Bratislava 23. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
Poslanec Miroslav Suja z Hnutia Republika odmieta porušovanie vlastníckych práv pri ochrane prírody a krajiny tak, ako to predvádza Ministerstvo životného prostredia, pri vyhlasovaní území európskeho významu
Podľa neho je hanbou Štátnej ochrany prírody, že v mapových podkladoch území európskeho významu sa vyskytli parkoviská, cesty, domy, či oplotené záhrady.
„Táto skutočnosť jednoznačne nasvedčuje tomu, že žiadne reálne mapovanie ani hodnotenie biotopov v teréne neprebehlo a úradníci len od oka vyklikali v mape, čo sa im hodilo. Žiadne upovedomenie vlastníkov dotknutých pozemkov. Proste nič. Majitelia pozemkov ani len netušili, že bez ich súhlasného stanoviska je možné tieto lokality vyhlásiť. Len zrazu sa dozviete, že na svojich pozemkoch už nebudete môcť hospodáriť tak, ako doteraz.“
Legislatívna úprava ktorá výrazne posilňuje práva v oblasti ochrany prírody a krajiny sa stretla s veľkou nevôľou ľudí, ktorých prekvapilo, že ich pozemky, na ktorých dlhé roky hospodárili, sa majú stať územiami európskeho významu. Ľudia sa tak len na internete, alebo úradnej tabuli dozvedeli, že ich pozemky boli zrazu zaradené do území európskeho významu. Žiadne písomne oznámenia majiteľom pozemkov neprišli.
Suja vystúpil v parlamentnej rozprave, kde k tomu uviedol, že ministerstvo v tajnosti urobilo akési prerokovanie k dotknutým pozemkom a potom ich napriek pripomienkam vyhlásili za územia európskeho významu. Podľa neho ak štát chce posilniť zoznam takýchto území, tak nech tak primárne urobí na pozemkoch vo vlastníctve štátu, ktoré plnia celospoločenské záujmy.
„Súkromní vlastníci pôdy na Podpoľaní, Liptove, Orave majú úplne iný vzťah k pôde ako slniečkári z bratislavského bytu, ktorí nedokážu pochopiť ten vzťah k zemi, ktorý je generácie zakorenený.“
Suja ministerstvu vyčíta, že v prvom rade mali osloviť všetkých vlastníkov pozemkov ktorých sa to dotýka a povedať im, prečo by ich pozemky mali byť vyhlásené za územia európskeho významu.
Suja si nevie vysvetliť, prečo sú za územia európskeho významu navrhnute aj cesta či parkovisko v Banskej Štiavnici, keďže na nich nič výnimočne nerastie. Myslí si, že je za tým nenažranosť ekoteroristov, ktorí chcú len vycucať peniaze z európskych fondov či z ministerstva životného prostredia.
„Mali ste majiteľom pozemkov povedať, aké budú mať výhody a obmedzenia, keď sa ich pozemky zaradia do lokalít európskeho významu, aby sa mohli rozhodnúť, či chcú alebo nechcú byť zaradení do tohto zoznamu. A nie im povedať, že to nebude mať žiaden dopad a teraz zisťujú pri hospodárení, že to bude mať na nich dopad likvidačný. Že tam hospodáriť nebudú môcť vôbec.“
Podľa Suju ľudia na ministerstve životného prostredia si ako pracovnú metódu osvojili klamstvo a demagógiu. Keď im nejaký odborný názor nevyhovuje, tak ho ignorujú, ako napríklad štúdiu ktorú urobila Technická univerzita vo Zvolene na ekonomické a sociálne dopady a zmeny hospodárenia pre Muránsku planinu.
Sujovi prekáža že ministerstvo odignoruje vedeckú štúdiu a radšej počúva rôznych na funkcie dosadených dejepisárov, či elektrikárov. Pritom v parlamente minister Budaj pri obhajobe novely tvrdil že Technická univerzita vo Zvolene udelila súhlas. Nad čím Suja vyjadril úžas a povedal že Technická univerzita žiadny takýto súhlas nedala.
Ján Molnár
Vzájomne si pomáhame
Vážení čitatelia, ďakujeme Vám, že ste si prečítali článok a ak si myslíte, že si zaslúži, aby si ho prečítali viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať, ktoré nájdete pod článkom. Pomôžete tak rozšíriť informačné pole o faktoch, ktoré sa z iných médií verejnosť nemá ako dozvedieť.