made in china

NAŽIVO

Tréner futbalistov anglického klubu Aston Villa Unai Emery tvrdí, že „Villans“ majú pred sebou ešte mnoho úspechov, aj keď sa mužstvo z Birminghamu v utorok rozlúčilo s Ligou majstrov 2024/2025 po napínavom víťazstve 3:2 nad Paríž Saint-Germain v utorok.

FC Aston Villa - Paríž St. Germain
Na snímke brankár Aston Villy Emiliano Martinez (vľavo) reaguje po odvetnom zápase štvrťfinále Ligy majstrov vo futbale FC Aston Villa – Paríž St. Germain / Foto: TASR/AP-Frank Augstein
Čítať viac | 11:11

Najvyššia rada Ukrajiny hlasovala za predĺženie stanného práva do augusta. Jeden poslanec hlasoval proti – Oleksij Hončarenko.

10:23

Trump chce presvedčiť viac ako 70 krajín, aby obmedzili spoluprácu s Čínou výmenou za americké ústupky v oblasti ciel, uviedol denník The Wall Street Journal s odvolaním sa na svoje zdroje.

Američania chcú tieto krajiny požiadať, aby nenakupovali lacný čínsky tovar, neposielali do nich americký tovar a neumožnili registráciu čínskych spoločností s cieľom obísť clá.

Týmto spôsobom chce Trump dostať Čínu za rokovací stôl s menším vplyvom.

Sám Trump naznačil takúto stratégiu, keď povedal, že by zvážil prinútiť krajiny, aby si vybrali medzi USA a Čínou.

10:21

Futbalisti Spartaka Trnava sa po štvrtý raz za sebou predstavia vo finále Slovenského pohára. „Andeli“ v stredajšom odvetnom dueli semifinále tohtosezónnej edície triumfovali nad majstrovským Slovanom Bratislava v jedenástkovom rozstrele. Predtým sa duel skončil víťazstvom Trnavy 2:1, čiže rovnakým výsledkom, akým v úvodnom dueli na bratislavskom Tehelnom poli vyhral Slovan.

FC Spartak Trnava -ŠK Slovan Bratislava
Na snímke zľava kapitán Slovana Guram Kašia, hráč Spartaka Lukáš Štetina, brankár Slovana Dominik Takáč, hráč Slovana Kenan Bajrič a hráč Spartaka Michal Ďuriš počas odvety semifinále Slovenského pohára FC Spartak Trnava – ŠK Slovan Bratislava / Foto: TASR-Lukáš Grinaj
Čítať viac | 09:49

Trump sa domnieva, že clá sú pre USA prospešné a už majú účinok.

„Spojené štáty získavajú z ciel rekordné príjmy, pričom náklady na takmer všetky výrobky vrátane benzínu, potravín a takmer všetkého ostatného klesajú. Podobne klesá aj inflácia. Sľuby sa plnia!“ – napísal prezident Spojených štátov.

09:32

Futbalisti FC Barcelona sa prvýkrát od sezóny 2018/2019 prebojovali do semifinále Ligy majstrov. Po zdrvujúcom domácom triumfe 4:0 síce v odvete “Blaugraňas” prehrali v Dortmunde s Borussiou 1:3, ale v gólovom súčte dvojzápasu bezpečne postúpili.

Borussia Dortmund - FC Barcelona
Na snímke hráč Dortmundu Serhou Guirassy (vpravo) oslavuje so spoluhráčom Ramym Bensebainim po tom, ako strelil úvodný gól počas odvetného zápasu štvrťfinále Ligy majstrov Borussia Dortmund – FC Barcelona
Čítať viac | 09:08

Medziročné tempo rastu inflácie v Británii sa v marci spomalilo viac, než sa čakalo, na 2,6 % z 2,8 % vo februári. Ukázali to v stredu oficiálne údaje štatistického úradu ONS. Analytici pritom odhadovali, že miera inflácie v marci klesne na 2,7 %. Informovala o tom správa agentúry Reuters.

