Bratislava 18. júna 2024 (HSP/ Live Action News /Reuters/ Foto: TASR/AP-Christopher Furlong)
Zo záverečného vyhlásenia samitu G7 bola vynechaná zmienka, ktorá zaručuje “bezpečný a legálny” prístup k potratom. Objavili sa správy, že talianska premiérka Giorgia Meloniová napomohla k tomu, aby potraty z vyhlásenia odstránili. Správu prináša Live Action News
Francúzsko a Kanada pôvodne lobovali za text, ktorého cieľom bolo “potvrdiť dôležitosť zachovania a zabezpečenia účinného prístupu k legálnym interrupciám a starostlivosti po potrate”. Tento text sa údajne objavil v návrhu dokumentov ešte začiatkom minulého týždňa – po zásahu talianskej premiérky Meloniovej bol údajne odstránený. Tým sa konzervatívna premiérka dostala do sporu s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, ktorý je otvoreným zástancom potratov (zabíjania nenarodených detí).
Rím vs. Paríž
Otázka interrupcií vyvolala diplomatickú roztržku medzi Rímom a Parížom, pričom talianska premiérka Giorgia Meloniová obvinila francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona zo snahy získať politické body pred národnými voľbami vo Francúzsku.
„Nie je dôvod hádať sa o otázkach, na ktorých sme sa už v minulosti zhodli. Som presvedčená, že v ťažkých časoch, ako sú tieto, je hlboko nesprávne viesť kampaň s využitím takého vzácneho fóra, akým je G7,“ povedala Meloniová novinárom vo štvrtok minulý týždeň.
Macron povedal, že “ľutuje” odstránenie formulácie o potratoch.
„Poľutovaniahodné je, že v záverečnom vyhlásení G7 chýba slovo interrupcia,“ povedal Macron talianskej tlačovej agentúre Ansa. Potom sa obrátil na taliansky ľud: „Francúzsko má víziu rovnosti medzi ženami a mužmi, ale nezdieľa ju celé politické spektrum. Vo vašej krajine nie ste rovnako citliví.“
„Talianska premiérka je žena. A ženy sú vo svojej podstate rovné mužom, muži nemajú možnosť zabíjať svoje nenarodené deti. Tvrdenie, že ženy nemôžu dosiahnuť rovnosť bez zabíjania iných, slabších ľudských bytostí – svojich vlastných potomkov – je mizogýnna myšlienka. Možno namiesto obhajovania smrti nevinných ľudských bytostí by spoločnosť mala vytvoriť priestor a privítať schopnosť žien rodiť deti a posilniť myšlienku celistvých rodín namiesto toho, aby očakávala, že ženy a muži sa stanú rovnými, aby dosiahli pokrok,“ dodáva redakcia Live Action.
Za zaradenie formulácie o potratoch sa údajne zasadzoval aj americký prezident Joe Biden.
Zahrnutie doložky o interrupciách by upevnilo postoj krajín G7, ktorý bol prijatý minulý rok v japonskej Hirošime. V uvedenom texte sa uvádza, že vedúci predstavitelia sú “plne odhodlaní dosiahnuť komplexné sexuálne a reprodukčné zdravie a práva pre všetkých, a to aj riešením prístupu k bezpečným a legálnym interrupciám a pointerrupčnej starostlivosti”.
Podľa návrhu vyhlásenia G7, ktorý preskúmala agentúra Reuters, sa síce v záverečnom vyhlásení vypúšťa akákoľvek zmienka o interrupciách, presadzujú sa v ňom však záväzky “všeobecného prístupu k primeraným, cenovo dostupným a kvalitným zdravotníckym službám pre ženy”, ktoré možno dosiahnuť bez úmyselného zabíjania nenarodených ľudských bytostí.
Práva LGBT
Návrh tiež vyvolal obvinenia z oslabenia podpory práv LGBTQ v porovnaní s vyhlásením vydaným na predchádzajúcom zasadnutí lídrov.
Z návrhu bola vynechaná časť hirošimskej formulácie podporujúcej rozmanitosť, a to aj osobitne pre sexuálnu orientáciu a rodovú identitu, čo podľa kritikov znamená menej prísny záväzok chrániť práva LGBTQ. Talianska vláda vo svojom vyhlásení takúto kritiku odmietla a uviedla, že odkazy na práva LGBTQ ľudí neboli odstránené.
„Vyjadrujeme silné znepokojenie nad obmedzovaním práv žien, dievčat a LGBTQIA+ ľudí na celom svete, najmä v čase krízy. Dôrazne odsudzujeme všetky prípady porušovania a zneužívania ich ľudských práv a základných slobôd,“ uvádza sa vo vyhlásení k návrhu 2024.
Arcikonzervatívna Meloniová je proti potratom a opakovane prisľúbila, že bude bojovať proti tomu, čo nazýva LGBTQ lobby a gender ideológiu. Taliansky parlament v súčasnosti rokuje o návrhu zákona, ktorý má kriminalizovať náhradné materstvo vykonávané v zahraničí.
Prečítajte si tiež :