Ako uviedol Szijjártó, 80 percent ľudí, ktorí sú prenasledovaní a zabití po celom svete kvôli svojmu náboženstvu, sú kresťania.
“Rozšíril sa falošný názor, že skupina, ktorá je najväčšia na svete, nemôže byť prenasledovaná a odkázaná na pomoc. Neprijímame prístup, ktorý nepovažuje ochranu kresťanských komunít za dôležitý prvok globálneho boja za náboženskú slobodu,” vyhlásil.
Minister zahraničia prehovoril o tom, že pri maďarskej vláde bol zriadený štátny sekretariát pre pomoc prenasledovaným kresťanom. Na tento účel už vynaložili viac ako 17 miliónov eur formou priamej podpory.
“Priamo podporujeme výstavbu škôl v Iraku, Sýrii, Jordánsku, a pritom napríklad v Iraku sa mohlo do svojich novo zrekonštruovaných domovov vrátiť viac ako tisíc rodín. Poskytujeme mladým prenasledovaným kresťanom štipendiá. Priamo financujeme prevádzku nemocníc a rekonštrukcie kresťanských kostolov v Libanone. Podľa nás je to najvhodnejší spôsob, ako pomôcť prenasledovaným komunitám,” dodal.
Podľa Szijjártóa sa o prenasledovaných kresťanoch skoro nehovorí kvôli tomu, že v Európe sa vďaka určitým silám rozšírila pokrytecká politika, ktorá chce posunúť kontinent do postkresťanskej éry a ktorej záujmom je, aby Európa zabudla na svoje kresťanské tradície a kresťanské korene.
Maďarský minister tiež zhodnotil súčasný stav kresťanských hodnôt v EÚ.
“Vedú sa rozsiahle debaty o budúcom smerovaní Európskej únie. V týchto debatách sú takí, ktorí zastupujú názor, že Únia sa musí čo najviac odpútať od svojich pôvodných a základných hodnôt, tradícií a dedičstva. My sa naopak domnievame, že Európa môže byť silná len vtedy, ak bude trvať na svojich kresťanských koreňoch a jej národy na svojej identite. Oslabená Európa, ktorú tvoria národy odtrhnuté od svojho náboženstva, dedičstva a histórie, nebude nikdy silná,” uzavrel maďarský politik.