08:57

Čínska ekonomika vzrástla v 1. štvrťroku 2025 viac, než sa očakávalo. Podporila ju solídna spotreba a priemyselná produkcia pred zavedením ciel v USA, ktoré podľa analytikov predstavujú najväčšie riziko pre ázijskú krajinu za celé desaťročia. Ukázali to v stredu oficiálne údaje. Informovali o tom správy Reuters a RTT News.

Národný štatistický úrad oznámil, že hrubý domáci produkt (HDP) Číny v prvých troch mesiacoch 2024 medziročne vzrástol o 5,4 %, rovnako ako v predchádzajúcom štvrťroku. Ekonómovia pritom odhadovali, že sa jeho rast spomalí na 5,1 %.

08:56

Eurokomisárka pre rozširovanie Marta Kosová v utorok počas rozhovoru pre Európsku redakciu (ENR) vyjadrila podporu protestujúcim Srbom proti vládnej korupcii a za posilnenie princípu právneho štátu. Balkánska krajina sa podľa nej musí „vrátiť na európsku cestu“.

„To čo žiadame od Srbska na jeho ceste k prístupu do EÚ je takmer úplne totožne s tým, čo žiadajú protestujúci v Srbsku,“ uviedla v utorok Kosová pre projekt European Newsroom.

08:52

Biely dom pohrozil Číne 245-percentným clom na dovoz z USA.

„V dôsledku toho sú teraz jednotlivé vyššie clá pozastavené uprostred týchto diskusií, s výnimkou Číny, ktorá podnikla odvetné kroky. Čína bude teraz v dôsledku svojich odvetných opatrení čeliť 245 % clu na dovoz do Spojených štátov,“ uvádza sa vo vyhlásení na webovej stránke administratívy.

Pripomíname, že teraz Čína a Spojené štáty zaviedli zrkadlové clá vo výške 125 %.

08:32

Juh Indického oceána zasiahlo v stredu zemetrasenie s magnitúdou 6,6, uviedol Americký geologický inštitút (USGS). Varovania pred cunami neboli vydané pre žiadnu oblasť v regióne, informujú správy agentúr AP a BNO News.

Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo ďaleko od obývaných pevninských častí.

08:21
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Made in China

Milí čtenáři, slíbil jsem napsat něco na téma sporu Ameriky s Čínou. Není to úplně jednoduché, protože zvlášť o té Číně je těžké se něco pořádně dozvědět “zevnitř”, ale některé věci se dají pozorovat tak i tak. Mezitím se mi ovšem ten článek trochu rozležel v hlavě a myslím, že stojí za to podívat se více na tu situaci Číny jako samotné

made in china
Ilustračné foto / Foto: Pixabay
❚❚
.

Takže: jaké jsou trendy v Číně?


Za prvé: Čína je od roku 2010 největší výrobní ekonomika světa, během prvního desetiletí 21. století “odšoupla” za sebe Spojené státy, Japonsko i Německo. Momentálně je její dominance taková, že to nepochybně ještě nějakou dobu vydrží.

Za druhé: Nicméně ani Čína není imunní vůči těm samým jevům, které časem vedly k pozvolné deindustrializaci Evropy a Ameriky, a reorientaci tamních ekonomik na služby.

Za třetí: Současnému politickému vedení Číny se tento trend nelíbí a chce mu zabránit.

Za čtvrté: Zbytku světa by naopak z různých důvodů vyhovovalo, kdyby ten podíl Číny na světové výrobě a exportu poklesl.

.

 

První bod nevyžaduje žádné velké analýzy, to se prostě stalo.

Vývoj čínské průmyslové výroby proti ostatním státům

 

Druhý bod je daleko zajímavější.

Čína se do své pozice průmyslové velmoci dostala mimo jiné tím, že tam bývaly velmi nízké náklady na pracovní sílu, a že té pracovní síly tam byly svého času skoro nekonečné zástupy. Čínský ekonomický růst začal před zhruba 45 lety z velmi nízkého základu a urbanizace venkovského obyvatelstva se teprve rozjížděla. Do měst a průmyslových zón dorážely miliony mladých lidí z vesnice, zvyklých na velmi skromné životní podmínky a ochotných dřít dlouhé hodiny za malé mzdy. V živé paměti byl hladomor za Velkého skoku vpřed a politická nestabilita za Kulturní revoluce, takže lidi byli “rádi, že jsou rádi”.

