Podľa jeho prepočtov práve slovenskí europoslanci najviac podržali susedný národ, dokonca ešte viac, ako samotní maďarskí europoslanci, medzi ktorými sa našlo dostatok zradcov vlastného národa.
Z prepočtov Laurenza Ennser-Jedenastika totiž vyplýva, že iba 23 % slovenských europoslancov hlasovalo za začatie konania proti Maďarsku, čo je najmenej zo všetkých krajín EÚ, dokonca menej ako samotní maďarskí eurposlanci, ktorých hlasovalo za začatie konania proti vlastnej krajine 25 %.
Substantial east-west divide in vote for #Sargentini report. MEPs from post-communist countries much less likely to vote against #Orban government. pic.twitter.com/JUNMycthia
— Laurenz Ennser-Jedenastik (@laurenzennser) 13. septembra 2018
Za začatie konania hlasovali 3 slovenskí europoslanci. Tradičné hodnoty, ktoré reprezentuje dnešná Orbánova vláda, zradil a za začatie konania proti Maďarsku hlasoval europoslanec, člen KDH Ivan Štefanec. Tradične tieto hodnoty nepodporili aj europoslanec Smeru Boris Zala a nezávislý Eduard Kukan (člen európskych ľudovcov – “kresťanských demokratov”).
Ostatní europoslanci za Smer Monika Beňová, Vladimír Maňka a Monika Smolková sa zdržali hlasovania.
Odvahu postaviť sa za Maďarsko nenašiel ani Richard Sulík a tiež sa zdržal. Čo je smutné, zdržala sa aj Jana Žitňanská, ktorá bola kedysi členkou KDH.
Na dnešné časy hrdinovia, europoslanci, ktorí hlasovali proti začatiu konania, boli Anna Záborská, Miroslav Mikolášik z KDH a Pál Csáky a József Nagy, ktorí sa hlásia k maďarskej národnosti. Proti začatiu konania hlasoval aj Branislav Škripek.
Treba vyjadriť podporu týmto europoslancom, ktorí nepodľahli psychopatickému tlaku v európskom parlamente a zastali sa Maďarska, ktoré dnes robí politiku, akú by uvítali občania aj v ostatných krajinách Európskej únie.
Slovensko ako také môže byť hrdé samo na seba, že takto zaujalo jasný postoj a odmietlo hon na Orbána, ku ktorému sa prepožičala väčšina ostatných europoslancov.