Kontroverzná redaktorka Monika Tódová sa policajného prezidenta opýtala, aj na základe negatívnych skúseností s políciou, či prezidentovi Lučanskému vadí, keď sa na verejnosť dostávajú citlivé informácie s “odhaleniami, ktoré diskreditujú mocných tohto štátu”.
Milan Lučanský uviedol: “V rámci zákonných možností a postupov sa prípad podpisom ministerky vnútra, ktorá o tom nemala bližšie informácie, lebo je to iba administratívny úkon, dohodlo na prokuratúre, že pôjdeme takýmto spôsobom a mal som v úmysle aj zistiť, odkiaľ sú masívne úniky v rámci vyšetrovacieho tímu. A keď sa bavíme o tom, tak zopakujem, že vyšetrovatelia z inšpekcie okolo 10.00 resp. 11.00 hodiny prišli pre daný spis za vyšetrovateľmi z tímu Jana Kuciaka a nechcem byť protivný, ale už o 12.00 sme mali na stole otázky od novinárov, či sa berie tento spis…”
“Vidíte, akí sme šikovní,” reaguje Tódová, ktorá tak priznala napojenie Denníka N na niektorých členov vyšetrovacieho tímu. “To je síce pekné, ale mne prekážajú úniky z tímu, a mne je jedno, či to budú rozprávať novinárom, alebo niekde inde…,” reagoval Lučanský.
Tódová oponuje, že sa zverejnila informácia o tom, že nahrávka Gorily bola nájdená v priestoroch podnikateľa Mariana K. Lučanský však oponoval, že nejde o obsah informácie, ale samotný únik. “Mňa ruší, že to nepomáha vyšetrovateľom a celému tímu.” Spomenul, že vyšetrovanie výrazne ovplyvnilo, keď sa zverejnila informácia napríklad o utajovanom svedkovi.
Inštitút utajovaného svedka
Milan Lučanský následne vysvetlil redaktorke, že v budúcnosti aj kvôli takýmto únikom môže dôjsť k zníženiu dôveryhodnosti inštitútu utajovaného svedka, za ktorý dlhodobo sám bojoval.
Lučanský tvrdí, že tu nejde len o vyšetrovanie jednej vraždy, ale celkovo o dôveru v prácu polície, napríklad zverejnenie identity svedka v tomto prípade, môže v budúcnosti ohroziť získavanie dôležitých informácií od svedkov.
“Všetkým nám ide o to, objasniť vraždu, vám nie? Teraz, keď by sa objavili ďalší svedkovia, ktorí by chceli vystupovať ako utajení a budú chcieť prísť, tak si povedia, že no asi tam nepôjdem, lebo sa stane to, čo sa stalo teraz s utajeným svedkom…”, hovoril prezident PZ Lučanský o možnom ohrození svedka a celého vyšetrovania.
“Z utajeného svedka, ktorého sme ťažko dostali do trestného poriadku a trestného zákona, dnes spravíme trhací kalendár!”, apeloval Lučanský.
“Mne dnes nekončí práca len vraždou Jána Kuciaka a jeho snúbenice, z vašej strany to je možno morbídne, ale ja to vnímam aj z pohľadu budúcnosti a inštitút utajeného svedka a chráneného svedka sa snažím, aby sme mohli využívať aj pri iných veciach.”
Lučanský tiež Tódovej pripomenul, že pri vyšetrovaní vraždy to nie je o tom, “aby sa všetko zverejnilo, a aby sa o každom všetko vedelo,” informácie musia byť podľa neho zverejňované riadene cez prokuratúru a políciu.