.

Leč píše se rok 2025, průměrný mladý Číňan si nic takového nepamatuje, naopak je zvyklý na slušnou životní úroveň danou tím, že je jediným vnukem čtyř prarodičů a jediným dítětem svých rodičů; na oplátku, aby je potěšil, musel absolvovat nejmíň střední a často i vysokou školu. Vyhlídka na práci typu 9-9-6 (od devíti do devíti, šest dní v týdnu) jej nikterak neláká. A zejména: těch mladých lidí ubývá a bude jich ještě nadále ubývat. Porodnost v Číně není o nic lepší než v Evropě, spíš horší, a v posledních letech poklesl počet narozených dětí pod hranici 10 milionů ročně, což je u národa o jeden a půl miliardě lidí strašlivě málo.

Jinými slovy: během cca dvou dekád bude té mladé pracovní síly v Číně relativní nedostatek a bude drahá.

Už teď se rozvoj Číny projevuje tím, že jak stoupají mzdy, ten nejlacinější průmysl se pozvolna stěhuje do jiných destinací. Nejklasičtějším zástupcem této superlevné kategorie je oděvní průmysl:

Nárůst mezd v čínském oděvním průmyslu, ve srovnání s dalšími, chudšími státy

 

Oděvní průmysl se historicky opírá o skupinu zaměstnanců, která na Západě už v podstatě neexistuje, a i v té Číně se mezitím rapidně zmenšila: různé třetí či čtvrté dcery rolníků z venkova, posazené jednoho dne na autobus, aby si nějak vydělaly ve městě. Práce šičky je sice celkem stabilní, ale také je to strašná mechanická dřina, nekonečné hrbení nad šicím strojem, ve kterém není zas tak moc prostoru pro inovace. Kolik stehů uděláte, tolik si vyděláte, a v minulosti proto nebylo až takovou vzácností, že dělnice spaly vedle svých strojů (všude, nejen v Číně). Jelikož mladé holky kolem dvaceti, na rozdíl od dělníků z těžkého průmyslu, nemají ani v případě opravdového útlaku sklon se pouštět do různých divokých stávek a rozbíjení strojů kladivy, jejich management si k nim dovolí prakticky cokoliv.

.

Takhle to bylo v Británii v polovině 19. století, v severních Čechách koncem 19. století, v Japonsku na začátku 20. století, v Číně koncem 20. století atd., prostě všude to probíhalo víceméně stejně. Industrializace země začíná nástupem textilního a oděvního průmyslu, ve kterém dřou převážně extrémně blbě placené ženy a dívky. A momentálně se tak děje v Thajsku, Vietnamu, Bangladéši, Kambodži, Indii, Filipínách, Etiopii, Rwandě, Keni, Zambii atd.

Textilní továrna v Etiopii, zdroj

Leč ona je to zase jenom fáze, a to fáze pomíjivá. Většina těch děvčat, dočká-li se rodiny, udělá maximum pro to, aby jejich dcery už něco takového dělat nemusely. A ten textilní a oděvní průmysl samotný zase poslouží jako “startér” jiných druhů podnikání. On totiž vyžaduje nějakou základní infrastrukturu – jak fyzickou (spolehlivá dodávka elektřiny a vody, silnice, přístavy pro vývoz zboží), tak vládní (relativní klid na práci, potlačení zločinu, gramotnost populace), tak personální (školení technici pro opravu strojů, elektrikáři, stavitelé a zedníci, účetní, obchodníci ovládající aspoň angličtinu). Jakmile tahle infrastruktura vznikne, začnou jí využívat i jiné firmy a jiní investoři, a křivka vývoje pozvolna směřuje k výrobě s větší přidanou hodnotou.

Celý tenhle proces nějakou dobu trvá, v současném světě cca 30-40 let, ale odehrál už se tolikrát a v tolika různých kulturách, že se na něj dá celkem spolehnout.

