Košice 5. mája 2021 (HSP/Foto:kniznicakosice)
Vyhlásenie výsledkov literárnej súťaže, vydanie knižničného e-časopisu, nový projekt pre zlepšenie marketingu, aktivity ku Dňu mesta Košice a udeleniu erbovej listiny
Súťaž Literárne Košice 2021 mala rekordných 468 prác
Knižnica pre mládež mesta Košice začiatkom roka vyhlásila 26. ročník súťaže pre mladých autorov. Témy, Najmilšie miesto na svete, Môj dedko vypil elixír mladosti a Čarovná kolobežka, boli zjavne veľmi inšpiratívne, pretože dostali až 468 prác, 283 v próze a 185 vo veršoch.
„Do súťaže sa nám už zvyčajne zapojili aj školy a žiaci z okolia Košíc a tiež iných miest. Práce pre nás ohodnotila erudovaná porota v zložení Marián Andričík a Markéta Andričíková z Katedry slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach a Ján Gavura a Peter Karpinský z Inštitútu slovakistiky a mediálnych štúdií Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove, ktorá okrem hlavných cien, v každej téme a literárnom druhu, udelila nejedno ocenenie navyše,“ hovorí Kamila Prextová riaditeľka knižnice.
„Poukazuje to na to, že tých dobrých prác bolo opäť o čosi viac. Miesto osemnástich cien ich nakoniec bolo až šesťdesiatšesť, čomu sa veľmi tešíme. Neostáva nám len dúfať, že mladých tvorcov budú múzy navštevovať aj naďalej.“
Výsledky súťaže budú vzhľadom na opatrenia vyhlásené online a knižnica z ocenených prác následne zostaví zborník, ktorý bude dostupný na jej webovej stránke.
Svet (z) kníh
S vydávaním nového časopisu, prostredníctvom ktorého sa pracovníci knižnice rozhodli deliť o skúsenosti, novinky a dianie vo svete literatúry sa začalo len tento rok. „Začiatkom mája vychádza jeho druhé číslo, ktoré opäť sprostredkuje čosi zo samotnej knižničnej činnosti, no zablúdi i do histórie a k novinkám, postrehom či odporúčaniam z knižného sveta,“ informuje o ďalšej májovej aktivite Kamila Prextová a upresňuje, že časopis vydávajú zatiaľ len on-line, čo má podľa nej svoje výhody. „Je rýchlo a efektívne kedykoľvek k dispozícii pre každého. Preto neváhajte a nahliadnite do neho, aby ste si tam našli nové inšpirácie na aktivity či čítanie rovnako ako samotné autorky rubrík pri ich zostavovaní.“
Ambasádori knižnice
Cieľom nového projektu Ambasádori knižnice je zoskupiť mladých ľudí a postupne ich zapájať do spolupráce nielen na sociálnych sieťach. „Hľadáme mladé osobnosti s pozitívnym vzťahom ku knihám a čítaniu. Ponúkame výhodnú spoluprácu s pravidelnými vzdelávacími stretnutiami pod vedením lektora. Zameriame sa na zdokonalenie práce s fotografiou, videom a grafikou a pokúsime sa inovovať spôsoby vedúce k lepšiemu zviditeľneniu aktivít knižnice.“
Ambasádori by sa mali postupne, zo striktne virtuálneho priestoru, premiestniť do reality a priamo sa podieľať na realizácii aj vlastných nápadov v priestoroch knižnice. „Budú nielen vymýšľať, ale následne tiež uskutočňovať u nás podujatia, výstavy, koncerty, prípadne stretnutia blogerov. Naklonení sme tiež zastrešeniu prinesených projektov, týkajúcich sa literatúry, prípadne iným témam z oblasti kultúry.“ Projektu Ambasádori knižnice dala zelenú Slovenská asociácia knižníc, ktorá tento projekt pomohla finančne odštartovať.
Okrem spomínaných aktivít knižnica má i ďalšie. Určite odporúča nepremeškať pokračovanie Poetry JAMu venovanému mladým recitátorom, výstavu Slniečkové planéty, ktorá má aj virtuálnu podobu a oplatí sa zaostriť pozornosť na pestré instastoríčka z cyklu Dátumovník, ktoré sú venované tým najzaujímavejším dátumom. „Tentokrát tam nebude chýbať niečo o histórii mesta Košice a udelení erbovej listiny kráľom Ľudovítom Veľkým v roku 1369 a čosi o rozprávkovom krtkovi, ktorého autor by tento rok oslávil rovnú stovku,“ prezrádza Kamila Prextová.
Viera Ristvejová