Paríž 10. októbra 2018 (HSP/RT/Foto:SITA/AP-Ludovic Marin)
Francúzsky prezident Emmanuel Macron zažíva krušné chvíle. Z vlády postupne odchádzajú kľúčoví ministri a v uliciach silnejú kritické hlasy voči jeho domácej aj zahraničnej politike
Macronova podpora je na najnižšej úrovni od jeho zvolenia do prezidentskej funkcie a postupne ho opúšťajú jeho blízki spolupracovníci. Jedným z nich je napríklad minister vnútra Gérard Collomb, ktorý oznámil odstúpenie minulý týždeň.
Niektoré médiá priniesli správy o tom, že demisiu kvôli tomu podá celá vláda a bude vymenovaný nový kabinet na čele so súčasným premiérom Édouardom Philippom. Elyzejský palác to však v stredu v oficiálnom vyhlásení odmietol. Opozícia označila oneskorené oznámenie vládnej reorganizácie za tragikomédiu, píše server Tyden.cz.
Predseda vlády Philippe údajne tlačí na Macrona, aby došlo k výraznejšej obmene ministrov vrátane ministerky kultúry a ministra poľnohospodárstva. Hľadanie nových šéfov rezortov si rovnako vyžiadalo čas, uvádza tlač.
Collomb vo vláde skončil kvôli plánu kandidovať na starostu mesta Lyon. Jeho odchodom prišiel kabinet od konca augusta už o tretieho člena po demisii populárnych ministrov životného prostredia a športu.
Úrad prezidenta Emmanuela Macrona nespresnil, kedy by mali byť vymenovaný nový minister vnútra. Ministerka spravodlivosti Nicole Belloubetová však v nedeľu povedala, že by sa tak malo stať do stredy, kedy tradične o 10.00 hod. dopoludnia zasadá vláda a prezident.
Emmanuel Macron navyše v stredu odcestuje na návštevu Arménska.
Stupňujúce sa protesty
V uliciach Paríža v utorok vypuklo násilie. Demonštranti, ktorí nahlas vyslovovali nesúhlas s “ideologickou politikou” francúzskej vlády a novými Macronovými reformami sa na viacerých miestach pobili s príslušníkmi polície. Dramatické zábery zachytené agentúrou RT ukazujú policajný zásah proti demošntrantom, pri ktorom viackrát použila obušky a slzný plyn.
Situácia sa vyostrila, keď demonštranti zapálili svetlice. Polícia vtedy použila dymovnice a zatkla niekoľko protestujúcich. Na záberoch je vidieť, ako policajti udreli po hlavne istého muža.
Organizácia odborových zväzov Generálna konfederácia práce (CGT) a Pracovných síl (FO), ako aj študentské skupiny a dôchodcovia vyjadrili demonštráciou svoju nespokojnosť s vládnymi reformnými politikami, ktoré podľa nich poškodzujú francúzsky sociálny model, podporujú nerovnosť a diskriminujú niektoré skupiny.