A to z čínského hlediska znamená, že začal-li se textilní průmysl pomalu stěhovat z Číny ven někdy v letech 2015-2020, tak teď ještě mají klid, v roce 2030 budou mít taky ještě klid, ale někdy kolem roku 2050 se dá čekat, že v té průmyslové výrobě jim vznikne levná zahraniční konkurence ve všech možných oborech, která bude ten čínský průmysl ohrožovat úplně stejně, jako on svého času ohrozil ten německý a americký. A to najust zrovna v době, kdy ty kohorty mladých Číňanů, narozené právě teď, nebudou příliš početné.


 

Třetí bod – současné vedení Číny to nepochybně ví. Číňané rozhodně neignorují vývoj v jiných státech. Údajně například pečlivě studovali rozpad Sovětského svazu, aby zabránili podobnému vývoji u sebe doma.

Toto je ten nejmíň jistý bod, protože vidět do hlav politbyru čínské komunistické strany je nevděčný úkol, ale můžeme pozorovat nějaký vývoj navenek. Čína se nepochybně snaží o rozvoj svých technologických schopností a vyspělých služeb, ale zároveň by si chtěla zachovat svoji průmyslovou infrastrukturu a neztratit ji tak, jak ji ztratily další státy.

Víceméně jediný způsob, jak si zachovat tu globální průmyslovou převahu na dobu neurčitou, je produkovat zboží velmi levně – většina zákazníků ve světě “nakupuje peněženkou”, a ne ideologicky. Domácí čínský trh, byť celkem velký, tak rozlehlý průmyslový sektor sám o sobě neutáhne. K jeho udržení je potřeba masivně vyvážet i do ciziny, a to i za cenu různých dotací a úvěrů. Úvěrování průmyslového sektoru v Číně také v posledních letech výrazně narostlo (viz třeba zpráva čínské vlády o roku 2023 (PDF), abychom neodkazovali jen západní zdroje) – cílem je stavba nových, modernějších továren.

Součástí této strategie je i masivní robotizace čínského průmyslu, protože, jak zmíněno, živé pracovní síly ubývá. Roboti pracují 24/7 a nedá se vyloučit, že svojí produktivitou dokáží vytlačit z trhu i toho levného Etiopana.


 

.

Čtvrtý bod – touto činností se Čína dostává do rozporu jak s bohatými, tak s chudými zeměmi. Začnete-li hledat fráze typu “naše trhy zaplavuje levné čínské zboží” v jakémkoliv světovém jazyce, bude těch výsledků překvapivě mnoho a budou ze všech možných států, od Ameriky po Zambii.

Pro vyspělé státy představuje levná čínská produkce jednak hrozbu pro zbytky jejich vlastního průmyslu, jednak potenciální strategickou závislost na mocném státu, se kterým třeba jednoho dne nemusejí mít dobré vztahy. Chudé státy se naopak bojí toho, že v takové situaci nebudou schopny rozvinout svůj vlastní průmysl, a že z nich budou navěky jen ty šicí stanice pro výrobu levných triček, která vyrábějí už teď.

Tím pádem vznikla celosvětově určitá nálada k tomu, nasadit na čínský export masivní cla a tak jej přibrzdit. Z tohoto hlediska nejsou Trumpovy celní operace vůči Číně nijak výjimečné.

Co je výjimečné, je to, že se ta současná Trumpova administrativa nesnaží tuhle akci koordinovat s ostatními státy, spíše se s nimi hádá také. Na přibrzdění Číny už dávno jedny Spojené státy nestačí. Těžko spočítat, jak velká by ta minimální koalice musela být, ale čínské exporty do USA činí “jenom” 15 procent celkového objemu všech čínských exportů. Skutečně účinný nátlak se dá čekat spíš až tak od koalice tvořící pětatřicet procent, ne-li víc.

Jsem upřímně zvědav, jak se ta situace bude vyvíjet, ale na nějaký velký obchodní konflikt už bylo zaděláno delší dobu.

.

Diskusní fórum ke článku najdete zde.


