Podľa novely poslancov Mosta-Híd zákon naďalej hovorí, že slovenská štátna hymna sa hrá alebo spieva pri príležitosti štátnych sviatkov, pamätných dní, výročí a pri iných významných príležitostiach celoštátneho alebo miestneho charakteru.
Tiež to, že štátna hymna iného štátu sa hrá, ak je prítomná jeho oficiálna delegácia. Týmto však podľa návrhu Mosta-Híd nie je dotknuté “právo fyzických osôb a právnických osôb hrať alebo spievať štátnu hymnu iného štátu”. Zákon sa mení aj v otázke pokút.
V prípade pôvodnej novely zákona o štátnych symboloch z dielne SNS plénum v piatok (10. 5.) prelomilo veto prezidenta SR Andreja Kisku. Ten ju vrátil Národnej rade (NR) SR na opätovné prerokovanie ako celok. Poslanci nemohli robiť zmeny, mohli iba zákon odmietnuť alebo schváliť. Za novelu vtedy hlasovalo 86 zákonodarcov.
Teraz to už je jednoznačné
Teraz už je jednoznačné, že ten, kto chce spievať hymnu iného štátu, nemôže byť za to pokutovaný alebo inak stíhaný. Na dnešnej tlačovej besede to uviedol predseda koaličnej strany Most-Híd Béla Bugár. Reagoval tak na dnešné schválenie novely zákona o štátnych symboloch, ktorou sa vyrieši hranie alebo spievanie iného štátu.
„Prvá novela zákona mala rôzne výklady. Nezakazovala však spievať alebo hrať hymnu ani za to udeľovať pokuty. Ministerstvo vnútra k tomu vydalo uznesenie,” vysvetlil Bugár. V zákone však ostala možnosť udelenia pokuty až do výšky 7 000 eur. Týka sa dresov slovenskej hokejovej reprezentácie.
Podľa Bugára niektorí poslanci zneužili nejednoznačný výklad prvej novely na vyvolanie napätia. „Desať rokov, odkedy existuje Most-Híd, sa snažíme udržiavať a budovať normálny vzťah väčšiny s menšinou. Podarilo sa nám to. Napätie medzi Slovákmi a Maďarmi je minimálne,” dodal podpredseda parlamentu.
Predseda poslaneckého klubu Mosta-Híd Tibor Bastrnák uviedol, že táto vládna koalícia nevznikla z lásky. Tvoria ju ideologicky odlišné strany. „O to viac si vážim postup koaličných partnerov. Chcem sa im poďakovať, že sme našli spoločnú reč. Tiež ďakujem opozícii, že náš návrh podporila.
Hlasovanie poslancov
Aktuálne za novelu zákona hlasovalo 107 zo 133 prítomných poslancov.
Proti slovu “iba” v pôvodnom zákone pri spievaní cudzej štátnej hymny boli:
Beluský, Drobný, Grausová, Kecskés, Mazurek, Mizík, Mora, Nehézová, Schlosár, Titel, Uhrík.
Hlasovania sa zdržali: Bašistová, Goga, Hrnko, Kollár, Kotleba Martin, Krajniak, Krištúfková, Matejička, Pčolinská, Pčolinský, Podmanický, Štarchoň.
Nehlasovali Farkašovský, Muňko a Remišová.
Neprítomní boli Federič, Fedor, Fico, Glváč, Jarjabek, Kotleba Marian, Krajčí, Krupa, Madej, Mihál, Pamula, Paška, Petrák, Puci, Shahzad, Šebová.