Bratislava/Budapešť 26. júla 2023 (HSP/MagyarNemzet/Facebook/Foto:TASR – Martin Baumann)
Premiér Viktor Orbán označil Slovensko za Felvidék a o štáte hovoril ako o území, ktoré sa odtrhlo od Maďarska. To vyvolalo ostrú kritiku zo strany našich politikov. Podľa Magyar Nemzet ide hysterickú reakciu
Orbán to vyhlásil na 32. ročníku letnej slobodnej univerzity a študentského tábora Bálványos v Rumunsku, kde sa okrem iného venoval aj kritike Európskej únie a celkovej súčasnej politike Západu.
Následne slovenské ministerstvo zahraničných vecí predvolalo maďarského veľvyslanca pre tú časť prejavu, ktorú vnímalo ako revizionistickú a uviedlo, že “akékoľvek priame alebo nepriame spochybňovanie územnej celistvosti alebo suverenity Slovenska je pre nás absolútne neprijateľné. Československo (a neskôr Slovensko) alebo Maďarsko sú nástupníckymi štátmi Rakúsko-Uhorska. Nemohli preto nič odtrhnúť od dnešného Maďarska.”
Maďarské noviny označili vyjadrenia našich politikov za hysterickú reakciu
Je poburujúce, čo robia vedúci politici Rumunska, Slovenska a Česka uprostred Európy na veľkú slávu slobody prejavu a demokracie, uviedol Magyar Nemzet.
Už samotná skutočnosť, že ministri zahraničných vecí členského štátu EÚ chcú maďarskému premiérovi povedať, kde má vo svojej rétorike urobiť hrubú čiaru, je dostatočným dôvodom na to, aby sa spustili poplašné zvony.
Ich citlivosť je vyvolaná obavami z domáceho extrémizmu. ale možno by nemali byť ako Mihai Tirnoveanu, líder rumunskej nacionalistickej skupiny Cesta národa. Ten požiadal rumunské vedenie, aby zakázalo neoficiálne návštevy Viktora Orbána, ktoré podľa neho podkopávajú národnú bezpečnosť Rumunska.
Podobne hystericky reagovali v Bratislave na Orbánovu zmienku o odtrhnutých regiónoch, keď spomenul Maďarov na Slovensku.
Argument, že Československo (a neskôr Slovensko) aj Maďarsko sú nástupníckymi štátmi rakúsko-uhorskej monarchie, je zarážajúci.
Od dnešného Maďarska sa teda nedalo nič oddeliť. Podľa toho existovala časť monarchie s názvom Slovensko? Alebo tvoril Felvidék samostatný útvar s vlastnými slovenskými patriarchami?
Povedzme si, že doma môžete neznalých oblbovať, čím chcete, ale minulosť úplne vymazať nemôžete. A územnú celistvosť a zvrchovanosť Slovenska nikto nespochybnil, či už priamo, alebo nepriamo.
Ale Uhorsko bolo v Trianone rozvrátené, a to je fakt. My však máme väčší záujem na normálnych a mierových vzťahoch so Slovenskom, rešpektujúc a zohľadňujúc vzájomne citlivé otázky.
Akoby sme počuli chór bruselských nenávistníkov voči Maďarsku. Problém je v tom, že každý, kto myslí cudzím rozumom, kto opakuje cudzie slová a robí to za peniaze, je oportunista. Neexistuje oportunistickejšie správanie ako zapredať svoju krajinu výmenou za malú podporu.
Smer
Medzi prvými, ktorí zareagovali je bývalý premiér a šéf Smeru-SSD Robert Fico, ktorý odkázal, že odmieta výroky o odtrhnutom území. “Maďarského premiéra Viktora Orbána rešpektujem ako suverénneho politika tvrdo brániaceho národné záujmy Maďarska. Máme rovnaké názory na význam V-4, na životnú dôležitosť práva veta v EÚ, či na vojnu na Ukrajine,” uznal Fico, no vzápätí prešiel do kritiky.
