Budapešť 12. júla 2023 (HSP/Foto:wikimedia)
Dobre fungujúca armáda a dobre fungujúca ekonomika nemôžu existovať bez seriózneho vojenského priemyslu a súvisiacich inovácií. Rozvoj armády môže byť úspešný len vybudovaním maďarského obranného priemyslu, uviedol maďarský generál Porkoláb – k novému Dronu ProTAR s prúdovým pohonom, ktorý je tiež svetovým unikátom, bol vyvinutý špeciálne pre vojenské použitie
Jednotka protivzdušnej obrany využívajúca systém musí počas simulovanej pohotovosti zasiahnuť dron, ktorého maximálna rýchlosť môže dosiahnuť 500 km/h, uvádza Magyar Nemzet.
Maďarský ministerský splnomocnenec pripomenul, že vojenský priemysel po zmene režimu najviac utrpel, a preto bolo potrebné v roku 2010 obnoviť rozvoj tohto odvetvia. Dodal: „Nový vývoj je míľnikom v obnove ozbrojených síl, ktoré sú lacnejšie a výkonnejšie ako ich predchodcovia.”
Podľa vyhlásenia spoločnosti Rotors & Cams Zrt. bol dron ProTAR s prúdovým pohonom, ktorý je jedinečný aj vo svete, vyvinutý špeciálne na vojenské účely a bezpilotný letecký systém na obranné účely slúži na zlepšenie spôsobilosti armády v oblasti protivzdušnej obrany. Dron podporuje ostré a cvičné streľby systémov protivzdušnej obrany ako cieľ.
Jednotka protivzdušnej obrany používajúca zariadenie musí počas simulovanej pripravenosti zasiahnuť dron.
Pomocou dronu je možné simulovať niekoľko typov pripravenosti bez toho, aby armáda používala vysokohodnotné lietadlá a pilotov. Vývojom možno radikálne znížiť materiálne a ľudské riziká a náklady na realizáciu cvičení protivzdušnej obrany. Bezpilotné lietadlo dosahuje maximálnu rýchlosť 500 km/h, výšku letu 6000 metrov, prevádzkovú dobu 60 minút, komunikačný dosah 75 kilometrov a – dokáže vykonávať aj let vo formácii, čo je na svetovom trhu jedinečné.
Zariadenie sa dá v krátkom čase vyniesť do vzduchu z odpaľovacej rampy, ktorá bola tiež vyvinutá v Maďarsku. Čas opakovaného vypustenia katapultu nepresahuje dve minúty, čo je tiež jedinečné na svetovom trhu. Okrem lietadla a katapultu je treťou časťou zariadenia pozemná riadiaca stanica, ktorú tvorí deväť ľudí.
Zsolt Molnár, generálny riaditeľ spoločnosti Rotors & Cams Zrt. uviedol, že systém ProTAR sa bude v budúcnosti predávať aj ako služba, pretože jeho prevádzka si vyžaduje špeciálne odborné znalosti.
Schopnosti zameriavacieho systému protivzdušnej obrany ProTAR ho zaraďujú medzi najvýznamnejšie novinky maďarského obranného priemyslu. Systém otvorí nové možnosti pre vojenské aj civilné aplikácie v dlhodobom horizonte.
Zástupca generálneho riaditeľa 4iG László Blénessy potvrdil, že ich spoločnosť implementuje vývoj v oblasti IT, telekomunikácií a obranných technológií, podľa jeho slov je aj nový dron výsledkom technologického vývoja, ktorý zahŕňa všetky tri oblasti.