Bratislava 12. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)
Ľudia s roztrúsenou sklerózou môžu žiť s nasadenou liečbou plnohodnotný život, spoločnosť by ich mala prestať stigmatizovať. Šírením povedomia o ochorení sa zároveň pacienti dostanú ku včasnej diagnostike. TASR o tom informovali neurologička Viera Hančinová a profesor Róbert Babeľa
“Choroba sa často objavuje v tej časti života, keď študujeme, etablujeme sa v zamestnaní alebo zakladáme rodiny, čo môže výrazne ovplyvniť ďalší život. Dosah ochorenia je významný tým, že predstavuje najčastejšiu netraumatickú príčinu invalidizácie v skupine mladých dospelých,” upozornila Hančinová.
Neurologička dodala, že ochorenie po nastavení liečby nemusí do života zasahovať. Pacienti ho môžu mať plnohodnotný. Podľa dát je zároveň 97 percent pacientov s touto chorobou v produktívnom veku.
Babeľa uviedol, že priemerné ročné náklady na liečbu pacienta sú na úrovni 12.000 eur. V prípade neskoro alebo neefektívne liečeného pacienta sú ale priemerné náklady na úrovni 116.000 eur ročne. Spoločným cieľom by podľa neho malo byť, “aby sa pacient nemusel dostať do stavu, keď bude potrebovať viac ako tri hospitalizácie do roka, a aby sa po nasadení terapie mohol opäť vrátiť do produktívneho života”.