Bratislava 29. januára 2023 (HSP/Foto:Screenshot)
Maďarský futbalový zväz zakázal predmety zobrazujúce mapu Uhorska na medzištátnych zápasoch a zároveň vyzval fanúšikov, aby sa zdržali vyvesovania takýchto vlajok a transparentov na zápasoch národných tímov. Zväz sa odvolal aj na inšpektorov UEFA a FIFA, ktorí môžu tieto symboly interpretovať ako politické posolstvo s provokatívnym zámerom
Revizionistickým symbolom Veľkého Maďarska odzvonilo minimálne na futbalových zápasoch maďarskej národnej reprezentácie. Maďarský futbalový zväz (MLSZ) totiž oznámil, že zakáže vyobrazovanie šálov, vlajok či iných predmetov, ktoré obsahujú symboly Uhorska. Informuje o tom maďarský portál Magyar Jelen. MLSZ však pre maďarský portál zároveň objasnil, že zákaz vyvesenia symbolov zobrazujúcich Uhorsko sa nevzťahuje na domáce ligové a pohárové zápasy. O tom či tieto symboly budú počas zápasu povolené rozhodujú kluby.
MLSZ sa pri zákaze používania uhorských symbolov na medzinárodných zápasoch maďarskej futbalovej reprezentácie odvoláva aj na inšpektorov UEFA a FIFA.
„Inšpektori UEFA a FIFA môžu tieto symboly interpretovať ako politické posolstvo s provokatívnym zámerom,” uviedol maďarský futbalový zväz. A ako neskôr doplnil, MLSZ sa obáva, že za tieto symboly by mohol byť maďarský futbalový zväz v zmysle pravidiel oboch organizácií sankcionovaný a tak by bol nútený preniesť trest na konkrétneho fanúšika.
Verejným vyvesením mapy Veľkého Maďarska sa naposledy prezentoval maďarský premiér Viktor Orbán, keď prišiel s futbalovým šálom obsahujúcim tento revizionistický symbol na zápas národnej reprezentácie proti Grécku. Orbánov šál obsahoval mapu Uhorska s celým územím Slovenska, Podkarpatskej Rusi a časťami Rakúska, Chorvátska, Rumunska a Srbska a vyvolal pobúrenie na medzinárodnej scéne. Reagovali viaceré štáty vrátane Slovenska.
„Ako som pred niekoľkými rokmi komentoval gestá svojho premiéra v inej súvislosti, tak dnes zopakujem to isté v tejto situácii na margo iného premiéra. ‚Hnus a humus’,” okomentoval vtedy celú situáciu minister zahraničných vecí Káčer.
Mapa Veľkého Maďarska vyvolala medzinárodný rozruch aj v roku 2011. Stalo sa tak priamo v Bruseli v budove Justus Lipsius, ktorá je sídlom Rady Európskej únie. Maďarsko v tom čase ako predsedajúca krajina EÚ „ozdobila” halu budovy Historickým kobercom na ktorom bola vyobrazená mapa Veľkého Maďarska z roku 1848. Celý polrok po ňom mali prechádzať lídri a ministri členských štátov, ktorí do budovy Rady EÚ zavítali na summity či iné stretnutia. Maďarsko Slovákom, Rumunom i Rakúšanom pravdepodobne chcelo pripomenúť, kto im v tej dobe vládol. Budapešť za tento počin zožala kritiku, ktorá poukazovala na oživovanie odkazu Veľkého Maďarska priamo na pôde EÚ. Hovorilo sa aj o otvorenej provokácii voči Slovákom, Chorvátom, Srbom, Rumunom či Rakúšanom, proti ktorým Maďari v roku 1848 bojovali a aj o pokusoch „prekonať Trianonskú zmluvu”.
Budapešť na kritiku reagovala tak, že ju označila za nespravodlivú: „Koberec je prehľadom kultúrnych, historických a vedeckých symbolov alebo podôb Maďarska: kráľov, starovekých artefaktov, výňatkov z encyklopédie, mapy regiónu z revolučného roku 1848,” bránil v tej dobe Historický koberec hovorca maďarského predsedníctva Márton Hajdú.
Napriek tomu, že slovensko- maďarské vzťahy sú na oveľa vyššej úrovni ako tomu bolo pri začiatkoch vzniku Slovenskej republiky, občasné zaiskrenie vo vzájomných vzťahoch sa určite objaví, keďže vnímanie historických udalostí ako je Trianon je u oboch národov úplne odlišné.