Aj napriek tomu, že Ficova vláda spolu s prezidentom deklarovala proeurópske a proatlantické smerovanie a vyslala pár desiatok vojakov do Pobaltia, “opozičnej” strane SaS sa to máli.
Poslanec za stranu SaS a bývalý minister obrany za Radičovej vlády, Ľubomír Galko vo svojom článku pre portál Europskenoviny napísal , že je potrebné zbrojiť viac ako doteraz, aby sme dodržali záväzky v NATO:
“Slovensko nikdy nenaplnilo úroveň 2 % HDP rozpočtu na obranu – najbližšie sme boli ešte v 90.rokoch, teda dávno pred vstupom do NATO. Slovensko len v obmedzenej miere prispieva k vojenským spôsobilostiam NATO. Viaceré úlohy „tlačíme“ pred sebou.”
Sulíkovec má na nápravu riešenie : “Postupné splnenie záväzku voči NATO vyčleniť v rozpočte pre rezort obrany každoročne minimálne 2 % HDP”
Galko chce tiež posilniť vojenské jednotky v Pobaltí a aktívnejšie vyjadrovať proatlantické postoje Slovenska:
“Artikulovanie dlhodobo jasných a proatlantických postojov a dostatočne dôveryhodné konanie – vyslanie jednotiek do Pobaltia, podpora politiky „otvorených dverí“, Čierna Hora v NATO, výhľadovo Srbsko v NATO, debata so Švédskom a Fínskom o vstupe do NATO”, napísal sulíkovec Galko.
Najsilnejšia opozičná strana SaS tak v zahranično – vojenskej oblasti nie je alternatívou voči Ficovej vláde. Alternatívou voči vojnovému štvaniu pri ruských hraniciach totiž nemôže byť ešte intenzívnejšie vojnové štvanie. Alternatívou je vojenská neutralita, stiahnutie vojakov z Pobaltia a snaha o mier.
Samuel Gdovin