 

Hudební epilog

Převážně sice Mongolové (usedlí v Americe), ale to je blízko.

.

 

P.S. Tento web funguje bez všelijakých vyskakovacích reklam, placené propagace apod. Důvody jsou mnohé, ale snaha o nezávislost na velkých hráčích je jedním z těch nejpodstatnějších. Až příliš mnoho lidí spoléhá na Facebook a pak se diví.

Zdejším základním principem je dobrovolná podpora od čtenářů. Nejjednodušším způsobem, jak tento blog můžete, milí čtenáři, podpořit, je koupit si knihy od jeho autora. Právě vyšly nové Zapomenuté příběhy 7.

Můžete si pořídit také Zapomenuté příběhyZapomenuté příběhy 2 či Zapomenuté příběhy 3Zapomenuté příběhy 4Zapomenuté příběhy 5Zapomenuté příběhy 6 a sbírku textů “To nejlepší z blogu 2015-2020” pro sebe nebo pro někoho jiného. Nebo knihu dystopických povídek Krvavé levandule… K dispozici jsou už také znovu USB disky s nahranými audioknihami.

A pokud jsi sem, milý čtenáři, dorazil z Facebooku nebo Twitteru, zvaž registraci k odběru novinek e-mailem. Opravdu a vážně, však vidíš ten vývoj.

Marian Kechlibar

 

.

Článok pôvodne vyšiel na portáli kechlibar.net

 

Tagy: Čína, USA
Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Ivan Štubňa

Miroslav Urban

Zdeno Drdol

René Pavlík

Milan Šupa

Miroslav Iliaš

.
.
.

Huliak chce na koaličnej rade otvárať horúcu tému. “Niekto má eminentný záujem na prepustení Černáka počas vlády Fica,” dodal

Národná koalícia chce na koaličnej rade otvoriť otázku renty pre generálneho prokurátora. Na tlačovej besede to dnes povedal šéf strany…

16. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

“Mám toho plné zuby”

Trumpova administratíva nepodporuje želanie Európy pokračovať vo vojenskej pomoci Ukrajine a je nepravdepodobné, že by sama schválila nové balíky, píše…

16. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Bestro: “Globsecu a Naďovi vezmeme monopol na tzv. bezpečnostnú komunitu”

Uplynulý víkend sa konal prvý ročník Školy sociálnej demokracie, ktorej témou bol „Mier a bezpečnosť v Európe“. Odborné a politické…

16. 04. 2025 | Z domova | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov
16. 04. 2025 | Z domova | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov

Čo znamenajú vyhrážky Kallasovej? Premiér reaguje

9. mája čakajú Moskvu veľkolepé oslavy víťazstva nad nemeckým fašizmom. Bruselskí úradníci chcú obmedziť našu účasť…

16. 04. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
16. 04. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

WHO schválilo znenie pandemickej dohody

Po viac ako troch rokoch intenzívnych rokovaní urobili členské štáty Svetovej zdravotníckej organizácie údajne „významný krok vpred v úsilí o…

16. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
16. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Privara pre HS: Potom prišla vláda pána Matoviča a všetko nám stopli. To bolo ale absolútny nezmysel

Minister Rudolf Huliak sa v oblasti športu chce riadiť mottom – aby o športovcoch rozhodovali športovci. Ako jeden zo svojich…

16. 04. 2025 | Rozhovory | 9 min. čítania | 0 komentárov
16. 04. 2025 | Rozhovory | 9 min. čítania | 0 komentárov

Utajený americký dokument o pôvode COVID-19 potvrdzuje teóriu nemeckého lekára

Pred tromi rokmi mladý nemecký imunológ Valentin Bruttel upozornil na možný umelý pôvod vírusu Sars-CoV-2. Tajný dokument z USA dokazuje,…

16. 04. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
16. 04. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov

PL: Bude mier na Ukrajine znamenať pre Slovensko veľmi veľký problém? O temnej stránke prehovoril bezpečnostný expert

Viacerí pozorovatelia upozorňujú, že po skončení ozbrojeného konfliktu na Ukrajine sa do Európy cez čierny trh dostanú veľké množstvá zbraní.…

