Niamey 13. augusta 2023 (HSP/REMIX News/Foto:Twitter/X)
Migračná kríza, ktorá sa rozvíja v subsaharskej Afrike, by mohla čoskoro dospieť až k dverám Európy, tvrdí najvyšší maďarský diplomat v regióne. Informuje spravodajský portál REMIX News
Ak sa migračná bariéra v africkom regióne Sahel prelomí, môže to byť pre Európu osudné, povedal vo štvrtok pre spravodajský portál Mandiner László Eduárd Máthé, maďarský ministerský splnomocnenec zodpovedný za koordináciu maďarskej zahraničnej politiky v subsaharskom regióne.
“Je dôležité, aby sme riešili problém tam, kde je, a nenechali sa vtiahnuť do nekonečnej africkej migrácie. Maďarská vláda bola medzi prvými v Európe, ktorá si to uvedomila,” povedal diplomat.
“Maďarská vláda neustále zdôrazňuje, že Sahel je vonkajšou bezpečnostnou obrannou líniou európskeho kontinentu. Ak sa zruší, do Európy by mohli prúdiť ďalšie desiatky miliónov afrických migrantov. Preto bude Maďarsko počas svojho predsedníctva EÚ v roku 2024 venovať osobitnú pozornosť krajinám regiónu Sahel,” dodal.
Máthé uviedol, že Sahel, čo je geografický pás južne od Sahary, tradične zahŕňa päť krajín: Mauretánia, Mali, Burkina Faso, Niger a Čad, v ktorých žije viac ako 90 miliónov obyvateľov.
“Región je charakteristický prítomnosťou kočovných aj usadlých národov a je domovom širokej škály etník. Tieto rozdiely sú určite zdrojom pretrvávajúceho napätia,” vysvetlil.
Podľa splnomocnenca je tiež dôležité vedieť, že región je napriek prítomným prírodným zdrojom mimoriadne chudobný.
“V minulosti to bol dôvod, prečo bolo obyvateľstvo riedke až do 20. storočia, keď nastal obrovský demografický obrat. Napríklad v Čade v súčasnosti žije podľa odhadov 25 miliónov obyvateľov, zatiaľ čo v 60. rokoch minulého storočia tu žili sotva 3 milióny ľudí. Tento trend je spoločný pre všetky krajiny v regióne, čo znamená, že dochádza k obrovskej populačnej explózii,” dodal.
“Tieto krajiny sú zároveň mimoriadne zraniteľné voči klimatickým zmenám a všetky sú závislé od dovozu základných komodít, ako sú potraviny. S neustále sa zvyšujúcim počtom obyvateľov sa tento problém zhoršuje, čo vedie k ďalším migračným tlakom,” povedal.
To si uvedomila aj maďarská vláda, keď sa rozhodla pomôcť tomuto regiónu. Ako príklad Máthé uviedol, že pred niekoľkými týždňami navštívila vládna delegácia Čad, aby posúdila možné dôsledky utečeneckej krízy, ktorá sa v súčasnosti odohráva na čadsko-sudánskej hranici. Humanitárne dôsledky eskalujúcej občianskej vojny v Sudáne by mohli mať veľmi vážne dôsledky na bezpečnosť Maďarska a celého európskeho kontinentu.
“Maďarská vláda uznala, že osud suseda môjho suseda je veľmi dôležitý, t. j. problémy, ktoré sa týkajú susedstva Európskej únie, severoafrických krajín, by sa skôr či neskôr mohli stať problémami Európskej únie,” upozornil Máthé.