Budapešť 28. mája 2023 (HSP/Foto:Facebook/Semjén Zsolt)
Odstránením geografických obmedzení maďarských digitálnych služieb pomocou takzvanej technológie VPN bude od 1. januára 2024 všetkým Maďarom (vo svete) poskytnutá maďarská IP adresa, t. j. prístup do maďarského národného digitálneho priestoru. Používateľmi digitálnych verejných služieb, teda budú aj „digitálni maďarskí občania”, ktorí sa síce geograficky nenachádzajú v krajine, no stále sa považujú za obyvateľov krajiny
Maďarsko prichádza s novým nápadom, ako zjednotiť všetkých Maďarov vo svete. Nie je to búranie geografických hraníc v pravom slova zmysle, ale návrh vychádza z digitálnej platformy, ktorej cieľom je poskytnutie maďarského národného digitálneho priestoru. Maďarský štát sprevádzkuje virtuálnu privátnu sieť (VPN) pre Maďarov žijúcich v zahraničí, ku ktorej sa môžu zahraniční Maďari pripojiť pomocou bezplatnej registrácie. O pripojenie sa k systému bude môcť bezplatne požiadať každý občan Maďarska od 1. januára 2024.
„Pretože žiť svoju identitu je naším ľudským právom a pracovať na prežití nášho národa je našou ústavnou povinnosťou,” zdôraznil podpredseda maďarskej vlády Zsolt Semjén.
Ako ďalej uviedol Zsolt Semjén „Maďarský občan musí mať právo a príležitosť – bez ohľadu na to, kde vo svete žije a býva – udržiavať inštitucionálne a kultúrne väzby s maďarským štátom.” Podľa podpredsedu maďarskej vlády je potrebné sa o toto všetko vedieť postarať nielen tradičným spôsobom a nástrojmi, ale aj formou, ktorú nám umožňujú nové technológie a digitalizácia.
Podľa Semjéna má každý Maďar – a evidentne – každý maďarský občan na základe ľudských práv a ústavy právo na to, aby mohol využívať práva súvisiace s jeho občianstvom a služby poskytované občanom bez ohľadu na miesto ich pobytu. Zdôraznil, že maďarský občan musí mať právo a možnosť – kdekoľvek na svete žije a býva – udržiavať inštitucionálne a kultúrne vzťahy s maďarským štátom; tým, že sa maďarská identita stane obývateľnou, mal by mať priamy prístup k štátnym službám a relevantným informáciám a digitálnemu obsahu dostupnému v jeho rodnom jazyku.
„Patria sem nielen digitálne služby, ktoré už štát poskytuje (napríklad zákaznícky portál, služby Magyarország.hu, Filmio, celé spektrum verejnoprávneho mediálneho vysielania), ale potenciálne aj celý rozsah maďarských digitálnych služieb,” cituje Semjéna Magyar Nemzet.
„Vytvorením národného digitálneho/virtuálneho priestoru, plným využitím možností digitálneho veku, sú právne a servisné príležitosti spojené s maďarským občianstvom oddelené od tradičných princípov a praktík geografického pobytu, t. j. pre každého maďarského občana bez ohľadu na jeho aktuálnu polohu. prostredníctvom digitálnej platformy, po registrácii jednoducho a bezplatne, poskytujú prístup k štandardnému digitálnemu obsahu dostupnému v Maďarsku,” vysvetlil maďarský politik.
Odstránením geografických obmedzení maďarských digitálnych služieb pomocou takzvanej technológie VPN bude od 1. januára 2024 všetkým Maďarom poskytnutá maďarská IP adresa, t. j. prístup do maďarského národného digitálneho priestoru bude mať zabezpečený ako občan, uvádza Magyar Nemzet.
Slovenská republika by sa namiesto kritiky niektorých krokov vlády Viktora Orbána mala Maďarskom inšpirovať a to minimálne v presadzovaní národnoštátnych záujmov a podpory vlastných občanov, ktorí žijú doma i v zahraničí. Po niekoľkých rokoch vládnutia Matovičovo – Hegerovej vlády a prezidentovania Zuzany Čaputovej je národná identita Slovákov na bode mrazu, čo podčiarkuje aj skutočnosť, že na výročie vzniku Slovenskej republiky nebola vztýčená pred slovenským parlamentom štátna vlajka SR. Za dôvodmi, ktoré vraj stáli za nevyvesením slovenskej vlajky malo byť aj zlé počasie, pričom nikto o zlom počasí v ten deň nechyroval. Neviditeľný vietor, ktorý mohol stáť za nevyvesením slovenskej vlajky určite nezafúkal z juhu. Euroatlantický vietor vie byť skutočne neviditeľný a niekedy aj poriadne mrazivý.