Bratislava 29. októbra 2023 (HSP/Foto:Pixabay)
Už len niečo viac ako rok bude pokračovať tranzit ruského plynu na Slovensko cez Ukrajinu a koncom roka 2024 sa definitívne zastaví. Dôvodom je neobnovenie dohody o tranzite plynu ukrajinskou stranou. Slovensko pritom stále najviac plynu importuje cez Veľké Kapušany – počas prvých jesenných dní prišlo v priemere 76 až 77 miliónov metrov kubických plynu z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko. Ruský plyn tvorí stále najväčšiu časť z celkového objemu dovezeného plynu. Maďarsko si už v prípade zastavenia tranzitu plynu Ukrajinou vypracovalo plán. Bude ho mať aj Slovensko?
V roku 2019 uzavreli Rusi a Ukrajinci päťročný kontrakt, ktorý v súčasnosti zabezpečuje, že ruský plyn prúdi do Európy cez Ukrajinu. Zmluva však platí iba do konca roka 2024.
„Táto dohoda skončí pred koncom roka 2024 a nemienime v nej pokračovať. Nebudeme iniciovať pokračovanie tohto tranzitu. Zmluva skončí – tranzit sa zastaví,” cituje najnovšie vyhlásenie šéfa ukrajinského Naftogazu Alexeja Chernišova agentúra TASS .
„Ak Ukrajina nepredĺži dohodu o tranzite plynu s Ruskom po roku 2024, spôsobí to EÚ veľké škody a poškodí aj samu seba,” upozornil ešte začiatkom júna námestník ruského ministra zahraničných vecí Michail Galuzin.
Podľa ukrajinského ministra energetiky Galuščenka, bude mať Európa čas do konca budúceho roka, aby sa pripravila na ukončenie tranzitu plynu z Ukrajiny.
Samotné zastavenie toku ruského plynu na Slovensko s veľkou pravdepodobnosťou spôsobí krajine energetický šok a Slovensko tak môže na zastavenie tranzitu ruského plynu, ktorý prechádza cez Ukrajinu škaredo ekonomicky doplatiť. Mnohé slovenské fabriky by sa tak v krátkom čase dostali do problémov a museli by zastaviť výrobu. Možné dôsledky zastavenia tranzitu ruského plynu pre Slovensko môžeme interpretovať na fakte, že len tri krajiny sveta dovážajú v peňažnom vyjadrení viac ropy, plynu a uhlia z Ruska ako Slovensko. Pred nami je podľa dát Centra pre výskum energie a čistého ovzdušia (CREA) iba Čína, India a Turecko. Slovensko podľa týchto údajov doviezlo z Ruska od začiatku roka do 4. mája ropu a zemný plyn za 1,665 miliardy eur. Väčšinu pritom tvoril dovoz ropy v objeme cez 1 miliardu eur. Zemný plyn z Ruska na Slovensko putoval v hodnote 609 miliónov eur.
Maďarsko sa na ukončenie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu už dôsledne pripravuje. Náš južný sused si zabezpečil dodávky lacného ruského plynu cez Srbsko. Čo v prípade výpadku tranzitného plynu cez Ukrajinu pokryje Maďarsku všetky jeho potreby.
„Srbsko poskytne prepravnú cestu, ak Ukrajina zruší predchádzajúcu dohodu o tranzite zemného plynu z Ruska,” uviedol minister zahraničných vecí a obchodu Péter Szijjártó. Maďarský minister zahraničia tiež zdôraznil, že spravodlivá spolupráca s Ruskom v oblasti prepravy plynu pomôže zaručiť energetickú bezpečnosť Maďarska.
Nová slovenská vláda sa bude musieť okrem sanovania rozvrátených verejných financií a zatmelenia dier v základných pilieroch ústavnosti právneho štátu, ktoré tu zanechala bývala vládna garnitúra zaoberať aj energetickou bezpečnosťou a po príklade Maďarska, čim skôr vypracovať plán. Slovensko tak opäť čelí vážnym výzvam, čo by sa dalo interpretovať vetou, že „toto nie je chvíľa pre amatérov”. V intenciách tejto vety by preto malo byť riešenie zložitých problémov pre súčasnú vládu oveľa jednoduchšie, ako to bolo pri vláde minulej.