16. 04. 2025 | | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 04. 2025 | | 1 min. čítania | 0 komentárov

Mimovládky porážajú vládnu koalíciu

Podľa Juraja Draxlera je na ceste ďalšia vládna kríza lebo tesne pred hlasovaním sa vládne strany nevedia dohodnúť na konečnom…

16. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Joe Biden prvýkrát od Trumpovej inaugurácie verejne prehovoril

Bývalý americký prezident Joe Biden prvýkrát od Trumpovej inaugurácie verejne prehovoril

16. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Generál to už nevydržal a naložil politikom aj médiám: Prestaňte používať politiku dvojakého metra!

Bohužiaľ dnes už viac ako typické pre slovenské média hlavného prúdu a taktiež politikov. Tých politikov, ktorých jedinou metódou je…

16. 04. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 04. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Koniec farebných revolúcií? USA rušia granty pre Bielorusko a Moldavsko a ďalších. Na čo mali byť použité je šokujúce

Ministerstvo zahraničných vecí USA oznámilo zrušenie „zbytočných“ grantov pre zahraničné krajiny vrátane Bieloruska, Moldavska a ďalších postsovietskych štátov

16. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Rubeľ od začiatku roka rastie voči USA doláru najviac zo všetkých mien

Od začiatku roka vykazuje ruský rubeľ najvýraznejší rast voči doláru spomedzi svetových mien. Rubeľ predbehol dokonca aj zlato denominované v…

16. 04. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 04. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Obchodná vojna medzi Trumpom a Čínou

Ktoré americké spoločnosti by mohli byť najviac postihnuté? Technické spoločnosti, módne firmy a agropodniky čelia najtvrdším úderom a vyzerá to…

16. 04. 2025 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov
16. 04. 2025 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

16. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
16. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Manželská kríza: Japonská pôrodnosť klesla na rekordne nízku úroveň napriek 25 miliardám dolárov

V roku 2023 klesol počet sobášov v ostrovnej krajine prvýkrát za 90 rokov pod 500 000. Počet obyvateľov Japonska sa…

16. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
16. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Kauza Marine Le Pen: Lawfare vo Francúzsku?

Jedným z najzávažnejším problémov súčasnej Európy je narastajúci trend využívania práva – a zvlášť trestného práva – na vylučovanie nepohodlných…

16. 04. 2025 | Zo zahraničia | 12 min. čítania | 0 komentárov
16. 04. 2025 | Zo zahraničia | 12 min. čítania | 0 komentárov

.

Robert Fico sa postavil podpredsedníčke Európskej komisie Kaji Kallasovej

Slovenský premiér Robert Fico sa ohradil voči vyjadreniam podpredsedníčky Európskej komisie (EK) a vysokej predstaviteľky Európskej únie (EÚ) pre zahraničné…

15. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Pri epileptickom záchvate je rizikové vkladať pacientovi ruky do úst

Pri epileptickom záchvate je rizikové vkladať pacientovi ruku do úst či snažiť sa mu vytiahnuť jazyk. Dôležité je odstrániť z…

16. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Spoločnosť OpenAI vytvára vlastnú sociálnu sieť. Má na to vážny dôvod

Spoločnosť OpenAI vytvára vlastnú sociálnu sieť, informuje The Verge s odvolaním sa na svoje zdroje

16. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Bez dodávok z KĽDR by Rusko nemohlo pokračovať vo vojne

KĽDR dodáva polovicu munície, ktorú Rusko potrebuje na fronte. Uviedol to šéf GUR Budanov pre agentúru Reuters a jeho odhad…

15. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Rýchla logická hra pre géniov: Nájdete správny obrázok do 5 sekúnd?

