New York 12. apríla 2018 (HSP/Foto: TASR- Michal Svítok)
Rozhodnutie súdneho dvora v New Yorku nahradiť škodu za odstránené graffiti na dome signalizuje novú stratégiu na ochranu umeleckého umenia, konštatuje agentúra Reuters
Sudca Frederic Block nariadil dať 6,75 milióna dolárov skupine 21 umelcov vytvárajúcim graffiti, pretože zo stien budov boli bez varovania odstránené ich diela, vytvorené v rámci celosvetovo známeho projektu 5Pointz.
Pozornosť sa zamerala nielen na veľkú sumu odškodnenia pre umelcov, ale súdne rozhodnutie bude iste mať širšie dôsledky aj na iné podobné prípady inde vo svete. Právna zástupkyňa pre otázky kultúrneho dedičstva Leila Amineddolehová hovorí o “obrovskom” rozhodnutí, pretože znamená, že “graffiti sú akceptované ako legitímne a chránené a nepovažuje sa len za ponížené alebo okrajové umenie”.
#SecretNewYork
5POINTZ was a haven for graffiti artists in Queens until demolition gave way for the construction of soulless mainly residential properties pic.twitter.com/tM8IL3vukS.— ? NYcheesy ? (@NYcheesy) 7. apríla 2018
Zákon o právach výtvarných umelcov (VARA) z roku 1990 stanovoval, aby umelci, ktorým bolo povolené urobiť graffiti, majú 90 dní na to, aby ho aj odstránili, ak s ním nesúhlasí majiteľ nehnuteľnosti. Zákon chránil len “pravé umenie”, o ktorom rozhodli “odborníci z oblasti umenia alebo všeobecná verejnosť”. K nim patrili aj spomínané graffiti, za odstránenie ktorých dostali umelci odškodnenie.
Majiteľ nehnuteľnosti Gerald Wolkoff dal projektu 5Pointz povolenie maľovať vonkajšie steny budov a diela si prišli pozrieť turisti z celého sveta. Po čase chcel majiteľ demolovať budovy a postaviť modernejšie, no počas jednej noci v roku 2013 boli steny pomaľované graffiti. V nasledujúcom roku sa budovy zbúrali. Organizátori 5Pointz podali žalobu podľa federálneho zákona z roku 1990.
Podľa Cory L. Stowersovej, umelkyne a usporiadateľky podobného projektu vo Washingtone, sa vyjadrila, že nedávny rozsudok značne podporil všetkých umelcov v ich práci. Matthieu Prin z londýnskej spoločnosti BOP Consulting, ktorá sa zameriava na kultúru, podotkol, že v priebehu posledných desiatich rokov mestá stále viac uznávali pouličné umenie ako platnú umeleckú formu, ako nástroj ekonomického rozvoja.