Priština 13. júna 2019 (HSP/Teraz/Foto: Facebook)
Podivný paradox: ak človek žije pridlho, môže sa zúčastniť nielen na odhalení pomníkov mnohým osobnostiam, ale aj… seba samého. Presne to sa stalo bývalej ministerke zahraničných vecí USA Madeleine Albrightovej, ktorá včera pricestovala do Prištiny a zúčastnila sa na oslavách 20. výročia rozmiestnenia jednotiek NATO, ako to uviedla agentúra AP, „v rámci operácie, ktorá pomohla zastaviť zásah srbskej armády voči etnickým Albáncom, ktorý si vyžiadal viac ako 10 000 mŕtvych…“
V Srbsku, prirodzene, na udalosti spred 20 rokov majú úplne opačný názor. Nuž, práve preto Madeleine Albrightová a ostatní členovia „pojazdného cirkusu“ prišli do Kosova, ktoré pomohli vytvoriť. Vďačná vláda Kosova pozvala tých, ktorí sa zaslúžili o bombardovanie Juhoslávie, vraždenie Srbov, odčlenenie veľkého územia a vytvorenie „nezávislého Kosova“.
Na oslavách na námestí v centre Prištiny sa zúčastnili politické „mamuty“, ktoré pred 20 rokmi zorganizovali bombardovanie v strede Európy. Do Kosova prišli americkí politickí dôchodcovia, všetci s prívlastkom „ex“: exprezident Bill Clinton, exministerka zahraničných vecí Madeleine Albrightová, exveliteľ síl NATO v Európe Wesley Clark a ďalší „ex“.
Madeleine Albrightová novinárom s dojatím porozprávala, ako sa to všetko začalo. Spomenula, že ju v noci zobudil Bill Clinton a oznámil, že americké stíhacie lietadlá vyštartovali smerom na Kosovo. V podaní Madeleine Albrightovej táto epizóda znela, ako romantická spomienka dvoch vznešených milencov na to, ako si v noci pozerali na oblohu a obdivovali mesiac. Lenže spomínané stíhačky vyštartovali, aby tisíce kilometrov od amerického pobrežia zabíjali nevinných ľudí v cudzej krajine. Žiadna romantika – zločin, krv a vraždenie…
Americká exministerka vo svojom vystúpení na centrálnom námestí v Prištine s nadšením vyhlásila: „Urobili sme to, pretože náš dôvod bol férový. Nikdy na vás nezabudneme. Budúcnosť patrí vám.“ Dav na námestí ju prirodzene odmenil dlhým potleskom, niektorí Albánci mávali americkými vlajkami a kričali: „USA! USA! USA!“
K obyvateľom Kosova prehovoril aj ďalší „živý pomník“ – Bill Clinton. Celá vec je v tom, že šesť metrov vysoký pomník americkému exprezidentovi Billovi Clintonovi umiestnili ešte pred 10 rokmi v Prištine, na centrálnom námestí, pochopiteľne /ako inak/, Billa Clintona. Poradil Kosovčanom, aby „nikdy nezabúdali na výzvy“ a aby v procese budovania svojho „nezávislého“ štátu boli odvážni a trpezliví.
Eugen Rusnák