Bratislava 14. januára 2021 (HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)
Americký vírus mediálnej cenzúry a novej liberálnej „cancel culture“, čiže mazania nepohodlných názorov a informácií, sa rýchlo udomácňuje aj v slovenskom mainstreame. Najnovším príkladom tohto trendu je nezvyčajná sebakritika novinára Dominika Hutka z denníka Pravda, ktorý na sklonku decembra 2020 poskytol priestor bezpečnostnému analytikovi Milanovi Žitnému na vyjadrenie k smrti generála Milana Lučanského
Novinár Dominik Hutko po dvoch týždňoch od uverejnenia rozhovoru s bývalým novinárom a bezpečnostným expertom Žitným zrejme aj pod dojmom posledných udalostí v USA precitol zo svojho poblúdenia a dodatočne si uvedomil svoje zlyhanie a pochybenie.
Mainstreamový novinár sa pokorne ospravedlnil čitateľom za to, že ich vopred nevaroval a nevzbudil v nich žiadne pochybnosti o vierohodnosti Žitného zdrojov, ani nijakým iným spôsobom neusmernil čitateľov, aby vyjadrenie Žitného vnímali v rovine neoverenej informácie.
V závere svojho ospravedlňujúceho traktátu novinár Hutko ubezpečil čitateľov mainstreamového denníka, že si svoje osobné zlyhanie dobre zapamätá a vyvodí z neho patričné poučenie. Stratenú dôveru čitateľov sľúbil odčiniť ďalšou poctivou prácou.
Z americkej praxe vieme, že podobné spochybňovanie nekonformných názorov a informácií je iba prvou fázou liberálnej totality, ktorá sa neuspokojí, pokým nepohodlných ľudí úplne neumlčí a nevymaže ich z mediálneho priestoru.
V prípade nešťastného novinára Dominika Hutka sú evidentne iba dve možnosti vysvetlenia jeho mediálneho harakiri. Ak vylúčime podozrenie z hypotekárneho otroctva, potom už zostáva iba smutné konštatovanie, že redakcia hlavnoprúdového denníka Pravda považuje svojich čitateľov za intelektuálne menejcenné a nesvojprávne ovce, ktoré je potrebné chrániť pred citlivými informáciami tým, že sa tieto informácie zamlčia, alebo sa aspoň zaobalia patričnou dávkou sena a kalerábov.
Gabriel Gačko