Budapešť 12. júna 2023 (HSP/Foto:wikimedia)
Po tom, čo Ruská federácia odovzdala Maďarsku 11 ukrajinských vojnových zajatcov – zakarpatských Maďarov, zaznela zo strany Ukrajiny ostrá kritika Maďarska. Bohdan Yaremenko, poslanec ukrajinského parlamentu napísal, že prípad poukazuje na osobitosť maďarsko-ruských vzťahov, pričom Maďarsko prestalo byť súčasťou politík EÚ a NATO
Ukrajinský poslanec Bohdan Yaremenko, člen vládnej frakcie Sluha ľudu a bývalý šéf zahraničného výboru, vo svojom špecificky protimaďarskom článku kritizuje podmienky, za ktorých mohlo Rusko prepustiť zakarpatských vojakov, informuje index.hu.
Za prepustením maďarských vojakov sú podľa Yaremenka zvláštne rusko-maďarské vzťahy. Ukrajinský politik sa domnieva, že aj v zásade by za to mohla byť Ukrajina vďačná, pretože do výmeny vojnových zajatcov sa v súlade s medzinárodnými dohovormi už zapojili aj iné krajiny, ale „zakaždým sa to stalo na požiadanie a s vedomím Ukrajiny”.
„Maďarsko sa neobťažovalo oznámiť svoje zámery ohľadom ukrajinských občanov, keď sa tento príbeh dostal na verejnosť, maďarský podpredseda vlády Zsolt Semjén priamo povedal, že namiesto toho, aby sa Ukrajina pýtala na osud týchto vojnových zajatcov, teda kto sú títo ľudia a kde sú teraz, len ticho žiari šťastím. Maďarský predstaviteľ objasnil aj význam ruskej pravoslávnej cirkvi a uviedol, že 11 zakarpatských Maďarov bolo prepustených,” načrtol ukrajinský politik, podľa ktorého je postoj maďarskej vlády, že ľudia prepustení zo zajatia si môžu robiť, čo chcú absurdný.
„V skutočnosti nepotrebujete spravodajský diplom, aby ste na to prišli: sme svedkami spoločnej a cynickej akcie ruských a maďarských tajných služieb. A zdá sa, že táto špeciálna operácia ešte neskončila,” píše Yaremenko. Podľa ukrajinského politika Rusko čoraz viac prejavuje svoju vďačnosť maďarskej vláde za kritiku sankčnej politiky Európskej únie.
„O podlosti Ruska niet pochýb, ale Maďari v tejto veci vyzerajú ešte horšie,” uzavrel politik.
Dodal tiež: Prípadom väzňov na Zakarpatsku Maďarsko opäť poukazuje na svoje nároky na územie Zakarpatska obývané Maďarmi a na svoju „kontrolu” nad tamojším obyvateľstvom.
Orbánova vláda navyše odmieta odovzdať zoznam týchto osôb Ukrajine, ako aj povoliť ich návštevu ukrajinskému konzulovi. Na základe toho môžeme obviniť Maďarsko z brania rukojemníkov, no minimálne z obchodovania s ľuďmi, dodal Bohdan Yaremenko a zároveň obvinil Maďarsko, že prestalo byť súčasťou spoločnej politiky EÚ a NATO a stalo sa už ruským vazalom v strednej Európe.
Ukrajinská rozviedka oznámila, že verí, že vojnoví zajatci v Maďarsku budú zneužití na politické účely, na podporu Ruska a na kritiku Ukrajiny.
Ruská federácia v koordinácii s maďarským podpredsedom vlády Zsoltom Semjénom odovzdala minimálne 11 vojnových zajatcov Maďarsku. Na záchrannej akcii sa podieľala ruská pravoslávna cirkev a osobitne moskovský patriarcha Kirill.
Zsolt Semjén zdôraznil úlohu ruskej pravoslávnej cirkvi, keď pre atv.hu povedal: „Toto všetko je gesto Ruskej pravoslávnej cirkvi voči Maďarsku, títo ľudia jej vďačia za svoju slobodu. Vyjednávanie o presune vojnových zajatcov do Maďarska koordinoval Zsolt Semjén ako podpredseda vlády pre cirkevné záležitosti, pričom celá akcia sa niesla v duchu „misie pápeža Františka na oslobodenie väzňov”