Bratislava 4. júla 2024 (HSP/ The European Conservative/ Foto: X Zoltan Kovacs @zoltanspox)
Maďarský premiér Viktor Orbán na návšteve v Kyjeve vyzval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby zvážil prímerie a pripravil tak pôdu pre mierové rokovania s Ruskom, informuje The European Conservative
Lídri susedných krajín rokovali v utorok 2. júla v Kyjeve.
Maďarský premiér uviedol, že ako líder krajiny, ktorej 1. júla začalo predsedníctvo v Rade EÚ, jeho prvá návšteva povedie do Kyjeva.
Viktor Orbán povedal, že je jeho povinnosťou navštíviť Ukrajinu a vyzvať ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na prímerie : „Otázka mieru je dôležitá nielen pre Ukrajinu, ale pre celú Európu.“
Vzťahy medzi oboma krajinami sú už dlhé roky napäté a toto bola Orbánova prvá (neočakávaná) návšteva ukrajinského hlavného mesta za posledných dvanásť rokov.
Ako sme už informovali, Maďarsko sa v pondelok ujalo úlohy rotujúceho predsedníctva EÚ. To znamená, že počas nasledujúcich šiestich mesiacov bude Maďarsko riadiť prácu Rady a zastupovať všetky členské štáty pri rokovaniach s ostatnými inštitúciami EÚ.
„EÚ musí zaručiť bezpečnosť a mier v Európe. Každá naša priorita sa bude interpretovať v tomto rámci,“ prisľúbil pred niekoľkými týždňami maďarský minister pre európske záležitosti János Bóka pri predstavovaní programu predsedníctva.
Maďarsko je jediným členským štátom EÚ, ktorý od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu pred viac ako dvoma rokmi odmietol poslať zbrane na Ukrajinu z obavy o predĺženie vojny.
Namiesto toho vyzvalo na prímerie a mierové rokovania a zablokovalo niekoľko rozhodnutí EÚ, ktorých cieľom bolo vojensky podporiť Ukrajinu.
Viktor Orbán po utorňajších rozhovoroch s Volodymyrom Zelenským povedal, že oceňuje snahu Kyjeva presadiť Zelenského víziu mieru na medzinárodnom samite, ktorý sa konal v júni vo Švajčiarsku ( bez účasti Ruska). Ocenil tiež Zelenského zámer usporiadať druhý, nadväzujúci samit ešte tento rok.
Orbán však zdôraznil, že “pravidlá medzinárodnej diplomacie sú pomalé a komplikované”.
„Preto som požiadal prezidenta, aby sa zamyslel nad tým, či by sme nemohli obrátiť poradie a urýchliť mierové rozhovory tým, že najprv uzavrieme prímerie,“ vyjadril sa.
„Prímerie spojené s určitým termínom by dalo šancu urýchliť mierové rozhovory,“ myslí si Orbán.
Zelenskyj, ktorý so svojím príhovorom vystúpil pred Orbánom, na tieto pripomienky neskôr nereagoval.
Načasovanie
Poďakoval však Maďarsku za účasť na mierovom samite vo Švajšiarsku a za načasovanie návštevy – hneď po tom, ako si Maďarsko prevzalo predsedníctvo EÚ. Označil to za symbolické. „Je to jasný dôkaz našich spoločných európskych priorít – toho, aké dôležité je dosiahnuť spravodlivý mier na Ukrajine,“ povedal a vyzval európske krajiny, aby zachovali vojenskú podporu, keďže armáda sa snaží zdržať ruské útoky.
Prekvapivá návšteva bola zrejme dohodnutá počas minulotýždňového samitu EÚ, na ktorom sa Zelenskyj zúčastnil a počas ktorého si maďarský premiér a ukrajinský prezident viditeľne ostro vymenili slová.
Na rozdiel od mnohých iných európskych lídrov Orbán nenavštívil Kyjev od invázie Ruska na Ukrajinu.
Maďarsko tiež kritizovalo rozhodnutie EÚ začať prístupové rokovania s Ukrajinou. Jeho postoj k vojne vyvolal napätie s Ukrajinou aj napriek tomu, že Maďarsko prijalo desaťtisíce ukrajinských utečencov a poslalo do vojnou zničenej krajiny humanitárnu pomoc.
Vzťahy sa však zhoršili už roky pred vojnou. Od roku 2015 Ukrajina obmedzuje práva svojich etnických menšín vrátane maďarskej komunity (ktorá žije v najzápadnejšom regióne Ukrajiny, Zakarpatsku )prostredníctvom rôznych zákonov. Ukrajina obmedzuje používanie etnických jazykov v školách a na verejných priestranstvách. Maďarská menšina na ukrajinskom území používa maďarskú vlajku a rôzne špecifické národnostné symboly, hymnu nevynímajúc.
Hoci sa uskutočnili bilaterálne rozhovory s cieľom pokúsiť sa vyriešiť tieto problémy, nepodnikli sa žiadne zmysluplné kroky.
Viktor Orbán však vyhlásil, že teraz existuje šanca na pokrok. Uviedol, že sa s Volodymyrom Zelenským dohodol, že minulé spory “hodia za hlavu“ a budú pracovať na zlepšení bilaterálnych vzťahov. Ich spoločným cieľom má byť dohoda o komplexnej spolupráci s Ukrajinou a podpora modernizácie ukrajinského hospodárstva.
Prečítajte si tiež :