Budapešť 21. septembra 2024 (HSP/ The European Conservative/Foto:X @JanosBoka_HU)
Maďarsko má v pláne nasledovať príklad Holandska a odstúpi od azylových pravidiel EÚ, čo by vyvolalo debatu o zmenách základných zmlúv – to si však vyžaduje jednomyseľnú podporu všetkých členských štátov. Tému priblížil The European Conservative
„Na zastavenie nelegálnej migrácie sú potrebné drastické opatrenia. Maďarská vláda sa pripojí k Holandsku a požiada o vystúpenie z azylových a migračných pravidiel EÚ, ak to umožní zmena zmluvy,“ uviedol v stredu popoludní maďarský minister pre európske záležitosti János Bóka v príspevku na X.
Bóka dodal, že Maďarsko je a aj zostane oddaným členom schengenského priestoru a v tomto smere podnikne “potrebné právne a administratívne kroky“.
Výnimka pre Holandsko
Ako sme informovali, holandská ministerka pre azyl a migráciu Marjolein Faberová v liste zverejnenom v stredu 18. septembra oficiálne požiadala Európsku komisiu o výnimku z uplatňovania azylových pravidiel EÚ.
Faberová uviedla, že zníženie objemu migrácie do krajiny je nevyhnutné na “plnenie ústavných povinností – zabezpečenie verejného bývania, zdravotnej starostlivosti a vzdelávania“. Na riešenie tejto situácie vláda predstavila nový program, ktorý sľubuje najtvrdšiu azylovú politiku v histórii Holandska.
Kým tento proces udelenia výnimky prebieha, Faberová uviedla, že Holandsko bude naďalej podporovať a uprednostňovať vykonávanie Migračného a azylového paktu EÚ.
Holandská žiadosť o výnimku z migračnej politiky prichádza len niekoľko dní po tom, ako Nemecko oznámilo opätovné zavedenie hraničných kontrol na všetkých svojich pozemných hraniciach v snahe zastaviť prílev nelegálnych prisťahovalcov.
Dánsko si tiež vyjednalo dohodu o vylúčení (tzv. opt-out) krajiny zo záväzkov vyplývajúcich zo spoločnej azylovej politiky EÚ. Niektoré členské štáty EÚ využívajú tzv. možnosť neúčasti (opt-out), ktorá danému členskému štátu umožňuje vyhnúť sa spoločným predpisom v prípade, že si štát neželá pripojiť sa k ostatným štátom v konkrétnej oblasti politiky EÚ. (Írsko tak napríklad urobilo v Schengenskej dohode, Poľsko v Charte základných práv EÚ atď.)
V hľadáčiku
Doplníme, že Maďarsko je pod paľbou eurokratov pre svoju migračnú politiku od prepuknutia migračnej krízy v roku 2015.
Európska komisia včera oznámila svoj zámer odrátať pokutu vo výške 200 miliónov eur, ktorú Maďarsku uložil Európsky súdny dvor, z jeho podielu na rozpočte EÚ.
Súd Maďarsko obvinil za porušenie práva EÚ ešte v júni s odôvodnením, že sa “úmyselne vyhýba uplatňovaniu spoločnej politiky EÚ v oblasti medzinárodnej ochrany ako celku a tiež uplatňovaniu pravidiel týkajúcich sa vyhostenia štátnych príslušníkov tretích krajín s nelegálnym pobytom“.
Prečítajte si tiež :