Bratislava 14. júna (TASR) – V súvislosti s neprimeranými zlatými padákmi pre manažérov štátnych podnikov zaznieva otázka, či sa s nimi dá niečo robiť.
Ak sa pozrieme do Spojených štátov, v marci 2009 bola zverejnená informácia, že niekoľko stoviek zamestnancov obrovskej poisťovacej firmy AIG má dostať 165 miliónov dolárov na odmenách. Keďže AIG sa v predchádzajúcom roku ocitla na pokraji krachu po strate vo výške 61,7 miliárd dolárov a štát ju musel zachraňovať obrovskou finančnou injekciou, vzbudilo to zúrivú reakciu verejnosti aj politikov.
Následne obe snemovne amerického kongresu schválili návrhy zákonov, ktoré by takéto odmeny zdanili v rozsahu 70-90 percent. Spoločný návrh celého kongresu nakoniec nebol schválený, lebo drvivá väčšina prijímateľov odmien ich medzitým na základe verejného tlaku vrátila (9 z 10 zamestnancov, ktorí dostali najvyššie odmeny), a tak zákon nebol potrebný.
Tento postup by mohol byť inšpiráciou aj pre Slovensko.
Miroslav Beblavý, poslanec NR SR