zabezpečilo, že nedôjde k obchodnej vojne, v ktorej nikto nezvíťazí, povedal Habeck.

10:52

Od januára budúceho roka sa zvýši príspevok za prácu v obecnej polícii o 2,7 %. Poberatelia tohto príspevku nemusia o nič žiadať, Sociálna poisťovňa (SP) im ho vyplatí vo zvýšenej sume automaticky. Prvé rozhodnutia začne posielať poisťovňa poberateľom začiatkom januára. V utorok o tom informoval hovorca SP Martin Kontúr.

“Príspevok za prácu v obecnej polícii je nový druh dávky, ktorú po splnení zákonných podmienok vypláca Sociálna poisťovňa od 1. januára 2024,” uviedol Kontúr.

10:51

Na Slovensku aktuálne chýba naprieč odvetviami približne 100.000 pracovníkov. Tri štvrtiny firiem hlásili problém s obsadzovaním pracovných miest a takmer polovica by potrebovala počet pracovníkov navýšiť. Upozornila na to Asociácia personálnych agentúr Slovenska (APAS) s tým, že domácich uchádzačov je nedostatok, zamestnávatelia preto volajú po ďalších opatreniach na zjednodušenie zamestnávania cudzincov.

10:48

Ak by Západ dodal Ukrajine jadrové zbrane, Moskva by to mohla považovať za útok na Rusko a vytvorenie priestoru na jadrovú odpoveď, povedal v utorok podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie Dmitrij Medvedev. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Niektorí nemenovaní západní predstavitelia podotkli, že americký prezident Joe Biden by mohol poskytnúť Ukrajine jadrové zbrane, hoci existujú obavy z dôsledkov tohto rozhodnutia, uviedol minulý týždeň denník New York Times.

10:47

Parížska starostka Anne Hidalgová v utorok oznámila, že v roku 2026 sa už nebude uchádzať o znovuzvolenie. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

10:00

V obchodnej vojne nie je nikto víťazom. Upozornila na to v utorok Čína po tom, čo novozvolený americký prezident Donald Trump sľúbil uvaliť rozsiahle clá na tovar z Číny aj z iných krajín v reakcii na nelegálny obchod s drogami a imigráciu. TASR o tom informuje na základe správ agentúr DPA a AFP.

Trump v pondelok (25. 11.) oznámil, že po nástupe do funkcie plánuje zvýšiť o 10 % clá na tovary pochádzajúce z Číny a zaviesť clo vo výške 25 % na všetok tovar z Mexika a Kanady. Ako dôvodov uviedol obavy z prílevu nelegálnych prisťahovalcov a drog z týchto dvoch krajín.

09:59

Vývoz ruského plynu cez Ukrajinu do Európy je v utorok stabilný, zatiaľ čo nominácie na dodávky do Rakúska zo Slovenska vyskočili o 21 %. Ukázali to v utorok údaje ruského plynárenského giganta Gazprom a prevádzkovateľa prepravnej sústavy Eustream. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

09:57

Japonská automobilka Nissan Motor hľadá dlhodobého investora, ako je banka alebo poisťovacia skupina, ktorý by jej pomohol nahradiť niektoré z podielov Renaultu. Uviedli to v utorok noviny Financial Times. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Nissan, tretia najväčšia japonská automobilka z hľadiska predaja vozidiel, nevylúčil ani možnosť, že časť jeho akcií kúpi spoločnosť Honda Motor, uviedol denník s odvolaním sa na dva nemenované zdroje oboznámené s rokovaniami.

09:56

Takmer polovica budúcoročného rozpočtu je vyčlenená na štyri kľúčové verejné politiky, ktorými sú sociálna a environmentálna oblasť, vzdelávanie a zdravotníctvo. Vo všetkých týchto oblastiach pritom vníma Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) významné riziká. Vyplýva to zo stanoviska úradu k návrhu štátneho rozpočtu na rok 2025, ktoré v zmysle zákona predkladá Národnej rade (NR) SR predseda NKÚ Ľubomír Andrassy. Parlament bude o návrhu rozpočtu rokovať na schôdzi, ktorá začína v utorok.

09:55

Nálada v nemeckom exportnom priemysle sa v novembri mierne zlepšila, aj keď firmy sú stále opatrné v súvislosti s vývojom zahraničného obchodu a čakajú na to, akú obchodnú politiku zavedie novozvolený americký prezident Donald Trump. Ukázali to v utorok výsledky prieskumu ekonomického inštitútu Ifo. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Prieskum odhalil, že ukazovateľ exportných očakávaní ekonomického inštitútu Ifo vzrástol v novembri na -5,9 bodu z -6,5 bodu v októbri. Bol to jeho prvý nárast za šesť mesiacov.

09:51

Rakúsky kancelár Karl Nehammer v utorok uviedol, že absolvoval “veľmi priateľský a perspektívny” telefonát s novozvoleným prezidentom USA Donaldom Trumpom. Informuje o tom TASR s odvolaním sa na správu agentúry Reuters.

“Tvárou v tvár globálnym výzvam sme opätovne potvrdili náš spoločný záväzok podporovať mier, prosperitu a slobodu na celom svete,” uviedol rakúsky kancelár. Priblížil, že s Trumpom hovoril aj o dlhodobej tradíciu Rakúska ako miesta pre medzinárodný dialóg.

 

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníci počas otvorenia Župných vianočných trhov v Katovej bašte v Košiciach

Autor: TASR – František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Zdeno Drdol

Ivan Štubňa

Michal Durila

Andrej Sablič

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali