Budapešť 25. júna 2023 (HSP/Remixnews/Foto:Screenshot Youtube/Magyarország Kormánya)
“Je to aj proti našim ľudským záujmom, našim právam a právam migrantov. Je to veľmi zlé riešenie,” povedal Viktor Orbán v nedávnom rozhovore
Maďarský premiér Viktor Orbán vyjadril svoje znepokojenie nad súčasnou trajektóriou Európskej únie po tom, ako ministri vnútra EÚ začiatkom mesiaca schválili nové kontroverzné plány na zavedenie povinných kvót migrantov pre členské štáty a pokutovanie tých, ktorí ich nedodržia.
V rozhovore so Zsoltom Törőcsikom v rozhlasovej stanici Kossuth Orbán vyjadril poľutovanie nad tým, že členské štáty s vonkajšími hranicami vykonali v posledných rokoch po príleve masového prisťahovalectva, ktorý zažili v roku 2015, niekoľko dôležitých opatrení v oblasti ochrany hraníc. A teraz sa táto práca zruší tým, že Brusel dá signál potenciálnym migrantom, aby skúsili šťastie a dostali sa do Európy s vedomím, že ich blok prijme.
“Mal som pocit, že krok za krokom sa (Maďarsku) za posledných niekoľko rokov podarilo otvoriť priestor pre zdravý rozum a presunúť pozornosť rozhodujúcich činiteľov v Bruseli od povinných kvót na rozdeľovanie migrantov k ochrane hraníc,” povedal Orbán divákom, ktorí si naladili priamy prenos Kossuth Rádia.
“Pretože spôsob, ako vyriešiť túto situáciu, nie je rozdeľovanie migrantov, ale ochrana vonkajších hraníc Európy. A tak sme sa vydali týmto smerom. Mal som pocit, že túto bitku sme už vyhrali. A teraz zrazu príde rozhodnutie, celkom rýchlo a celkom brilantne, ktoré hovorí, že ktorá krajina migrantov nevpustí, bude k tomu donútená.”
“To je, samozrejme, neprijateľné, a preto Maďarsko a Poľsko hlasovali proti tomuto rozhodnutiu,” dodal.
V plánoch EÚ, známych ako Pakt EÚ o migrácii, sa neuvádza, koľko migrantov majú členské štáty prijať, a Orbán sa obáva dôsledkov, ktoré by tieto centrálne prijaté rozhodnutia mohli mať na maďarské komunity.
“Ďalšou otázkou je, koľko nám ich nanútia. Teraz o tom rozhodujú. Vytvárajú teda pravidlá, ktoré dávajú Bruselu právo povedať, koľko migrantov rozdelí.”
“Takže viaceré krajiny dali najavo, že s tým nesúhlasia. My to nechceme implementovať. Nakoniec tu čelíme veľmi nepríjemnému zvratu,” vysvetlil.
Poľsko a Maďarsko boli jediné dve krajiny, ktoré plány odmietli po tom, ako sa koalícia proti tomuto kroku vedená Talianskom v poslednej hodine rozpadla. Talianskej premiérke Giorgii Meloniovej boli ponúknuté menšie ústupky v súvislosti s právomocou členských štátov deportovať osoby, ktorých žiadosti boli zamietnuté z opodstatnených dôvodov.
Maďarský premiér je naďalej skeptický, pokiaľ ide o to, ako bude systém fungovať v praxi. Domnieva sa, že nútiť národné štáty, aby prijímali migrantov, ktorí ani nemusia chcieť bývať v krajine, do ktorej sú poslaní, je receptom na katastrofu.
“Je ťažké si predstaviť, ako sa to stane. Povedzme, že v Nemecku sú títo migranti, a potom povedzme, že sem, samozrejme, nechcú prísť, a ja urobím všetko pre to, aby sem neprišli, ale oni sami sem nechcú prísť, pretože si myslia, že v Nemecku by mohli dostať viac peňazí, a (nemecké orgány) ich prijmú a vyberú. A potom ich v Nemecku naložia do vagónov? A potom ich privezú k nám a vyložia ich tu a my si ich tu necháme?”
“Takže vôbec o tom uvažovať je mimoriadne nereálne a v rozpore s ľudskou povahou a ľudskosťou. Je to aj proti našim ľudským záujmom, našim právam a právam migrantov. Je to veľmi zlé riešenie a nie náhodou proti nemu bojujeme už mnoho rokov,” dodal.
Pokiaľ ide o širšiu otázku masového prisťahovalectva do Európy, Orbán už dlho zastáva názor, že takáto politika je plná ťažkostí a nebezpečenstva, a trvá na tom, aby si členské štáty ponechali právomoc rozhodovať o tom, koho prijmú na svoje územie.
“Ukázalo sa, že to všetko predstavuje obrovské bezpečnostné riziko, že sa zvýšil počet teroristických útokov a že zákon a poriadok sú v mnohých krajinách na pokraji kolapsu. Ak nie v celých krajinách, tak určite v niektorých mestách a regiónoch. A v správach sa objavujú znepokojujúce informácie.
“Nechceme, aby sa v tejto diskusii ukázalo, že máme pravdu. Nechceme teda povedať, že pravdu majú Maďari a nie Nemci, chceme len povedať, že Nemci by mali mať pravdu v Nemecku a Maďari nech majú pravdu v Maďarsku,” dodal.
Maďarský líder vyzval, aby Nemecko mohlo viesť svoju vlastnú migračnú politiku podľa vlastného uváženia a aby maďarská vláda mohla robiť to isté.
“Toto je naša krajina. Maďarsko je vlasťou Maďarov. Nechceme s ňou experimentovať. Myslíme si, že experimentovať je riskantné. Takáto situácia, keď nelegálne prichádza veľké množstvo migrantov z inej kultúry, je receptom na problémy. Nechceme podstupovať takéto riziko. Je to naše právo.
“Jediné, čo žiadame od ľudí v Bruseli, je, aby sa nesnažili hovoriť Maďarsku, s kým tu my Maďari žijeme. Nemali by nám hovoriť, aká má byť naša migračná politika, pretože to je výlučne vnútorná záležitosť Maďarska.”