Budapešť/Bratislava 28. júla 2023 (HSP/MagyarNemzet/Foto:YouTube)
Už niekoľko dní trvajúca búrka spoza hraníc, že suverenita Rumunska a Slovenska je ohrozená, je pre všetkých zbytočná. Samozrejme, že sme si už zvykli, že v našom susedstve sa vnútropolitické správy vždy vyrábajú zo všetkého, čo prichádza od nás. Ale je tu bod, v ktorom treba napísať: toto by sa malo zastaviť, píše vo svojom komentári Magyar Nemzet
Premiér Viktor Orbán označil Slovensko za Felvidék a o štáte hovoril ako o území, ktoré sa odtrhlo od Maďarska. To vyvolalo ostrú kritiku zo strany nielen slovenských politikov.
V priebehu niekoľkých hodín sa vyjadrili všetci v slovenskom verejnom živote, vrátane predsedu vlády krajiny, ktorý je maďarského pôvodu, nehovoriac o rôznych ostrejších publicistoch a analytikoch. Podľa jedného z nich Maďarsko zaostáva za Európskou úniou, patrí medzi najchudobnejšie krajiny a my sa čudujeme, aké “bohatstvo” kritikovi vykúka spoza chrbta, reaguje denník Magyar Nemzet.
Slovenská realita podľa maďarských médií
“V mnohých slovenských osadách sa rozmáha stredoveká chudoba, občas vypuknú hladové nepokoje a zdá sa, že slovenské vlády nie sú schopné urovnať vzťahy medzi väčšinovým národom a Rómami.
Mimo Bratislavy či noblesných Košíc sú sídliská rovnako bezútešné ako kdekoľvek inde v postsocialistickom regióne.
V ostatných častiach Slovenska vládne chudoba, nízke mzdy, odliv pracovných síl a beznádejné životné podmienky pre státisíce, ba milióny ľudí.
Slovensko teda nie je krajinou zázrakov a za bohaté a úspešné ho môže považovať len ten, kto si myslí, že staré automobilové montovne sú znakom kvality národného hospodárstva.
Napriek tomu by sme sa nechceli dostať do pasce prenášania zodpovednosti, už len preto, že okrem súčasnej situácie Maďarov na Vysočine nie sme zodpovední za to, čo sa tam deje.
Viktor Orbán nič také nepovedal. Jediné, čo si dovolil naznačiť, bolo, že globalizmus dostal do zajatia českú politickú elitu, Slovensko sa potáca a z vyšehradských krajín držia front Poľsko a Maďarsko.
Alebo to nie je pravda? Dokážu vlády v Prahe a Bratislave prijímať rozhodnutia vo svojom národnom záujme, alebo je tu množstvo vonkajších tlakov a oni si chcú odškrtnúť zoznam želaní Bruselu a Washingtonu?”
Maďarsko je na vzostupnej trajektórii
Naši slovenskí spojenci by sa mali zamyslieť aj nad tým, že Maďarsko je od roku 2010 na vzostupnej trajektórii a nebyť COVIDU-19 a vojny na Ukrajine, bolo by ešte ďalej, píše ďalej plátok.
Skončila sa tiež éra, keď sa budapeštianska vláda v strachu a ľahostajnosti obracala chrbtom k problémom a ťažkostiam Maďarov v Karpatskej kotline.
Sme veľmi vážne presvedčení, že život maďarskej menšiny na Slovensku musíme organizovať, formovať a pomáhať mu spoločne, jednoducho preto, že je to naše právo a povinnosť, píše sa v komentári:
“Bratislava by mala pochopiť, že Dublin nezasahuje do záležitostí napríklad Severného Írska len tak pre nič za nič. Rovnako ako je úplne normálne, že Slovensko pomáha Slovákom v Maďarsku, aby mohli využívať svoje práva, zlepšovať svoju kultúru a svoje životné šance.To všetko je v zjednocujúcej sa Európe samozrejmé.”
Varovanie
“Skutočným problémom je, že ak sa Slovensko dostane do tejto monolitickej nenávistnej kampane, potom sa opäť vytvoria psychologické a právne hranice medzi Slovákmi a Maďarmi. Vzhľadom na naše zlé historické skúsenosti sme za otvorenosť. Náš postoj je politicky, ekonomicky a morálne správny a vítaný. Ak niekto neakceptuje, že múry medzi stredoeurópskymi štátmi dávno padli, žije v roku 1945, nie v roku 2023. Pochopenie tejto základnej pravdy je predovšetkým vecou vlastného záujmu. Pretože tí, ktorí namiesto spolupráce podnecujú nenávisť a odovzdávajú svoju vlasť globalistom, si s najväčšou pravdepodobnosťou sami spečatia svoj osud,” píše Magyar Nemzet.
Prečítajte si tiež: