V roku 2007 organizácia bojujúca za ľudské práva upustila od neutrálneho pohľadu na potraty, keď trvala na tom, že sa len postavila proti kriminalizácii potratov a údajne ich nepodporovala ako ľudské právo. Avšak po rokoch podpory potratov po celom svete tieto vyhlásenia už neplatia.
Delegáti mimovládky na zhromaždení vo Varšave 6. – 8. júla tohto roku schválili “návrhy na riešenie poškodzovania ľudských práv v dôsledku pokusov krajín kriminalizovať a obmedziť potraty a kriminalizovať ľudí za užívanie drog”.
Pokiaľ ide o interrupcie, v tlačovej správe sa uvádza: “Zástupcovia hlasovali za prijatie aktualizovanej pozície o interupciách, ktorá vyzýva štáty nielen na dekriminalizáciu potratov, ale na zabezpečenie prístupu k bezpečným a legálnym potratom všeobecným spôsobom, ktorý plne rešpektuje práva všetkých žien, dievčat a všetkých, ktorí môžu otehotnieť. Nahrádza sa tak súčasná pozíciu Amnesty International v oblasti potratov, ktorá mala za cieľ obmedzenie potratov a prístupu k potratom v obmedzenom počte prípadov, a ktorá bola prijatá v roku 2007. ”
Oficiálne ukončenie neutrality v oblasti interupcií spôsobilo okamžite vlnu nevôle medzi prívržencov konzervatívnych skupín, ako napríklad iniciatív okolo reverenda Michaela Evansa, ktorý rezignoval na členstvo v organizácii po tridsiatich rokoch. Členovia SPUC, predovšetkým bývalý predseda predstavenstva spoločnosti SPUC Michael Hill, ktorý uviedol, že “bojovali proti potratom zubami a nechtami, aby Amnesty infiltrovať nebola lobistom za potraty”. V tom čase sa podĺa neho Amnesty zdala byť anti-potratovou organizáciou.
Organizácia sa však rýchlo stala jednou z najväčších propagátorov potratov na svete. Kampaň zaoberajúca sa potratmi v Írsku pred nedávnym referendom priniesla video, ktoré mnohí komentátori odsúdili ako antikatolícke. Kampaň sa aktívne snažila o zrušenie ôsmeho pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu a aktivisti vo videu predniesli zavádzajúce vyhlásenia o potratoch.
Organizácia teraz výslovne podporuje potrat ako problém ľudských práv. Na základe svojich “faktov o potratoch” tvrdí, že “prístup k bezpečným potratom je ľudským právom. Podľa medzinárodného práva v oblasti ľudských práv má každý právo na život, právo na zdravie a právo na oslobodenie od násilia, a mučenia alebo krutého, neľudského a ponižujúceho zaobchádzania,” pričom ľudské práva nenarodených nie sú nikde spomenuté.