Bratislava 22. apríla (TASR) – Občianstvo EÚ nenahrádza štátne občianstvo, ale ho dopĺňa. Vyplýva z neho veľa práv, ale ľudia si ich nie vždy uvedomujú a využívajú. Tvrdí to Ľubica Trubíniová z ľudskoprávnej mimovládnej organizácie Občan, demokracia a zodpovednosť (ODZ). Povedomie o právach európskych občanov majú zvyšovať podujatia v rámci Európskeho roka občanov a občianok, ktorým je v celej únii rok 2013.
"Cieľom Európskeho roka občanov a občianok je vysvetliť ľuďom tieto práva a zabezpečiť, aby si ich boli vedomí a nič im nebránilo v ich uplatňovaní," uviedla Trubíniová. Pripomenula aj prieskum Európskej komisie (EK) spred dvoch rokov, podľa ktorého približne polovica ľudí (48 percent) nie je dobre informovaná o svojich právach. Dodala, že podľa najnovšieho prieskumu EK zistila, že ľudia v Európe si veľmi vážia svoje práva občanov EÚ – predovšetkým právo na voľný pohyb a politické práva.
"Predstavujú si naozajstný európsky priestor, v ktorom by mohli žiť, pracovať, cestovať, študovať a nakupovať bez prekážok v podobe byrokracie alebo diskriminácie. Respondenti a respondentky však tiež zdôraznili, že ešte stále máme kus cesty pred sebou a poukázali na rozličné problémy, najmä na otázku dodržiavania práv EÚ na miestnej úrovni," uviedla Trubíniová.
Pri príležitosti Európskeho roka občanov a občianok sa v celej EÚ budú organizovať rôzne akcie, konferencie a semináre, a to na úrovni EÚ, vnútroštátnej, regionálnej alebo miestnej. Jednou z nich boli informačno-vzdelávacie podujatia o právach, ktoré máme ako občianky a občania EÚ. Na pôde právnických fakúlt Trnavskej univerzity a Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach ich nedávno zorganizovalo združenie ODZ v spolupráci so Zastúpením EK na Slovensku a s podporou EK.
Podujatia sa venovali otázke občianstva EÚ a správam a slobodám, ktoré sú s ním spojené. Diskutovalo sa aj o našich možnostiach ovplyvniť dianie na úrovni EÚ. "Lektorky a lektor ODZ na podujatiach venovali veľkú pozornosť právam zakotveným v Charte základných práv EÚ. Debatovalo sa aj o tom, čo môže brániť napĺňaniu našich práv a slobôd, nahlodávať naše právne istoty a podrývať hodnoty, na ktorých nám záleží. Účastníci a účastníčky boli stručne oboznámení aj s možnosťami, ktoré majú obyvatelia a obyvateľky EÚ pri porušení práv zakotvených v Charte," informovala Trubíniová.