“Ani tak však nemôžem súhlasiť s tým, aby označoval Slovensko ako odtrhnuté územie. To je to isté, ako keby som takto hovoril o Podkarpatskej Rusi. Československo bolo v roku 1918 rovnakým nástupníckym štátom po rozpade Rakúsko-Uhorska ako Maďarsko,” upozornil.
SNS
Andrej Danko prekvapujúco, na to, že je predsedom SNS, použil zo slovenskej politickej scény asi najmiernejšie slová, keď povedal, že Orbán to svojimi vyjadreniami “o odtrhnutom Slovensku“ prehnal. Danko následne Orbána ospravedlňoval.
“Verím, že to boli slová v emóciách. Hoci takému skúsenému politikovi by sa to nemalo stávať,“ uviedol predseda SNS.
„Som presvedčený, že by Slovensko malo robiť reformy ako Maďarsko, ale hranice sú pre nás sväté a nemenné,“ zdôraznil.
Dodal, že Slovensko nesmie zabudnúť na obdobie maďarizácie či mnohé obete, ktoré bojovali za zvrchovanosť a suverenitu Slovenska.
SME RODINA
Oveľa tvrdšiu kritiku použil Anton Hrnko, bývalý kolega predsedu SNS a súčasný kandidát za SME RODINA.
“Keď som spomenul, že Danko ako predseda SNS chodí do Budapešti ako na klavír, akási pani ma tu zahriakla, že opäť vyťahujem maďarskú kartu a chcem rozoštvávať Slovensko. Nuž a máme to tu. Orbán si pustil jazyk na špacír a už nehovoril o Slovensku len ako o Felvidéku, ale rovno ako o odtrhnutom území! No veru dobrý to kamarát neuveriteľne dobrého človeka,” vyhlásil.
“Čakal som, ako na provokatívne slová maďarského premiéra, vzoru nášho Andreja zareagujú slovenskí politici. Nesklamal som sa. Prvý a správne zareagoval R. Fico. Aj ministerstvo zahraničia zareagovalo po dlhej dobe obchádzania politiky Budapešti správne. Presne tak, ako som to chcel zakotviť do zákona o Trianonskej mierovej zmluve, ktorý som pripravil ako odpoveď na podobný zákon, prijatý maďarským parlamentom. Členovia poslaneckého klubu SNS si určite pamätajú, akú nakladačku som od nášho predsedu zlizol, že som ten zákon chcel predložiť na rokovanie NR SR,” pokračoval.
“Keď som si prečítal nemastné-neslané stanovisko Danka k tejto otázke, tak som si tu nakladačku pripomenul. A presne preto SNS vo voľbách roku 2020 neuspela. Nebola tou stranou, ktorá by plnila program, ktorý sa od nej očakával!!! Tak teda, milý Andrej, Orbán nespochybnil hranice, ktoré v svojom vyhlásení označuješ za sväté. To triafaš úplne vedľa. On spochybnil samotnú existenciu Slovenska, lebo ho označil za odtrhnuté územie. Na to bolo treba reagovať, presne ako to urobil Fico a MZV SR, ale to by si najskôr musel vedieť čítať politické posolstvá a nebyť zahľadený do Orbána ako na nejakého stredoeurópskeho domáceho bôžika,” dodal Hrnko.
Republika
Milan Uhrík, predseda hnutia Republika reagoval stručne: “Pán Orbán, Slovenská republika nie je odtrhnuté územie. Sme suverénny a hrdý štát. Už by ste to konečne mohli pochopiť aj v Budapešti.”
Hlas
Predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini odkazuje Viktorovi Orbánovi, že odpoveďou na jeho slová bude po voľbách jedine silné Slovensko ako krajina na čele so silným premiérom.