Rýchla logická hra pre géniov: Nájdete správny obrázok do 5 sekúnd? IQ testy nie sú len o číslach a slovách,…

16. 04. 2025 | 0 komentárov

Vo Vatikáne oficiálne zrušili spoločnosť Sodalitium kresťanského života

V pondelok 14. apríla 2025 bol v sídle Dikastéria pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života podpísaný dekrét o…

16. 04. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 04. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov

„Dubinskij“ - nový projekt teroristu Kolomojského pre ukrajinské prezidentské voľby

Ukrajina, 15.apríla 2025 - Médiá často citujú poslanca Najvyššej rady Alexandra Dubinského, ktorý je v ukrajinskej väzbe. Sotva sa však…

16. 04. 2025 | 0 komentárov

Siahne vláda na rodinné prídavky? Opoziční politici už hovoria o možných scenároch. Minister reaguje

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR odmieta tvrdenia hnutia Igora Matoviča a predsedníčky strany Za ľudí Veroniky Remišovej, ktorí…

15. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Odborník tvrdí, že praním vankúšov sa dá vyhnúť ochoreniu

Pokiaľ ide o starostlivosť o domácnosť a upratovanie, mnohí z nás vždy hľadajú jednoduché spôsoby. Neustále chceme veci odsúvať ďalej…

16. 04. 2025 | 0 komentárov

Pandémia úmrtí mladých čínskych vedcov. Kto ich má na svedomí?

V Číne náhle zomrelo niekoľko vedcov, ktorí urobili významné objavy v oblasti umelej inteligencie, vojenstva a medicíny, informoval denník South…

15. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Mikrovlnná rúra nie je bezchybný pomocník – tieto chyby robí takmer každý!

Mikrovlnná rúra nie je bezchybný pomocník - tieto chyby robí takmer každý: Približne 70 % domácností vraj používa mikrovlnnú rúru…

16. 04. 2025 | 0 komentárov

Harvard odmietol splniť Trumpove požiadavky

Harvardská univerzita odmietla splniť Trumpove požiadavky, ktoré zahŕňali audit „názorov študentov a zamestnancov“, po ktorom prišla o 2,2 miliardy dolárov…

15. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Tréner futbalistov anglického klubu Aston Villa Unai Emery tvrdí, že „Villans“ majú pred sebou ešte mnoho úspechov, aj keď sa mužstvo z Birminghamu v utorok rozlúčilo s Ligou majstrov 2024/2025 po napínavom víťazstve 3:2 nad Paríž Saint-Germain v utorok.

FC Aston Villa - Paríž St. Germain
Na snímke brankár Aston Villy Emiliano Martinez (vľavo) reaguje po odvetnom zápase štvrťfinále Ligy majstrov vo futbale FC Aston Villa – Paríž St. Germain / Foto: TASR/AP-Frank Augstein
Čítať viac | 11:11

.

Hokejový kráľ Alexander Ovečkin: Po rekorde siahne aj na Gretzkého klenot?

16.4.2025 Redakcia Auto trendy . Ruský hokejový fenomén Alexander Ovečkin prepísal históriu NHL a prekonal rekord, ktorý sa tri dekády…

16. 04. 2025 | 0 komentárov

Opozičné hnutie ANO expremiéra Babiša stráca voličov

České opozičné hnutie ANO expremiéra Andreja Babiša sa v aprílovom volebnom prieskume spoločnosti NMS Market Research prepadlo pod hranicu 30…

15. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Transakčná daň nie je iba pre podnikateľov. Má na svedomí úplne iné veci

Bežní ľudia na Slovensku dnes splácajú účty za chyby všetkých politikov a vlád za posledných 35 rokov. Len vlády Matoviča,…

15. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
15. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Vance vyzýva Európu, aby nebola vazalom USA

Viceprezident Spojených štátov J. D. Vance vyzval európske štáty, aby preukázali väčšiu nezávislosť. „Pre Európu nie je dobré byť trvalým…

15. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Politické mimovládky chytila brutálna panika: Ich zlatým časom odzvonilo!

Diabol sa skrýva v maličkostiach, hovorí sa, a slovenský „deep state” zasa v mimovládkach (ale napríklad aj v niektorých médiách…

15. 04. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
15. 04. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Ivan Štubňa

Miroslav Urban

Zdeno Drdol

René Pavlík

Milan Šupa

Miroslav Iliaš

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov