Berlín 7. novembra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Olmo Calvo)
Prieskumy v európskych krajinách naznačujú trend zvyšujúceho sa odporu voči doterajšej otvorenej migračnej politike. Ľudia si želajú vo vedení rozhodné autoritatívne osobnosti, ktoré sa s týmito problémami popasujú. Po Francúzsku to potvrdil aj nový výskum verejnej mienky v Nemecku
Podľa štúdie univerzity v Lipsku viac ako štvrtina Nemcov by si otvorene priala, alebo aspoň priamo neodmieta možnosť, aby krajina mala autoritárskeho vodcu. Prieskum taktiež potvrdil odpor obyvateľstva k nelegálnym migrantom. O tom, že by sa moslimom malo zakázať, aby sa sťahovali do Nemecka, je presvedčených 44 percent Nemcov. V to, že majú Rómovia prirodzené sklony ku kriminalite, verí 60 percent respondentov. Uvádza portál iDnes.cz.
Prieskum sa zoberal najmä autoritárskymi sklonmi v populácii. Na otázky odpovedalo viac ako 2400 Nemcov. Prezentované výsledky hovoria, že politika s vodcovskou povahou by chcelo 11 percent Nemcov a ďalších 16,6 percenta vidí argumenty pre i proti. V krajinách bývalého východného Nemecka je podpora pre vládu vodcu vyššia – 13,9 percenta – ako v krajinách bývalého západného Nemecka – 10,3 percenta.
Podobná tendencia je vidieť aj pri ďalších otázkach. Zatiaľ čo na východe má 13,1 percenta ľudí za to, že za určitých okolností je diktatúra lepší štátny formou, na západe ich je len 6,5 percenta, a v celej krajine potom 7,9 percenta. Ďalších 18,6 percenta Nemcov pre túto možnosť vidí aspoň nejaké argumenty.
Univerzitný výskum skúmal aj nálady Nemcov voči prisťahovalcom, Židom alebo Rómom. Viac ako tretina z nich je hlboko presvedčená, že prisťahovalci mieria do Nemecka len za účelom žmýkania štedrého sociálneho štátu.
Počet ľudí, ktorí sú za zákaz pobytu pre moslimské prisťahovalcov stúpol z 36,5 percenta pred štyrmi rokmi na viac ako 44 percent. Negatívny názor na Rómov a ich kriminálne tendencie sa tiež rozšíril z 55 na takmer 60 percent. Informovala o tom televízia Deutsche Welle.
Podobne zmýšľajú Francúzi
Koncom minulého mesiaca boli vo Francúzsku zverejnené výsledky prieskumu agentúry Ifop, z ktorého vyplýva, že významná časť populácie by bola ochotná akceptovať autoritársky režim, ak by viedol k “hlbokým reformám”. Z prieskumu tiež vyplynulo, že respondenti vnímajú negatívne finančné trhy kvôli tomu, že majú „príliš veľa moci“ (viac v článku).
Na ideu zverenia vedenia krajiny do rúk autoritárskej politickej sily a dokonca i oslabenia mechanizmov demokratickej kontroly, v záujme vykonania hlbokých reforiem, vďaka ktorým by sa Francúzsko vyhlo úpadku, uviedlo 11% respondentov že „úplne súhlasí“, 30% „skôr súhlasí“. Čiže dohromady 41%.
Nelichotivý názor na finančné trhy má 54% Francúzov, ktorí si myslia, že moc vo Francúzsku patrí práve finančným trhom. 78% opýtaných uvádza, že finančné trhy majú príliš veľa moci, tak ako nadnárodné spoločnosti (74%), médiá (52%) a Európska komisia (50%).
Naopak 85% respondentov si myslí, že občania a voliči nemajú dostatočnú moc. Iba mizivých 8 % respondentov je presvedčených, že moc držia v rukách občania. Čo sa týka médií, za držiteľov súčasnej moci v krajne ich považuje 13%. Keďže respondenti mohli uviesť dve odpovede, preto úplný súčet tvorí viac ako 100%.