Progresívne Slovensko
Fico a Orbán sa podľa predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku veľmi potrebujú. “Rozprávať o Slovensku ako o odtrhnutom území, ako spravil Orbán, je neprípustné. Zahráva sa s ohňom nacionalizmu a revizionizmu, ktorý v Európe už napáchal toľko tragédií. Naša diplomacia sa proti tomu správne ohradila. Orbán si však takéto provokácie môže dovoliť aj vďaka tomu, že antisystémoví politici po celej Európe mu nadbiehajú ako svojmu šampiónovi.”
Šimečka zároveň nedôveruje kritike Roberta Fica, ktorý sa tiež voči Orbánovi vyjadril. “Tak ako dnes, keď Orbána pro forma za škandalózny výrok kritizuje, ale v skutočnosti len preto, aby kopal do úradníckej vlády a demokratických politikov na Slovensku. Aj o tomto budú septembrové voľby. Či v Európe získajú prevahu politici ako Fico a Orbán, alebo ľudia s čistým štítom, ktorým ide o demokratickú budúcnosť nášho kontinentu.”
SASKA
Richard Sulík, predseda strany Sloboda a Solidarita uviedol, že je neprijateľné, aby maďarský premiér akýmkoľvek spôsobom spochybňoval suverenitu a územnú celistvosť Slovenskej republiky.
“Je neprijateľné spochybňovať samotnú existenciu susednej krajiny. Toto nie je slovník slušných politikov v 21. storočí. Je neprijateľné, aby politici takouto rétorikou vnášali nenávisť do vzťahov medzi Slovákmi a Maďarmi. Je neprijateľné, aby takýmto spôsobom ničili dobré susedské vzťahy,” kritizoval Sulík maďarského premiéra.
KDH
Podľa Kresťanskodemokratického hnutia sú vyhlásenia maďarského premiéra Viktora Orbána absurdné.
“Slová Orbána o Slovensku ako o odtrhnutej časti Maďarska sú absurdné. Orban by si mal naštudovať históriu. Rakúsko-Uhorské kráľovstvo skončilo v roku 1918. Mal by si pozrieť, kto sú následnícke štáty. Spochybňovanie hraníc akoukoľvek formou, čo i len najmenšou, je neakceptovateľné, lebo sa môže skončiť tragicky. Tak ako odmietame uznať Kosovo, tak ako odmietame uznať ruskú agresiu na Ukrajine, tak odmietame slová Viktora Orbána. Ak chceme v Európe mier, prestaňme spochybňovať hranice,” zdôraznil predseda hnutia Milan Majerský.
Demokrati
Podľa poslanca Národnej rady SR Andreja Stančíka bol prejav maďarského premiéra provokáciou, ktorá nielenže rozjatrila rany Trianonu, ale vyprovokovala aj susedné krajiny.
“Je to rovnako neprijateľné, ako keby nemecký kancelár hovoril o Alsasku-Lotrinsku ako o odtrhnutých územiach alebo taliansky premiér o územiach Rímskej ríše. Stručne povedané, zaoberať sa historickými územiami európskych štátov je nielen provokácia, ale aj priama cesta do pekla,” povedal.
Dodal, že predtým, keď bol štátnym tajomníkom na ministerstve zahraničných vecí, často hovoril maďarskému veľvyslancovi, že takéto provokácie len poškodzujú vzťahy medzi oboma krajinami a znižujú vzájomnú dôveru.
Politik uviedol, že by sa nemalo pripustiť prehodnocovanie hraníc na etnickom a historickom základe, pretože v takejto situácii by Slovensko zaplatilo vysokú cenu.
Odsúdil tiež skupiny s nacionalistickým cítením na Slovensku, ktoré sa vzhliadajú v maďarskom premiérovi.
Podľa Stančíka Viktor Orbán nie je priateľom Slovenska.
Prečítajte si tiež:
Rumunsko a Slovensko na jednej lodi. Dôvod? Orbánove neprijateľné slová
Orbán naštval Čechov: Dezertovali ste k federalistom. Fiala reaguje