Budapešť/Štokholm 8. septembra 2023 (HSP/rmx.news/Foto:Pixabay)
Vrcholný politik Fideszu varuje, že “pre túto dôveru vo švédsku politiku neexistuje absolútne žiadny základ”. Informuje spravodajský portál REMIX News
Členstvo Švédska a Fínska v NATO by si zaslúžilo širšiu spoločenskú diskusiu
Členstvo Švédska v NATO sa blíži, ale teraz sa objavujú náznaky, že Maďarsko sa bráni možnosti vstupu Švédska do NATO, pričom predseda maďarského parlamentu László Kövér v rozhovore uviedol, že jeho strana Fidesz má množstvo bezpečnostných obáv týkajúcich sa členstva Švédska a dokonca aj Fínska.
Kövér povedal, že na rozdiel od tvrdení hlavných liberálnych médií Maďarsko nečaká na Turecko, aby ratifikovalo členstvo Švédska v NATO, a bude to suverénne rozhodnutie krajiny.
“Fidesz-KDNP je živé politické spoločenstvo, takže jeho členovia môžu mať rôzne názory. A mnohí z nás v parlamentnej skupine si myslia, že by sa oplatilo počkať na rozhodnutie. Koniec koncov, nový člen by vstúpil do vojenskej aliancie, s ktorou by sme museli mať zásadný vzťah dôvery, ak si máme navzájom zveriť našu obranu,” povedal Kövér v rozhovore pre Mandiner pri začatí jesenného parlamentného obdobia.
Ak Maďarsko ustúpi od schválenia členstva Švédska, mohlo by to znamenať veľkú ranu pre švédske ambície v NATO. Kövér uviedol, že hoci maďarská vláda aj maďarská prezidentka Katalin Novaková jasne vyjadrili svoju podporu členstvu Švédska v NATO, ktoré ešte len bude ratifikované, mnohí poslanci vládnucej koalície Fidesz majú výhrady.
“Vo švédskej politike, najmä na ľavici, nebol v posledných rokoch absolútne žiadny základ pre túto dôveru. Naopak, Švédsko bolo v popredí, keď išlo o útok na Maďarsko, a odvtedy som nevidel žiadne gestá, ktoré by ukázali, že ak by s naším súhlasom vstúpili do NATO, skutočne by nás považovali za rovnocenného spojenca, a nie za poskokov,” povedal politik vládnej strany.
Kövér tiež povedal, že hlboký geopolitický vplyv členstva Švédska a Fínska v NATO by si zaslúžil hlbšiu diskusiu.
“Dve tradične neutrálne krajiny, Fínsko a Švédsko, sa vzdávajú svojich pozícií, pričom Fínsko je nádejou NATO, a vstupujú priamo do prvej línie Ruska. To je samo osebe vývoj hodný širšej a hlbšej diskusie v Maďarsku a v Európe. Podľa môjho názoru vstup týchto dvoch krajín do Severoatlantickej vojenskej aliancie v skutočnosti oslabí, nie posilní bezpečnosť Európy,” povedal Kövér.
Požiadaný, aby túto myšlienku rozvinul, Kövér dodal:
“Pretože to zvyšuje doslovné a metaforické rozhranie medzi Ruskom a NATO, čo podľa mňa nie je ani v záujme švédskeho a fínskeho národa. Chcel by som tiež zdôrazniť, že v Maďarsku sa konalo referendum o pristúpení, zatiaľ čo vo Fínsku a Švédsku, ktoré sa nás vždy snažia poučovať o demokracii, sa s ľuďmi ani nekonzultovalo.
“Existujú nenápadné náznaky, že zostávajúce neutrálne krajiny, Rakúsko a dokonca aj Švajčiarsko, sú pod určitým diplomatickým tlakom zo zámoria a centra EÚ, aby prehodnotili svoj postoj navonok. Ide teda o niečo viac ako o bezpečnostnú situáciu dvoch severných krajín, či dokonca Európy ako celku.”
Prečítajte si tiež:
- Žiadna nádej na mier na Ukrajine – len vojna Ruska s USA a NATO
- Médiá: Strategický úder Ruska v blízkosti hraníc NATO vyvolal paniku