Nitra 24. marca 2017 (HSP/Foto:Eugen Rusnák)
V priestoroch Ponitrianskeho múzea sa otvorila veľmi zaujímavá výstava Čaro umeleckého drotárstva, o ktorej sme včera už písali. Najvzácnejšie a najzaujímavejšie exponáty výstavy nám predstavil riaditeľ Ponitrianskeho múzea v Nitre Mgr. Anton Števko.
V úvode poukázal na to, že na výstave sú tu predmety, ktoré robia súčasní umeleckí drotári, a predmety, ktoré poukazujú na voľakedajšie remeslo, zamerané na opravu predmetov drôtovaním, napríklad, z keramiky a výrobu drobných úžitkových predmetov, ako napríklad, podložky pod žehličky, vešiaky, podnosy apod.
Podčiarkol, že najviac ovplyvnil prácu súčasných majstrov – drotárov Ján Holánik – Bakel narodený v r. 1863, ktorý ako prvý začal robiť umelecké predmety z drôtu a vôbec ako prvý začal robiť predmety z postriebreného a pozláteného drôtu. „Boli to síce úžitkové predmety, ale s výrazným estetickým vkladom tohto umelca. Nie náhodou ho nazývali prvým svetovým umelcom práce s drôtom,“ zdôraznil Anton Števko.
„Urobil to úplne úmyselne vidiac, že tá priemyselní produkcia v druhej polovici 19. storočia bola unifikovaná. Zároveň si uvedomoval, že drotárčina onedlho skončí. To sa viac – menej aj stalo po prvej svetovej vojne. A začal z ušľachtilého drôtu robiť rôzne predmety a to nielen úžitkové, ale aj estetické – vázy, fajčiarske potreby, misy a iné, aby poukázal na to, že tá ručná výroba má stále ešte veľký význam,“ povedal riaditeľ Ponitrianskeho múzea.
Pripomenul, že majstra – drotára nasledovali ho ďalšie umelci. „Jozef Ferák ako prvý začal robiť aj postavy. Svojou tvorbou prekvapil celý svet, keď mal prvú takú svoju výstavu v r. 1942 na Slovensku a potom podobné výrobky sa v 70. rokoch minulého storočia stali hitmi insitného umenia. Na tejto výstave máme aj diela veľmi známej výtvarníčky, ktorá, bohužiaľ, 1. februára tohto roku zomrela. Je to Remígia Biskupská, ktorá vyrábala unikátne predmety z pozláteného a postriebreného drôtu. Na tejto výstave máme jej unikátne diela – šperky, ktoré vytvorila pre prvú ženu – kozmonautku Valentínu Tereškovovú a afganskú kráľovnú Humairu,“ zdôraznil Anton Števko.
Poukázal na to, že sú na tejto výstave aj pozoruhodné diela súčasných majstrov – drotárov. „Napríklad, hustopletený dráčik, vytvorený veľmi originálnym spôsobom. Alebo sú tu hrdličky vyrobené Andreou Paštekovou, rôzne skrinky. Súčasná tvorba je viac estetická, je viac zameraná na umenie, ako na úžitkovosť. A samozrejme, majstri drotári reagujú aj na súčasné dianie. Napríklad, na našej výstave je predstavená svojrázna kópia raketoplánu Colimbia, ktorú mal tragickú nehodu. Alebo je tu chrobák z Kôprovej doliny – je to tiež svojrázna reakcia na to, čo sa deje v tejto lokalite,“ povedal.
Poukázal na to, že umelci do svojej tvorby zaraďujú a rozprávkový a fantazijný svet: „Máme tu ponorku, ktorá patrila kapitánovi Nemovi, sú tu delfíny, morské červy apod. Sú tu aj úžitkové predmety, napríklad, rôzne dózy, podložka pod žehličku, šperkovnica, podnos a iné. Máme tu aj staré predmety – odrotované misy, staré vešiaky a pod. Návštevníci tejto veľmi zaujímavej výstavy si môžu obdivovať a porovnávať prácu starých a súčasných majstrov,“ podčiarkol v závere rozhovoru riaditeľ Ponitrianskeho múzea v Nitre Mgr. Anton Števko.
Eugen Rusnák